פורסמו ההסכמים: הבית היהודי יפעל למינוי נציג עוצמה יהודית לוועדה לבחירת שופטים

באופן תקדימי, הורה יו"ר ועדת הבחירות לפרסם את הסכמי הרשימות המאוחדות. עוצמה יהודית תתפצל מהאיחוד בימין מיד אחרי הבחירות, וזמן התעמולה שיוקצה למפלגת אח"י, שהוקמה לצורך השריון של בן דהן, יועבר לליכוד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן ארי ובן גביר בהפגנה באום אל פחם, בשנה שעברה
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, פרסם היום (רביעי) באופן תקדימי את ההסכמים שעליהן חתמו המפלגות המתמודדות במשותף בבחירות הקרובות.

ההסכם שנחתם בין הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית כולל התחייבות לפעול למנות נציג של עוצמה יהודית לוועדה למינוי שופטים, ומבהיר כי החיבור עם מפלגתו של מיכאל בן ארי הוא טכני בלבד, וכי היא תתפצל מהרשימה המאוחדת לאחר הבחירות. בהסכם בין הליכוד למפלגת אח"י, שנועד להכניס את אלי בן-דהן לכנסת, מצוין כי זמן התעמולה שיוקצה לאח"י יועבר לליכוד. הוראת השופט מלצר התקבלה בעקבות עתירה שהגיש עו"ד שחר בן מאיר.

איחוד מפלגות הימין

ההסכם שעליו חתמו חברי איחוד מפלגות הימין, הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית, מפרט שורת מחויבויות של הבית היהודי והאיחוד הלאומי כלפי עוצמה יהודית, אף שזאת צפויה לפרוש ולכהן כסיעה נפרדת מיד לאחר הבחירות. ההסכם מבהיר כי מדובר בבלוק טכני בלבד: "מיד לאחר הבחירות, נציגי עוצמה יהודית יתפלגו בהסכמה ויקיימו סיעה עצמאית בכנסת", נכתב. הצירים המגיעים לעוצמה יהודית במוסדות הלאומיים ימונו על ידי האיחוד הלאומי, על חשבון עוצמה יהודית.

סעיף נוסף קובע כי אם הבית היהודי והאיחוד הלאומי יהיו בקואליציה ואילו עוצמה יהודית תשב באופוזיציה, יפעלו שתי המפלגות לבחירת נציג עוצמה יהודית כנציג האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים. עם זאת, מינוי החברים בוועדה הרגישה מתבצע בהצבעה חשאית של כלל חברי הכנסת, והסבירות שרוב חברי הכנסת יצביעו בעד נציג עוצמה יהודית היא נמוכה ביותר.

סמוטריץ' ופרץ מגישים את רשימתם המשותפת בכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

על פי ההסכם, עוצמה יהודית תקים מטה בחירות נפרד ותהיה אחראית לתקציב, לגרעונות ולקנסות שעשויים להיות מוטלים עליה. תוכני הקמפיין והמסרים של עוצמה יהודית יתואמו במנגנון משותף מול מטה הבחירות של הבית היהודי והאיחוד הלאומי. חברי שלוש המפלגות התחייבו לתמוך בחקיקת חוק נורבגי מורחב, שיחייב שניים מבין שרי המפלגה או סגני השרים, להתפטר מהכנסת ולפנות את מקומם לחברים נוספים ברשימה.

אם הסיעה תצטרף לקואליציה, נציג האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ, יבחר את הראשון מבין התפקידים המוצעים ויכהן בו. הבית היהודי יהיה הבא בתור בבחירת התפקיד. שאר התפקידים יאוישו על ידי שתי מפלגות אלה בלבד, על פי מפתח שנקבע בהסכם ביניהם.

בן דהן, ב-2017צילום: יצחק הררי / דוברות

הליכוד-אח"י

אחד ההסכמים המשמעותיים שהוגשו בשבוע שעבר הוא הסכם האיחוד בין מפלגת הליכוד לבין מפלגת אח"י. מדובר בתרגיל משפטי שנועד להכשיר את שיריונו של הרב אלי בן דהן כנציג הבית היהודי במקום ה-28 ברשימת הליכוד. על פי סיכום מוקדם בין שתי המפלגות, הצבתו של בן דהן ברשימת הליכוד נועדה לשמש הליך טכני בלבד, אלא שאם היה מכהן כנציג הליכוד פרישתו לטובת הבית היהודי ביום שאחרי הבחירות היתה מלווה בשורה של מגבלות חוקיות. כנציג מפלגה אחרת, בן דהן יכול לכאורה להתפצל מהליכוד ביום שאחרי הבחירות, ללא כל בעיה. ההסכם מותנה באישור משפטי של ועדת הבחירות המרכזית, שעדיין לא ניתן.

בן דהן שוריין כמועמד של מפלגת מדף, אח"י, אותה הקים בעבר השר לשעבר אפי איתם. ההסכם קובע במפורש כי מדובר בחבירה טכנית, רק לתקופת מערכת הבחירות. "מוסכם כי מיד לאחר הבחירות נציג אח"י יתפצל מסיעת הליכוד בהסכמה והצדדים יפעלו כשתי סיעות", נכתב בהסכם. אחרי הבחירות, אח"י תתנהל כלכלית בנפרד מהליכוד. החשבונות השוטפים של הצדדים יהיו נפרדים, והם יקבלו תשלום נפרד של מימון הוצאותיהם השוטפות לפי החוק.

אף שמדובר, בפועל, בהסכם בין הבית היהודי לליכוד, שבצעד חריג משריין מועמד מטעמה דווקא ברשימת המפלגה היריבה, שמה של הבית היהודי לא מוזכר כלל בהסכם. תחת זאת, מובהר בו כי בן דהן הוא נציג "אח"י" ברשימה המשותפת עם הליכוד. הליכוד התחייב לשאת באופן מלא בחובות שיצטברו במהלך הקמפיין, למעט הוצאות משמעותיות של אח"י. במקביל, מפלגת הליכוד צפויה להרוויח מההסכם את זמן שידור התעמולה שיוקצה לאח"י במסגרת חוק הבחירות, והבית היהודי לא יוכל לעשות שימוש בזמן זה לטובת תעמולה מטעמו. במקביל, אח"י תוכל להחליט אם להעביר לקמפיין הליכוד את כספי מימון הוצאות הבחירות שתעביר לה המדינה.

גנץ ולפיד, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

כחול-לבן

ההסכם של כחול-לבן הוא מסמך רזה, העוסק רק בחלוקת התקציבים בין שלוש המפלגות המרכיבות את הרשימה החדשה: חוסן לישראל, יש עתיד ותל"ם. ההסכם ממנה שלושה נציגים מטעם כל אחת מהמפלגות להיות אחראים במשותף על ניהול תקציב הרשימה המשותפת. יש עתיד תישא ב-43% מכלל ההוצאות בקמפיין המשותף, חוסן לישראל תישא ב-45% ותל"ם תישא ב-12%.

גפני וליצמןצילום: אמיל סלמן

יהדות התורה

ההסכם בין אגודת ישראל לדגל תורה הוא טכני בעיקרו, וקובע כי תקציב הבחירות של כל אחת משתי המפלגות לא יפחת מסך של 5.2 מיליון שקלים. כל מפלגה תהיה אחראית לגרעון או זכאית לעודף הנוגע לחשבונותיה.

יהדות התורה היתה המפלגה היחידה שהביעה התנגדות לפרסום ההסכמים וטענה שהחוק הקיים לא מסדיר זאת. השופט מלצר הבהיר שהמהלך מתבסס על עקרונות חופש המידע ונורמות השקיפות שהתקבעו בנושא, וחייב את המפלגה לפרסם את ההסכם.

חד"ש-תע"ל 

ההסכם בין חד"ש לבין תע"ל כולל חמישה סעיפים בלבד, וגם הוא עוסק בהגדרות התקציביות של הקמפיין. תקציב הבחירות לכל מפלגה לא יפחת משני מיליון שקלים. כל מפלגה תנהל את חשבונותיה בנפרד, ותהיה אחראית בלעדית לגרעון או לעודף. המפלגות יגיעו להבנה משותפת במהלך תקופת הבחירות לגבי חלוקת תקרת ההוצאה המותרת לפי חוק מימון בחירות.

רע"ם-בל"ד

ההסכם בין רע"ם ובל"ד קובע כי חלוקת תקציב הבחירות ביניהן יהיה לפי היחס של מספר הח"כים שלהן בכנסת היוצאת - ארבעה לרע"ם וארבעה לבל"ד. 30% מהתקציב שיתקבל במסגרת מימון מפלגות יישאר בחשבון משותף של הרשימה להוצאות בחירות. היתר יועבר לשימוש על פי שיקול של כל מפלגה ומפלגה.

פייגליןצילום: אמיל סלמן

זהות

הסכם מפלגת זהות, בראשותו של משה פייגלין, כולל את צירופו של הרב חיים אמסלם במסגרת מפלגת אחיעזר, בראשה הוא עומד. אמסלם, ח"כ לשעבר מטעם ש"ס, הוא מועמד יחיד מטעם מפלגתו ושאר המועמדים משתייכים למפלגת זהות.

מפלגת זהות הודיעה על התנגדות לפרסם את ההסכם מחשש לפגיעה בפרטיות המועמדים. מלצר בחן את ההסכם של זהות והבהיר כי אין בו פגיעה בפרטיות של אדם כלשהו, ולכן דחה את ההתנגדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ