עפר שלח: לפיד וגנץ מדברים על איחוד, אך זה לא יקרה בלי תשובות לשאלות הליבה

כמה דוברים מטעם יש עתיד אמרו כי המגעים להתמודדות משותפת אינם מבשילים משום שאנשי חוסן לישראל לא הבהירו את עמדתם בסוגיות מדיניות ובשאלת ההצטרפות לממשלת נתניהו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלח עם מאיר כהן וליהיא לפיד באירוע פתיחת מסע הבחירות של יש עתיד, בחודש שעבר
הארץ

יאיר לפיד ובני גנץ מקיימים שיחות ישירות לגבי התמודדות משותפת בבחירות הקרובות - כך אמר היום (שבת) יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח. עם זאת, שלח ציין כי אנשי יש עתיד טרם קיבלו מאנשי חוסן לישראל תשובות למה שהגדיר כ"שאלות ליבה", והבהיר כי לא ייתכן איחוד בין המפלגות אם הדברים לא יובהרו.

"אנחנו באים לעניין הזה של איחוד בידיים נקיות ובנפש חפצה", אמר שלח באירוע שבתרבות ברעננה. "אנחנו רוצים לבחון אותו כדי לראות אם הדבר הזה באמת מביא למימוש האלטרנטיבה השלטונית. אבל איחוד זה לא רק ראשון-שני, איחוד זה גם שאלות מהות. הרי אנחנו רוצים ליצור מפלגת שלטון. למפלגה כזו צריכות להיות עמדות, לא בהכל אבל בכמה נושאי ליבה. למשל, אם נכנסים או לא נכנסים לממשלה שנגד ראשה יש כתב אישום, גם לפני השימוע. אנחנו בעמדה מאוד ברורה (לפיד הצהיר כי לא יצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו במקרה כזה) ועוד לא קיבלנו על זה תשובה. גם על שאלות כמו חוק הגיוס ולימודי ליבה לא קיבלנו תשובה. אני לא מבין מה זה חופש הצבעה בנושאים מדיניים, כפי שנקבע בין בני גנץ לבוגי יעלון. מה תהיה העמדה? לאן אנחנו נוביל? עד עכשיו לא קיבלנו תשובות לשאלות האלה. אני אומר חד-משמעית - בלי תשובות לשאלות האלה, לא יהיה איחוד".

עמדה דומה ביטאו גם דוברים אחרים מטעם מפלגתו של לפיד, בהם השר לשעבר מאיר כהן והאלופה לשעבר אורנה ברביבאי. רם בן ברק, המשנה לראש המוסד לשעבר המתמודד ברשימת יש עתיד, אמר באירוע בגליל העליון: "בני גנץ מעורפל ורוצה למצוא חן בעיני כולם. בנושא הסכסוך, למשל, אני לא יודע אם חוסן לישראל זה גנץ או יעלון. יש עתיד רוצה להתנתק מהפלסטינים, ורצוי שזה ייעשה בהסכם".

לכמה מהנושאים שהזכירו אנשי יש עתיד - העמדות בעניינים מדיניים ובענייני דת ומדינה ושאלת ההצטרפות לממשלת נתניהו - התייחס גנץ בנאום שבו פתח את מסע הבחירות שלו ובראיון ל"ידיעות אחרונות". הוא הבהיר כי לא יהיה חלק מממשלה שנגד העומד בראשה הוגש כתב אישום, אך לא שלל הצטרפות אליה לפני הגשתו, בשלב השימוע. גנץ נמנע מלהתייחס לסוגיות גיוס החרדים ולימודי הליבה, אך הצהיר על תמיכתו בתחבורה ציבורית בשבתות "ביישובים שיבחרו בכך". בראיון עמו אמר כי יש "למצוא את הדרך שבה אנחנו לא מקיימים שליטה על אנשים אחרים", אך לא השיב מפורשות לשאלות בדבר פינוי אפשרי של התנחלויות. בנאומו הצהיר כי אין בכוונתו לסגת מבקעת הירדן וכי "ירושלים המאוחדת תישאר לעד בירת העם היהודי ובירתה של מדינת ישראל". אנשי מפלגת תל"ם שחברו לחוסן לישראל הביעו בעבר התנגדות להקמת מדינה פלסטינית או לפינוי התנחלויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ