גנץ על איחוד עם לפיד: שיקולים של סידור עבודה לא גוברים על הזדמנות היסטורית

יו"ר חוסן לישראל תקף את נתניהו ואמר כי "ליצני החצר שלו כבר לא צוחקים והמפלגה שלו מבוהלת" ■ נתניהו: "תתבייש לך, סיכנתי את חיי למען המדינה" ■ בהתייחסו לאיחוד עם יש עתיד אמר: "אציע ללפיד להיפגש עוד הערב" ■ הוא הציג את רשימת המפלגה לכנסת, הכוללת את אבי ניסנקורן ומיקי חיימוביץ'

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני גנץ מציג את רשימת מפלגת חוסן לישראל תל"ם. גני התערוכה, תל אביב
חיים לוינסון
חיים לוינסון

יו"ר מפלגת חוסן לישראל, בני גנץ, תקף הערב (שלישי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "השליט היחיד לחוץ, פוחד, מזיע. ליצני החצר שלו כבר לא צוחקים והמפלגה שלו מבוהלת. בעוד חודש וחצי נלך לבחור בין שליט שיש לו אנגלית מבוסטון, איפור כבד וחליפות יוקרה לבין מנהיגות אכפתית, לא מזויפת ולא מלאכותית", אמר גנץ בכנס מפלגתו בגני התערוכה בתל אביב. "אנחנו נציג מנהיגות בגובה העיניים. בבחירות האלה ישראל צריכה לבחור: ביבי לפני הכול או ישראל לפני הכול".

גנץ התייחס לסוגיית איחוד מפלגתו עם יש עתיד בראשות יאיר לפיד. "מיד בסיום הכנס, אתקשר לחברי יאיר לפיד ואציע לו להיפגש עוד הערב", אמר. "אציע לו שוב להניח כל שיקול אחר בצד, וביחד להציב את ישראל לפני הכול. על ויכוחים של סידור עבודה לא מחלישים את ההזדמנות לשינוי היסטורי" לפיד הגיב לאחר לאחר מכן לגנץ: "כפי שאמרתי אתמול על הבמה נהפוך כל אבן, נעשה הכל כדי לא להחמיץ הזדמנות היסטורית להחלפת השלטון". לצפייה בנאום גנץ המלא:

"עשר שנים שלטה כאן ממשלה מסוכסכת ומסכסכת שהרגישה שהיא לא צריכה להתאמץ", אמר גנץ. "במשך עשר שנים לא אתגרו אותה. את הדאגה לאזרחים היא החליפה בסדר יום של שנאה. בעוד שהעם גילה לה נאמנות, היא לא גילתה נאמנות לעם היא שכחה את העם".

גנץ התייחס להתקפותיו של נתניהו נגד היועמ"ש אביחי מנדלבליט. "כדי להשמיד כל סיכוי להחלפת השלטון התפתח כאן שיח מסוכן של תיוג אנשים לפי נאמנותם לשליט היחיד. מי שלא כרע ברך – סומן כבוגד. יועץ משפטי לממשלה שמונה על ידי השליט, הפך לשמאלן בוגד כשלא עשה את מה שהשליט ציפה ממנו לעשות. מפכ"ל המשטרה שמונה על ידי השליט, כונה שמאלן ובוגד כיוון שהעז להיות נאמן לחוקי המדינה ולא לדרישות השליט".

גנץ הוסיף כי הוא מכיר מקרוב את יכולותיו של נתניהו ומוקיר את תרומתו למדינת ישראל, אך גם מכיר את חולשותיו. "כאשר אני שכבתי בתעלות הבוץ עם חייליי בלילות חורף קפואים – אתה, בנימין נתניהו, עזבת את ישראל כדי ללמוד אנגלית ולתרגל אותה במסיבות קוקטייל מפוארות", תיאר. "בימים שבהם פיקדתי על יחידת שלדג במבצעים מסכני חיים במדינות אויב, אתה, בנימין נתניהו, פילסת את דרכך באומץ ובנחישות בין עמדות איפור באולפני טלוויזיה".

גנץ בגני התערוכה, הערבצילום: תומר אפלבאום

עוד הוסיף גנץ, "בשעה שאני הכשרתי דורות של מפקדים ולוחמים,
אתה לקחת שיעורי משחק בסטודיו בניו יורק. ובלילות המתח והדריכות שבהם נרדמתי לשעת שינה חטופה במדים ונעליים, אתה, בנימין נתניהו, חדרת לעמדות המדידה של מעצבי החליפות הנחשבים בעולם, ושבת בשלום לבסיסך במלונך היוקרתי".

מיד בתום הנאום הגיב נתניהו לדברי יו"ר חוסן לישראל. "בני גנץ, תתבייש לך", מסר. "כחייל וכקצין בסיירת מטכ"ל סיכנתי את חיי פעם אחר פעם למען המדינה. נפצעתי בקרב עם מחבלים. כמעט איבדתי את חיי בקרב אש בתעלת סואץ למען ביטחון המדינה שאתה רוצה לסכן בנסיגות חד צדדיות ובתמיכה בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. אזרחי ישראל יבחרו בין ממשלת ימין חזקה בראשותי לבין ממשלה שמאל חלשה בראשותך".

גנץ הציג את רשימת מפלגתו לבחירות לכנסת. "בתשעה באפריל נחליף את הרוח הרעה ברוח חדשה וטובה. את מפלגת השלטון העייפה והשבעה, נחליף במפלגת שלטון חדשה, רעננה ומנצחת של ווינרים נמרצים ותוססים". במקום השלישי ברשימה, לאחר היו"ר בני גנץ ושר הביטחון לשעבר, משה יעלון, הוצב יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן - ואחריו אשת התקשורת מיקי חיימוביץ'. את החמישייה סוגר העיתונאי יועז הנדל. 

חברי מפלגת חוסן לישראל תל"ם. גני התערוכה, תל אביבצילום: תומר אפלבאום

אחריהם נמצא ראש מועצת ירוחם לשעבר, מיכאל ביטון, במקום השישי. איש החינוך חילי טרופר, הנחשב מקורב לגנץ (ואף כתב לו את נאום הבכורה), עומד במקום השביעי. לאחר מכן שובצו במקומות 10-8, בהתאמה, מזכיר הממשלה לשעבר צבי האוזר, ראשת רשות החשמל לשעבר אורית פרקש-הכהן ומירב כהן, פעילה חברתית וממקימי תנועת "התעוררות" בירושלים.

אסף זמיר, לשעבר סגן ראש העיר תל אביב, פותח את העשירייה השנייה במקום ה-11. אחריו יזם ההייטק יזהר שי, אורלי פרומן שכיהנה כמנכ"לית משרד התרבות והספורט, הפעילה החברתית החרדית עומר ינקלביץ ומגישת החדשות רדיר כמאל מריח. את העשירייה השנייה סוגרת ראשת המטה של ניסנקורן, עינב קאבלה. בשלושים המקומות הראשונים אפשר לראות שישה גברים שהכניס יעלון - הוא, הנדל, האוזר, יצחק אילן (סגן ראש שב"כ לשעבר), ח"כ לשעבר משה מטלון והפעיל החברתי גדי יברקן - לעומת שתי נשים, אורלי פרומן ועו"ד מיכל קוטלר-וונש.

אלה 30 המקומות הראשונים ברשימה:

1. בני גנץ 2. משה יעלון 3. אבי ניסנקורן 4. מיקי חיימוביץ' 5. יועז הנדל 6. מיכאל ביטון 7. חילי טרופר 8. צבי האוזר 9. אורית פרקש-הכהן 10. מירב כהן 11. אסף זמיר 12. יזהר שי 13. אורלי פרומן 14. עומר ינקלביץ' 15. רדיר מריח 16. אלון שוסטר 17. רם שפע 18. גדי יברקן 19. איתן גינזבורג 20. עינב קאבלה 21. יצחק אילן 22. הילה שי-ואזן 23. משה מטלון 24. רות וסרמן לנדה 25. אלון טל 26. יאיר פרג'ון 27. עומר שליאר 28. מיכל קוטלר-וונש 29. עידית וקסלר 30. קרן גונן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ