לבני הודיעה כי היא פורשת מפוליטיקה: לא אסלח לעצמי אם קולות יתבזבזו

לבני הודיעה כי מפלגת התנועה בראשותה לא תתמודד בבחירות. "יהיו שיאמרו 'עדיף היה לה לפרוש בשיא'", אמרה, והסבירה כי לא עזבה עד כה בשל "המחשבה שלא אסלח לעצמי אם אדע שיכולתי לתרום עוד והפסקתי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ציפי לבני הודיעה היום (שני) כי היא פורשת מפוליטיקה וכי מפלגת התנועה לא תתמודד בבחירות הקרובות. "עשיתי ככל יכולתי למען המדינה האהובה שלי", אמרה בדמעות במסיבת עיתונאים שקיימה בתל אביב. "לא אסלח לעצמי אם קולות המאמינים בדרך יתבזבזו", הסבירה. בסיום דבריה אמרה לבני: "אני עוזבת את הפוליטיקה אבל לא אתן לתקווה לשלום לעזוב את ישראל. אני מקווה שכבר הבחירות האלה יובילו את ישראל לדרך שאני מאמינה בה. היו שלום, עשו שלום".

יו"ר מפלגת התנועה אמרה: "השנים האחרונות היו קשות לי במיוחד". היא הוסיפה כי "היפרדות מהפלסטינים הכרחית לשמור על קיומה של מדינת ישראל" וציינה כי פעלה לפיה במשך כל שנות פעילותה בפוליטיקה. אך לאחרונה, לדבריה, שלום הפכה להיות מלה גסה. לבני ציינה כי שילמה מחיר על התנהלותה, ויצאה נגד התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"היום אני מבקשת מכם סליחה", אמרה לבני, "מכל איש ואשה שכתבו לי, סימסו טלפונים, אלה שחיבקו אותי ברחוב וביקשו שאהיה חזקה. אני עדיין חזקה אבל זוהי ההחלטה הנכונה לעת הזאת. יהיו שיאמרו, 'עדיף היה לה לפרוש בשיא'. מה שמנע ממני לעזוב היתה המחשבה שלא אסלח לעצמי אם אדע שיכולתי לתרום עוד והפסקתי".

פעילי מרצ קיימו מסיבת תמיכה בלבני מחוץ למסיבת העיתונאים. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "ציפי, תודה על המאבק המשותף למען הדמוקרטיה" ו"ציפי, תודה על המאבק המשותף בהסתה".

לבני בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

בעקבות ההודעה אמר היום יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, "ציפי לבני היא שותפה מרכזית במחנה שמאמין בשלטון החוק, בפתרון מדיני ובשמירה על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. על אף המחלוקת בינינו, ביום הזה אני מבקש להודות לה ולהעריך את תרומתה למדינה. נמשיך להניף את דגלי השלום והדמוקרטיה".

מאז הפיצול ממפלגת העבודה, "התנועה" עברה את אחוז החסימה בשני סקרים בלבד. לבני ניסתה מאז לחבור למפלגות הגדולות בגוש המרכז-שמאל, ללא הצלחה. בין היתר, לבני ניהלה מגעים בנושא עם בני גנץ ועם יאיר לפיד, אך שניהם הבהירו בנפרד כי הם חוששים לשלב אותה ברשימה מפני שהיא נתפסת כשמאלנית, והדבר עלול להרחיק מצביעי ימין.

במקביל, לבני בחנה איחוד עם העבודה ומרצ, אך שללה את האפשרות לחבור למרצ בלבד, כיוון שצעד זה היה הופך אותה למפלגת נישה באופוזיציה ולא לשחקן מרכזי במערכת הפוליטית. הצעד שנבחן בצורה רצינית יותר היה איחוד מחדש עם מפלגת העבודה, שהותנה בהוספת שחקני חיזוק, בהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק.

יו"ר התנועה מכהנת בכנסת מאז 1999, אז היתה חברה בליכוד. ב-2006 עברה לקדימה, והחל מ-2009 עמדה בראש המפלגה ושימשה בתפקיד ראשת האופוזיציה. בבחירות 2013 הקימה את מפלגת התנועה, והצטרפה לממשלת נתניהו בתפקיד שרת המשפטים. בבחירות 2015 הצטרפה למפלגת העבודה בהקמת המחנה הציוני, ועמדה בראש האופוזיציה מאז פרישתו של יצחק הרצוג מהכנסת ועד לפירוק השותפות עם העבודה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ