יו"ר ועדת הבחירות: ייתכן שטל רוסו לא יוכל להיבחר לכנסת כי לא חלפה תקופת הצינון

רוסו, ששוריין למקום השני בעבודה, שירת במילואים בתנאי קבע עד 2017, ולפי החוק נמשך הצינון שלוש שנים. גם מועמדותו של פנחס עידן תיבדק, אחרי שביקש להוריד את דרגתו כדי שיוכל להתמודד בבחירות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל רוסו בנאום הבכורה שלו בעבודה, בשבוע שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, הודיע הערב (שני) כי האלוף במילואים טל רוסו - מספר 2 ברשימת מפלגת העבודה - לא סיים להערכתו את תקופת הצינון שהוטלה עליו לפני כניסה לחיים הפוליטיים. במכתב לעבודה וליועץ המשפטי לממשלה כתב מלצר: "בבדיקת רשימות המועמדים לכנסת עלה כי רוסו כיהן עד 10 במאי 2017 בתפקיד מפקד פיקוד העומק". הוא ביקש מהמפלגה להודיע לו עד יום ראשון את עמדתה בנושא. 

לפי חוק הבחירות לכנסת, תקופת הצינון על קצינים בדרגת אלוף ומעלה אמורה לחלוף בתום שלוש שנים - ואילו מתום שירותו של רוסו חלפו כשנתיים. עם זאת, פרישתו הרשמית מצה"ל היתה ב-2013 - ואילו כהונתו כמפקד פיקוד העומק היתה במילואים בתנאי קבע. עניין זה יעמוד כעת במרכז המחלוקת, מאחר שלא ברור אם תקופת המילואים בתפקיד בכיר נחשבת לספירת הצינון. אם תיפסל מועמדותו של רוסו, שאר מועמדי העבודה לכנסת אמורים לעלות מקום אחד ברשימה, אך ההכרעה שמורה לוועדת הבחירות. 

המכתב של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר

מפלגת העבודה מסרה בתגובה על המכתב: "רוסו השתחרר מצה"ל בפברואר 2014 וחזר למילואים, לבקשת הרמטכ"ל איזנקוט. אנחנו בטוחים שהדברים יובהרו ושהוא ייצג את אזרחי ישראל בכבוד בכנסת הבאה".

בתוך כך, גם מועמדותו של יו"ר ועד רשות שדות התעופה, פנחס עידן - שהוצב במקום 19 ברשימת הליכוד - עלולה להיפסל: חוק הבחירות אוסר על עובדים בכירים בתאגידים ובשירות המדינה להתמודד על מקום בכנסת, ואילו עידן שימש בדרגה 30 (הגבוהה ביותר) וביקש לרדת לדרגה 26 לקראת התמודדותו. חגי זמיר, סמנכ"ל מינהל וארגון ברשות שדות התעופה, אישר כי עידן הורד בדרגה עקב בקשתו רק ב-6 בינואר, לאחר פיזור הכנסת וההכרזה על בחירות. בעקבות זאת הורה מלצר לליכוד, לרשות שדות התעופה, ליועמ"ש ולעידן עצמו להבהיר עד יום ראשון מדוע המועמדות כשירה.

בשבוע שעבר נשא רוסו את נאום הבכורה שלו במסגרת העבודה, לאחר שהיו"ר גבאי שריין אותו למקום השני. רוסו אמר כי ביטחון אמיתי לישראל כרוך ב"היפרדות מהפלסטינים" וכי תפקידו של צה"ל הוא לספק את המעטפת הביטחונית למהלכים מדיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ