יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (שבת) לביקורת עליו, בעקבות האיחוד בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי לבין מפלגת עוצמה יהודית. "איזו צביעות ומוסר כפול של השמאל", צייץ נתניהו בטוויטר. "הם מגנים גוש חוסם בימין עם מפלגות ימניות בזמן שהשמאל פעל להכניס את האיסלאמיסטים הקיצוניים לכנסת כדי לייצר גוש חוסם. לשלול איחוד עם מפלגות ימניות זה פסול, אבל לפעול כדי להכניס מסיתים ומרגלים נגד ישראל זה לגיטימי. שיא האבסורד".

בימים האחרונים הקדיש נתניהו מאמצים רבים לקדם איחוד בימין, שיכלול את עוצמה יהודית. "ראשי הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית, מצביעי הימין מצפים מכם לגלות אחריות ולהתאחד", כתב השבוע. "אל תאכזבו אותם ואל תסכנו את ארץ ישראל". האיחוד, שעליו סוכם בלחץ נתניהו, עשוי להכניס לכנסת את נציגי המפלגה הכהניסטית.

הציוץ של שדולת איפא"ק

מהלכי נתניהו עוררו ביקורת הן בישראל והן בקהילה היהודית בארה"ב. השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, שנמנעת לרוב מביקורת על ישראל ומהתערבות בעניינים פנים-ישראליים, מסרה כי עוצמה יהודית היא תנועה "גזענית וראויה לגנאי". קודם לכן מסר הוועד היהודי האמריקאי (AJC), אחד הארגונים היהודיים הגדולים והמשפיעים בארה"ב כי "עמדותיה של עוצמה יהודית ראויות לכל גינוי". בהודעת הארגון נאמר עוד: "בדרך כלל איננו מתייחסים לעניינים פוליטיים פנימיים בישראל, אבל לנוכח הידיעה שמפלגה זו כרתה ברית עם מפלגה אחרת, אנחנו מחויבים להשמיע את קולנו".

נתניהו כתב הערב עוד: "ב-99' ברק השתתף בכנס בחירות עם השייח המסית ראאד סלאח, נציגי העבודה ומרצ הצביעו לעזמי בשארה שריגל לטובת חיזבאללה כדי שייכנס לכנסת, והרצוג פעל להסכם עודפים עם הרשימה המשותפת ואמר שהח"כים הערביים לגיטימיים לממשלה". 

דברי נתניהו מתייחסים לטענות שהעלה העיתונאי עמית סגל ב"ידיעות אחרונות". ההתייחסות לברק נוגעת לסיור שקיים באום אל-פחם לפני הבחירות ב-1999, לצד סלאח, אז ראש העיר. הערב טען גם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי סלאח תמך בברק, אף שהפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בראשותו דוגל בהימנעות מהשתתפות בבחירות. בהמשך התייחס נתניהו להצבעתם של חברי העבודה ומרצ נגד פסילת בל"ד, כמה שנים לפני שבשארה נחשד בריגול. סגל טען גם כי ערב הבחירות ב-2015 פעל יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג לקדם הסכם עודפים בין מרצ לבין הרשימה המשותפת.  לבסוף חתמו המחנה הציוני ומרצ על הסכם ביניהן.  

יו"ר חוסן לישראל בני גנץ, הצטרף הערב לביקורת על נתניהו. "התגובה החריגה של איפא"ק, ארגון שאינו עוסק בשגרה בפוליטיקה הפנים-ישראלית, מוכיחה כי בנימין נתניהו חצה שוב גבולות אתיים רק כדי לשמור על מושבו תוך כדי פגיעה קשה בצלם הישראלי, במוסר היהודי וביחסינו החשובים עם יהדות ארה"ב".

יו"ר סיעת העבודה ומרכז האופוזיציה, ח"כ איציק שמולי, הוסיף: "כל ישראלי צריך להודות לאיפא"ק ול-AJC על עמידתם הנחרצת והתקיפה כנגד הברית המתועבת והמגונה של נתניהו ביחד עם הכהניסטים. ישראל כמדינה לא יכולה לגנות פאשיזם בעולם ולתת לו מקום בתוכה. חובה להבהיר לנתניהו שלא כל מה שמשרת את קרב ההישרדות הפוליטי והמשפטי שלו יעבור, בוודאי לא דברים שסותרים את האינטרס הלאומי שלנו כמדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ