בימין הזהירו מפני האיחוד בין גנץ ללפיד: "סכנה ברורה של ממשלת שמאל"

בליכוד אמרו כי השניים ייעזרו בגוש חוסם של המפלגות הערביות, שקד התחייבה: "חד משמעית, לא נצטרף לממשלה בראשות גנץ". בעבודה ובמרצ בירכו על האיחוד: "מקדם את הסיכוי לגוש חוסם לנתניהו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בוועידת הנשיאים בירושלים, בשבוע שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הסיכום בין יו"ר חוסן לישראל בני גנץ ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד, עורר הבוקר (חמישי) תגובות חריפות בימין ואזהרות מפני "ממשלת שמאל" מצד מרבית חברות הגוש. בליכוד מסרו: "הבחירה ברורה - זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו".

על פי ההסכם בין גנץ ללפיד, הם יתמודדו במשותף על ראשות הממשלה ואם יזכו בה גנץ יתמנה לתפקיד לאחר הבחירות, ולפיד יחליף אותו כעבור שנתיים וחצי. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי חבר גם הוא לרשימה המאוחדת. לאחר גנץ ולפיד, את המקום השלישי ברשימה החדשה יתפוס יו"ר תל"ם, משה יעלון.

בני גנץ ויאיר לפידצילום: רויטרס

הבית היהודי והאיחוד הלאומי, שהתאחדו וסיכמו אתמול גם על צירופה של מפלגת עוצמה יהודית בתיווך ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצדיקו הבוקר את המהלך "אל מול הסכנה". "הבוקר הוכח כי פעלנו באחריות הגדולה ביותר לשמירה על הציונות הדתית וגוש הימין כולו. כעת ברור כי אל מול הסכנה הברורה של ממשלת שמאל בראשות גנץ וקידום 'תוכנית המאה' של טראמפ, חייבים מפלגה ציונית דתית חזקה - היחידה שניתן לסמוך עליה שתשמור על נתניהו בימין", מסרו. איילת שקד, יו"ר הימין החדש, אמרה לכאן ב': "חד משמעית, לא נצטרף לממשלה בראשות גנץ".

במפלגת ישראל ביתנו כינו את האיחוד "מפלגת שמאל עמוסת גנרלים" ו"סידור עבודה". "ללא שום סדר יום אמיתי, אידאולוגיה ודאגה לאזרח הפשוט", נמסר. "מצד שני, גוש ימין עמוס בגורמים דתיים קיצוניים". בכולנו טענו כי המפלגה היא "ימין שפוי ואחראי" וכי "ציבור הבוחרים ידע מי משרת אותו ומי מסדר לעצמו וחבריו".

בש"ס מסרו כי החיבור "מסוכן ליהדות". "גנץ שתומך בנישואים אזרחיים ותחבורה בשבת חבר ללפיד ששנאתו ליהדות ולדתיים היא אומנותו. הזהות היהודית במדינת ישראל בסכנה ואנחנו ניאבק בכל כוחנו למנוע מהם להקים ממשלה", נמסר. "ש"ס תומכת בבנימין נתניהו לראשות הממשלה והצבעה לש״ס תבטיח הקמת ממשלת ימין  ושמירה על המסורת היהודית והזהות היהודית של מדינת ישראל".

יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, הגיב בעצמו על האיחוד בין המפלגות לתוכנית של אודי סגל וקרן מרציאנו בגלצ, ואמר כי "גנץ איבד את האפשרות לשבת עם נתניהו ברגע שהתחבר עם לפיד. אני מתחייב: החרדים לא יישבו בממשלה כזו".

בגוש השמאל בירכו על המהלך. ח"כ איציק שמולי (העבודה) אמר כי "החיבור מבורך מפני שהוא מקדם את הסיכוי לגוש חוסם לנתניהו בתמיכת הכהניסטים, אבל כמו במקרה של 'קדימה', יש הכרח קריטי במפלגת העבודה כמה שיותר חזקה וגדולה כדי למקסם את הסיכוי למהפך". יו"ר מרצ תמר זנדברג מסרה: "ברכות לאיחוד המרכז שיהווה חלופה לליכוד. מול ממשלת ליכוד כהניסטים צריך ממשלת שמאל-מרכז, ושמאל זה מרצ".

אלדד יניב, שרשם את מפלגת ארץ חדשה והתכוון לרוץ בבחירות, החליט לסגת מהמרוץ ולא להגיד רשימה היום בעקבות האיחוד. "לא נתמודד לכנסת כשנוצרה הזדמנות אמת לסיום שלטונו המושחת והמסית של נתניהו, שנגדו נלחמנו שנתיים ברציפות ברחובות", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ