גבאי סירב לאיחוד עם מרצ: "השלם קטן מסך חלקיו"

יו"ר העבודה התקשר היום ליו"ר מרצ, והודיע לה כי לאחר בחינה שערכו במפלגה, נמצא כי "שילוב מחליש את הגוש". מהעבודה נמסר כי גבאי הציע לזנדברג לחתום על הסכם עודפים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"אבי גבאי ותמר זנדברג. מיו"ר מרצ נמסר כי "גבאי לא ראה את ההזדמנות הגדולה"
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, התקשר היום (חמישי) ליו"ר מרצ, תמר זנדברג, והודיע לה כי הוא מסרב לאיחוד בין המפלגות. מהעבודה נמסר כי "לאחר בחינה מעמיקה שערכנו היום, ראינו כי בחיבור בין העבודה למרצ השלם קטן מסך חלקיו. שילוב של שתי התנועות מחליש את הגוש".

עוד נמסר כי "בבדיקת עומק שנעשתה לאורך היום גם במרצ וגם בעבודה עלה כי מרצ עוברת בוודאות את אחוז החסימה ונציגיה ייכנסו לכנסת הבאה באופן ודאי". עוד נכתב בהודעת המפלגה כי גבאי הציע לזנדברג ליצור הסכם עודפים, "על מנת לוודא שהקולות של המחנה לא ילכו לאיבוד".

גורם במפלגת העבודה אמר כי סקרים ובדיקות נוספות שנערכו במהלך היום הצביעו על כך שהחיבור בין שתי המפלגות יקטין את מספר המנדטים. "מכל הבדיקות שערכנו עולה כי יש מצביעי עבודה שלא יצביעו לאיחוד עם מרצ, ומצביעי מרצ שלא יצביעו לעבודה", אמר והוסיף כי "זנדברג מכירה את הנתון הזה. יותר משתלם שכל אחת מהמפלגות תרוץ בנפרד, כך נשיג יותר מנדטים".

יחימוביץ'. קראה גם היא להתאחד עם מרצצילום: מוטי מילרוד

לדברי זנדברג, היא אמרה בשיחתה עם גבאי כי "יש הזדמנות היסטורית לבנות מפלגת שמאל גדולה מול ממשלת ליכוד-כהניסטים". לאחר מכן הוסיפה: "לצערנו גבאי טען כי הוא אינו רואה את ההזדמנות הגדולה וכי יש קושי פרוצדורלי במפלגת העבודה".

ח"כ מיכל רוזין מהעבודה תקפה את גבאי על על סירובו לאיחוד, ואמרה כי הוא "ממשיך לאשש את מה שידענו - מנהיגות ואחריות הן ממנו והלאה. בזמנים כאלו, בהם ראש הממשלה לא מהסס לכרות ברית מסוכנת לדמוקרטיה הישראלית עם הכהניסטים, אין מקום להתקטנוניות פרוצדוראליות". 

הבוקר קראה זנדברג לאיחוד עם מפלגת העבודה, לאחר שראשי חוסן לישראל ויש עתיד, בני גנץ ויאיר לפיד, הודיעו על ריצה משותפת והסכם רוטציה. בעקבות הפנייה, הורה גבאי בצהריים לבחון מחדש אפשרות לאחד רשימות עם מרצ, שעות לפני תום הגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית. 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', הצטרפה לקריאה לאיחוד מצד מפלגת העבודה. "לנוכח הסיטואציה הפוליטית החדשה שנוצרה יש לבחון ביסודיות ובמהירות אפשרות יצירת בלוק משותף עם מרצ לצורך ההתמודדות", מסרה. "סרבנות אוטומטית לכך תירשם לנו לדיראון עולם אם המצב החדש יביא חלילה למחיקת מרצ ולקריסת העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ