משפחתו של מדחת יוסף שוקלת לתבוע את נתניהו בגין הפצת הסרטון עליו

אחיו של יוסף אמר כי נתניהו "משתמש בזכרו של מדחת למטרות פוליטיות" והבהיר כי המשפחה תפעל בנושא בקרוב. בפוסט שהפיץ נתניהו מצוטט אח אחר של יוסף שאומר שגנץ לא ראוי להיות ראש ממשלה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך מתוך הסרטון שנתניהו מקדם
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

משפחתו של שוטר מג"ב מדחת יוסף, שנהרג בקבר יוסף בשנת 2000, שוקלת לתבוע את ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין הפצת סרטון תעמולה ברשתות החברתיות שבו נטען כי ראש מפלגת חוסן לישראל, בני גנץ, הפקיר את יוסף. אחיו של מדחת, זאהר, אמר ל"הארץ" כי במשפחה החליטו בשלב הזה לא להתעמת עם ראש הממשלה בתקשורת בנוגע לסרטון, אולם מקיימים התייעצויות עם עורכי דין.

"בשבועיים הקרובים אנו נפעל בנושא הזה, שמאוד פגע בנו כמשפחה ובעיקר בהורים שלי", אמר זאהר. "ראש הממשלה מתנהג בצורה זולה ומשתמש בזכרו של מדחת למטרות פוליטיות ואני מאמין שזה יחזור אליו כבומרנג. אנחנו כמשפחה לא רצינו שהנושא הזה יהיה במרכז השיח הפוליטי כי זה מעורר אצלנו הרבה כעס והרבה כאב", הוסיף.

בשבועות האחרונים תקפו גורמים בליכוד את גנץ, שהיה מפקד אוגדת איו"ש בעת התקרית. נתניהו מקדם את הסרטון אף שהוא עצמו הגן על גנץ כמה פעמים בעבר בהתייחס למקרה, וחרף שורת מסמכים ודו"חות שקבעו כי הדרג הצבאי לא טעה בשיקול דעתו. בסרטון מצוטט אח אחר של יוסף, מהאדי, שאומר שגנץ לא ראוי להיות ראש ממשלה, והוא מכונה "שמאל חלש".

עם זאת, במכתב רשמי שנשלח מטעם נתניהו למשפחת יוסף ב-2011, לאחר שוועדת טירקל קבעה כי גנץ יכול לשמש כרמטכ"ל, נכתב: "ועדת טירקל שוכנעה על אף ההשגות שהועלו כי גנץ הוא מועמד ראוי לתפקיד הרמטכ"ל. בהתייחסה לאחריותו של גנץ, ששימש כמפקד אוגדת יו"ש באירועי קבר יוסף, בהם מת מדחת יוסף, קבעה הוועדה כי אין במעורבותו של האלוף גנץ בפרשה כדי להטיל בו דופי כלשהו וכדי למנוע את מינויו לתפקיד הרמטכ"ל". לפי הודעת נתניהו, "הוועדה קבעה כי בהסתמכה על מסקנות ועדת הבדיקה ופסיקת בג"ץ שדן בעניין כי גנץ לא היה הדרג הפיקודי הבכיר במקום... האחריות לא היתה מוטלת עליו".

פרשת מדחת יוסף היתה אחת מהתקריות המשמעותיות בצה"ל באינתיפאדה השנייה, ומותו גרר ביקורת נרחבת על הדרג המדיני והצבאי. ב-1 באוקטובר 2000, היום השלישי לאינתיפאדה, נפצע יוסף באורח אנוש באזור קבר יוסף לאחר שמפגינים פלסטינים פתחו באש במתחם. בפני הצמרת הביטחונית והמדינית עמדו באותו הזמן שתי אפשרויות: מבצע צבאי לחילוץ הלוחמים או שיתוף פעולה עם הפלסטינים שיפנו את הפצוע. ההחלטה שהתקבלה היתה להסתמך על הפלסטינים — ונצרבה בדעת הקהל הישראלית ככישלון מנהיגותי לאחר שיוסף לא פונה בזמן ודימם למוות.

נתניהו וגנץ במסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה, ב-2014צילום: חיים צח / לע"מ

לאחר האירוע הוקם צוות תחקור על ידי הצבא, שבראשו עמד אלוף במילואים יורם יאיר. במסיבת עיתונאים שקיים אז אמר כי "הדבר היה טריוויאלי בעיני כל המפקדים הבכירים. התמונה שנוצרה אצל המפקדים הבכירים היתה, שהפלסטינים פועלים לפינוי הפצוע ותוך זמן קצר יגיעו אל הקבר ויפעלו בהתאם. התמונה המצטיירת מעידה אף היא על מאמץ פלסטיני מתמשך, אם כי בלתי יעיל, לשם יצירת חיץ בין ההמון הפלסטיני לבין קבר יוסף". יאיר הוסיף כי "לא מצאנו התעוררות בעיה ערכית או שמישהו ערער על המחויבות לפנות את הפצוע. דרך הפעולה שנבחרה היתה סבירה ואפשרית, לדעת חברי הוועדה, על פי ניתוח האירוע. היתה זו הבחירה הנכונה". עם זאת, משפחת יוסף ועמותות אזרחיות דרשו ועדת חקירה אובייקטיבית — אך זו נדחתה.

אף שהוועדה קבעה כי צה"ל פעל כשורה באירוע, פרשת מדחת יוסף ליוותה את גנץ בהמשך דרכו הצבאית, וכאשר הוחלט על מינוי לרמטכ"ל ב–2011 היה ברור שוועדת טירקל למינוי בכירים תידרש לנושא. בני משפחתו של יוסף פנו לראש הממשלה נתניהו באופן אישי כדי למנוע את המינוי בשל חלקו באירוע, אך כאמור נתניהו תמך במועמדותו.

בתוך כך, פעילים פוליטיים בעדה הדרוזית העריכו כי חוסן לישראל עשויה לזכות בתמיכתם של לא מעט מצביעים בני העדה. לפי הערכות של גורמים המכירים את הנעשה במפלגה, ברשימתה ישובץ גם מועמד דרוזי, ככל הנראה קצין בכיר בצה"ל לשעבר. אחד המועמדים הבולטים לתפקיד הוא מי ששימש מזכיר הצבאי לנשיא המדינה, תת אלוף במילואים חסון חסון. לטענת גורמים בעדה הדרוזית, הצבת מועמד דרוזי במקום ריאלי בחוסן ישראל עשויה להוביל לשינוי משמעותי בדפוסי ההצבעה של העדה בבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ