כשהפרק האחרון בחיים הפוליטיים של בנימין נתניהו ייכתב – וייתכן שזה יהיה בעוד הרבה זמן – הוא עשוי להיזכר כריצ'רד ניקסון של ישראל: אדם בעל כישורים פוליטיים ואסטרטגיים, שהיה פגום בצורה רעילה.

פגמיו יצאו לאור ביום חמישי עם הגשת כתבי החשדות על ידי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בסעיפי שוחד, מרמה והפרת אמונים. נתניהו קרא לחקירה נגדו "ציד מכשפות" והאשים את מנדלבליט בחולשה. הוא נשמע, ובטח לא במקרה, כמו דונלד טראמפ המדבר על ג'ף סשנס והחקירה בעניין רוסיה. השימוע שנתניהו זכאי לו יכול להמשך שנה, ונתניהו אינו מתכוון להתפטר. הוא מקווה לזכות בבחירות בפעם החמישית ב-9 באפריל.

ייתכן שהוא הולך לנצח. אבל הוא לא צריך לנצח.

לא בגלל שנתניהו אשם בהכרח, או אשם בהרבה. מנהיגים קודמים, כולל יצחק רבין, היו מושא חקירות משפטיות בגלל פשעים קלים. ההאשמות נגד נתניהו רחוקות מלהיות מוכחות.

ניקסון ב-1973. כפי שהפשעים האמיתיים בווטרגייט היו טיוח האמת, השערורייה האמיתית של ביביגייט היא הטיוח הפוליטי הנקלהצילום: AP

ואולם, כשחושבים על ווטרגייט, איזה פשע התבצע שם שהיה חמור יותר מפריצה סוג ג'?

כפי שהפשעים האמיתיים בווטרגייט היו טיוח האמת, השערורייה האמיתית של ביביגייט היא הטיוח הפוליטי הנקלה. עד החודש שעבר נראה נתניהו כמי שיזכה בבחירות בקלילות. אולם המרוץ נהפך ליותר צמוד עם הקמת כחול-לבן בראשותו של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד. כתב החשדות רק מחמיר את הסיכון הפוליטי של נתניהו.

הפתרון של נתניהו היה לגרוף קולות בימין הקיצוני, כולל עוצמה יהודית, מפלגה גזענית שנולדה ממפלגת כך של מאיר כהנא. מנהיגה, מיכאל בן ארי, הוא מסורב ויזה אמריקאית מאחר שכך נחשבת בארה"ב ארגון טרור. אם נתניהו יקים קואליציה, בן ארי יהיה איש מפתח בה.

זו לכשעצמה היא סיבה לרצות לסלק את נתניהו. הוסיפו לרשימה את התקפותיו על ערביי ישראל, קרבתו למנהיגי הימין הקיצוני באירופה כמו ויקטור אורבן מהונגריה, ותמיכתו הציבורית בחייל ישראלי שהרג טרוריסט פלסטיני פצוע בדם קר, והתמונה נראית עקבית. נתניהו הוא אדם שעבורו שום שיקול מוסרי לא קודם לאינטרס הפוליטי, והאינטרס הפוליטי הראשון במעלה שלו הוא עצמו. הוא ציניקן שמתעטף באדרת אידיאולוגית להסוואה.

גנץ ולפיד בגני התערוכה, בחודש שעבר. הקמת כחול לבן הראתה שהישראלים מחויבים למוסדות דמוקרטיים תחרותיים וחלופות פוליטיות בעלות משמעותצילום: תומר אפלבאום

פגמיו של נתניהו אינם מוסריים בלבד. יהודים ברחבי העולם ניצבים כיום בפני גאות רצחנית של אנטישמיות, וציונות הפכה למלה גסה בחוגי השמאל. בעת כזו, ראש ממשלה ישראלי שמכניס גזענים לממשלתו מחזק את הטענה שציונות היא גזענות – באופן בלתי נסלח. הוא מחזק את מתקפת השמאל הפרוגרסיבי על ישראל. הוא מחליש ומביך את מגיניה של ישראל.

חמור מכל, נתניהו מחליש מרכיב יסודי בהגנתם של ישראל והיהודים: ביטחון עצמי במוסריותם. לא חסרים משמיצים לישראל, אולם הם לא יכולים לפגוע במדינה אם רוב הישראלים מבינים שאין שום יסוד רציני של אמת בדבריהם. התנהגותו של נתניהו מסכנת את הביטחון הזה.

כל זה מצער מאוד. כפי שכתבתי בשנה שעברה, בענייני מדיניות וביצועה, נתניהו היה ראש ממשלה אפקטיבי להפליא. במשמרתו, כלכלת ישראל שגשגה, אופקיה הדיפלומטיים התרחבו, גבולותיה היו מגנים ואויביה הושפלו. הודות לדונלד טראמפ, שאותו טיפח באופן מובהק ומעמיק, נתניהו זכה לתמיכה מוחלטת מארה"ב בעניין ההסכם עם איראן, השגרירות האמריקאית הועברה לירושלים, ודלתות נפתחו מול העולם הרבה בלי להעניק ויתורים בלתי הפיכים בעניין הפלסטיני.

מבקריה של ישראל לא אוהבים שום דבר מהנ"ל, אך מנקודת מבט ישראלית אלה הצלחות ניכרות. ואולם, כפי שהישגיו של ניקסון במדיניות חוץ ופנים נמוגו בפני התככנות והפרנויה שלו, מורשתו של נתניהו הוכתמה לנצח בשחיתותו הניכרת לעין, פנייתו (או אדישותו) לדעות קדומות והדמוניזציה של יריביו הפוליטיים.

החדשות הטובות הן שכתבי החשדות המתוכננים מוכיחים שוב שישראל היא מדינת חוק. הקמתה של מפלגת אופוזיציה רצינית ראשונה זה עשור הראתה שהישראלים מחויבים למוסדות דמוקרטיים תחרותיים וחלופות פוליטיות בעלות משמעות.

יש עכשיו הזדמנות וצריך לנצלה. הרעיון שגנץ ולפיד הם שמאלנים רכרוכיים הוא מגוחך. שלטונו של המלך ביבי נמשך כבר יותר מדי.

לטור המלא של ברט סטיבנס בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ