הימין החדש תקבע את עמדותיה בנושאי דת ומדינה לאחר הבחירות

במצע המפלגה של בנט ושקד, המגדירה את עצמה כפונה לחילונים ולדתיים, לא ניתנה התייחסות מעשית לסוגיות השבת, הנישואין והכשרות: "מאמינים כי צביונה של המדינה צריך להיקבע בהידברות"

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט בחירות של הימין החדש, עליו מופיעים איילת שקד ונפתלי בנט
יהושע (ג'וש) בריינר

עמדות מפלגת הימין החדש בנושאי דת ומדינה ייקבעו רק לאחר הבחירות - כך עולה ממצע המפלגה שפורסם היום (חמישי). המפלגה, בראשות השרים איילת שקד ונפתלי בנט ושהוקמה על ידם לאחר פרישתם מהבית היהודי, מגדירה עצמה "מפלגת ימין עם שותפות אמת בין דתיים וחילונים" אך אינה מציעה כל פתרון או הצעה מעשית בנושאי ליבה בסוגיות דת ומדינה, ובהם תחבורה ציבורית בשבת, נישואין, זוגות חד מיניים או כשרות.

"אנו מאמינים כי צביונה של המדינה צריך להיקבע בהידברות בין כלל הציבור", נפתח הפרק העוסק בנושא הזה. "אנו מתנגדים לחקיקה דתית כופה או לחקיקה חילונית כופה. אנו סבורים שכל שינוי בסטטוס קוו חייב להיעשות בהידברות ובהסכמה. בכל סוגיות היסוד - שבת, נישואין, זוגיות בישראל, גיור, כשרות ועוד - אמנת גביזון-מדן תהווה נקודת מוצא לדיונים הסיעתיים, ומיד לאחר הבחירות תפעל המפלגה להקמת ועדה ציבורית שתבקש להגיע להסכמה רחבה ככל הניתן בנושאים האלה".

אמנת גביזון-מדן היא מסמך בן 300 עמודים שחובר בשנת 2003 על ידי פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן. באמנה דנו השניים בנושאי דת ומדינה בניסיון להגיע להבנות בנושאי מחלוקת בין דתיים לחילונים.

נפתלי בנט ואיילת שקד במסיבת העיתונאים בה הכריזו על הקמת הימין החדש, בדצמבר. מציעים לספח את שטחי Cצילום: עופר וקנין

בנוסף, מציעים שקד ובנט לספח את שטחי C בגדה המערבית ולהחיל עליהם באופן מלא את ריבונות ישראל, ולהעניק תושבות או אזרחות ישראלית לפלסטינים המתגוררים באזורים אלה. על פי המצע, מדובר בכ-"80 אלף ערבים". לפי הערכות של גופים אחרים, מספרם של הפלסטינים באותם שטחים גדול בהרבה, ולטענת משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים בשטחי הגדה המערבית, מספרם עומד על 297 אלף בני אדם.

בפרק העוסק בתחום המשפט, מוצע כי המפלגה תפעל "להגבלת יעילות ההתערבות של בית המשפט במדיניות הממשלה לאי חוקיות בלבד, ולא לטענות כלליות בדבר 'סבירות' או 'מידתיות'", וכי המפלגה תמשיך את "מהפכת הריסון המשפטי שמובילה שרת המשפטים באיילת שקד בכנסת ה-20".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ