גנץ: ההתרברבות של נתניהו בפעילות הסודית של צה"ל עלולה לסכן חיילים

יו"ר חוסן לישראל הוסיף כי "השימוש בקודש הקודשים הביטחוני לצורכי קמפיין הוא חציית קו אדום". מהליכוד נמסר בתגובה כי "האחרון שיכול להטיף מוסר זה בני גנץ שהודה בקולו שסיכן את חייהם של לוחמי גולני למען הפלסטינים"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גנץ בהשקת הקמפיין של חוסן לישראל, לפני כשבועיים
גנץ בהשקת הקמפיין של חוסן לישראל, לפני כשבועייםצילום: תומר אפלבאום
חיים לוינסון

יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, אמר הערב (רביעי) כי אמירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לפעילות הסודית של צה"ל עלולות לסכן חיילים. "שנינו פטריוטים ועכשיו מתמודדים האחד מול השני", אמר גנץ, "אני מבקש ואני דורש, ישנו מעשה אחד שחייב להיות אסור בתכלית האיסור - הפגיעה בקוד החשאיות הביטחונית וההתרברבות בפעילות הסודית של צה"ל - עלולים לסכן את חיילי צה"ל. השימוש בקודש הקודשים הביטחוני שלנו לצורכי קמפיין הוא חציית קו אדום שחייב להסתיים מיד".

גנץ התייחס בדבריו בין היתר לאישור של נתניהו בדבר התקיפה הישראלית שלשום בסוריה. "אנחנו פועלים כל יום, כולל אתמול, נגד איראן ונגד הניסיונות שלה להתבסס באזור", אמר נתניהו לכתבים טרם המראתו לוועידת ורשה למזרח התיכון. דבריו של נתניהו נאמרו בניגוד לעמדת מערכת הביטחון, שמעוניינים לחדש את מדיניות העמימות שהיתה נהוגה בשנים האחרונות בנוגע לתקיפות. מטרת העמימות היא לאפשר לאיראן, סוריה וחיזבאללה להבליג על התקיפות מבלי שהתקריות ייצרו כותרות שיביכו את מנהיגיהם ויאלצו אותם להגיב.

נתניהו עם חיילי צה"ל בבסיס חיל הים בחיפה, אתמול
נתניהו עם חיילי צה"ל בבסיס חיל הים בחיפה, אתמולצילום: AFP

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי גנץ כי "האחרון שיכול להטיף מוסר זה בני גנץ שהודה בקולו שסיכן את חייהם של לוחמי גולני למען הפלסטינים". תגובת הליכוד התייחסה לדבריו של גנץ בכנס של ארגון "שורת הדין", המתמחה בתביעות פיצויים נגד ארגוני טרור בארצות הברית. גנץ דיבר בכנס על תקרית שאירעה ברצועת עזה בזמן מבצע צוק איתן, שבמהלכה צה"ל הפציץ בית חולים שממנו ירו צלפים פלסטינים רק לאחר שווידא כי החולים ואנשי הצוות הרפואי פונו ממנו. גנץ אמר שהוא גאה בהחלטתו, אף שהעיכוב היה כרוך בסיכון לחיי החיילים. "אני מרגיש שאני בצד הנכון מוסרית, לא רק אסטרטגית", הסביר, "צריך להמשיך כך, גם אם זה לפעמים מקשה לנו על החיים".

חילופי ההאשמות בין נתניהו לגנץ החריפו בימים האחרונים. הרמטכ"ל לשעבר תקף אתמול את ראש הממשלה מימין, על אישור העברת הכסף הקטארי לחמאס ועל התמיכה בהתנתקות. נתניהו טוען בסרטונים מטעמו כי גנץ הוא "שמאל חלש", והאשים אותו בהפקרת החייל מדחת יוסף באינתיפאדה השנייה, על אף שהגן עליו בעניין זה כשמינה אותו לרמטכ"ל.

נתניהו אמר ביום שני כי לא יחבור לקואליציה עם גנץ. בתדריך שערך לעיתונאים המזוהים עם הציונות הדתית אמר נתניהו "לא אלך לממשלה עם בני גנץ. אני ארכיב קודם כל את הקואליציה הזאת - ממשלת ליכוד לאומית, ממשלת ימין".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ