ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בל"ד ורע"ם סיכמו לרוץ ביחד בבחירות, והודיעו כי נציגי המפלגות יוצבו לסירוגין ברשימה לכנסת. נציגי המפלגות נפגשו הערב בניסיון לקדם נוסחה שתחזיר את ארבע המפלגות למצב בו ירוצו בבחירות הקרובות תחת רשימה משותפת, אך הפגישה הסתיימה ללא תוצאות. המגעים בין הצדדים יימשכו גם מחר. גורם בכיר בחד"ש אמר הערב ל"הארץ", "לא נתייאש ונמשיך במגעים. אני מאמין שנגיע להסכמות".

"למרות הקושי ואי ההסכמה אנחנו חשים שלא נסתם הגולל על המשותפת", אמר נציג של אחת המפלגות שהשתתף בפגישה. "יש כמה הצעות שעלו שיכולות להוביל להסכמות. עיקר המחלוקת מתמקדת בשיבוצים בין המקום ה-12 וה-15".

המחלוקת בין הצדדים מתמקדת בייצוג של כל מפלגה ברשימה. בתע"ל שבראשות אחמד טיבי מתעקשים על ייצוג של ארבעה מקומות במקום ריאלי ברשימה, וברע"מ תובעים מחד"ש לוותר על מנדט תמורת הישארותה בראש הרשימה.

יו"ר חד"ש איימן עודה בוועידת המפלגה בשפרעם, לפני כשבועייםצילום: רמי שלוש

לפי הסיכום שהושג בין שתי המפלגות, בראש הרשימה יעמוד סגן יו"ר התנועה האסלאמית ד"ר מנסור עבאס, ואחריו ד"ר מטאנס שחאדה מבל"ד. בכיר בבל"ד אישר את הפרטים ל"הארץ", והודיע כי המהלך לא נועד להכשיל את הרשימה המשותפת, אלא להפעיל לחץ על חד"ש ועל תע"ל כדי שאלה יתגמשו במשא ומתן בין המפלגות.

הפגישות בין נציגי המפלגות החלו רק אתמול, לאחר נתק של כחודש וחצי. הפגישה יצאה לפועל הודות למפגש בין נציגי המפלגות שהתקיים בלשכת ראש עיריית נצרת, עלי סלאם, שקרא לצדדים לשתף פעולה ולהגיע להסכמה במסגרת הרשימה המשותפת.

סלאם, שנחשב לתומך של תע"ל בראשות אחמד טיבי, שמע מיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על חשיבות האחדות ועל הצורך לא לפרק את הרשימה. בלשכת אבו מאזן הבהירו כי הוא לא מתערב בשיקולי הבחירות.

אחת המחלוקות הגדולות ביותר בדיונים בין המפלגות הוא מי יעמוד בראש הרשימה: ברע"מ, תע"ל ובל"ד תובעים שחד"ש תוותר על ראשות הרשימה, בעוד זו מגדירה את הסוגיה כקו אדום, בדגש על כך שהיא המפלגה הגדולה ביותר בחברה הערבית. סוגיה נוספת היא זו של ייצוג כל מפלגה ברשימה.

ביום חמישי האחרון פורסם ב"הארץ" כי המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת החלו להיערך לאפשרות של ריצה בנפרד בבחירות הקרובות. אחד השיקולים המכריעים עבור המפלגות הוא אחוז ההצבעה בחברה הערבית. מאז אישור חוק הלאום, גוברים הקולות שקוראים להחרים את הבחירות. קולות אלו גברו עם האפשרות של פירוק הרשימה המשותפת. אם המפלגות ירוצו בנפרד ויפנו לקמפיינים שליליים, אחוז ההצבעה עשוי לרדת אל מתחת ל-50%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ