איזנקוט מתייצב לצד רוסו: תקופת הצינון שלו תמה, בשנים האחרונות שירת במילואים

רוסו, שהוצב במקום השני ברשימת העבודה לכנסת, יגיש היום את המכתב של איזנקוט ליו"ר ועדת הבחירות בניסיון להכשיר את התמודדותו. במרכז המחלוקת עומדת השאלה אם שירות מילואים בתפקיד בכיר נספר במסגרת תקופת הצינון

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל רוסו בהכרזה על הצטרפותו למפלגת העבודה, בשבוע שעבר
יהונתן ליס

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט נחלץ לעזרתו של האלוף במילואים טל רוסו, שהוצב במקום השני במפלגת העבודה, והעביר לידיו אתמול בערב (שבת) מכתב שנועד להכשיר את התמודדותו בבחירות הקרובות. במכתבו טוען איזנקוט כי רוסו סיים את תקופת הצינון שלו, מאחר שכהונתו כמפקד פיקוד העומק נעשתה במסגרת שירות מילואים.

רוסו, שהשתחרר מצה"ל ב-2014 וגויס מחדש כמפקד מפקדת העומק במילואים בפברואר 2015 עד לסיום תפקידו במאי 2017, צפוי להגיש היום את מכתבו של איזנקוט ליו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר. זאת, לאחר שבשבוע שעבר פנה מלצר למפלגת העבודה והתריע בפניה כי טרם חלפו שלוש שנים מיום שחרורו של רוסו מצה"ל, ותקופת הצינון המוטלת עליו, לכאורה, טרם הסתיימה – ולכן מועמדותו עלולה להיפסל.

איזנקוט ורוסו באירוע של משרד הביטחון ליום העצמאות, ב-2012צילום: מוטי מילרוד

לפי חוק הבחירות לכנסת, תקופת הצינון על קצינים בדרגת אלוף ומעלה אמורה לחלוף בתום שלוש שנים - ואילו מתום שירותו של רוסו חלפו כשנתיים. עם זאת, פרישתו הרשמית מצה"ל היתה ב-2014 - ואילו כהונתו כמפקד פיקוד העומק היתה במילואים בתנאי קבע. עניין זה עומד במרכז המחלוקת, מאחר שלא ברור אם תקופת המילואים בתפקיד בכיר נחשבת לספירת הצינון.

במכתבו כתב איזנקוט כי "שירות מילואים בתנאי קבע, כשמו כן הוא – שירות במילואים... רוסו סיים את שירות הקבע שלו בצה"ל והשתחרר בחודש ינואר 2014. בחודש פברואר 2015, ועל פי בקשתי כרמטכ"ל דאז, מונה רוסו לתפקיד מפקד מפקדת העומק, בשירות מילואים. בהתאם לסיכום ביני ובין רוסו, הוא מילא את התפקיד במסגרת שירות מילואים בלבד, במקביל לעיסוקיו האזרחיים. סיכום זה היה ידוע לכל הגורמים הנוגעים בדבר בצה"ל, ומומש הלכה למעשה".

ממפלגת העבודה נמסר: "רוסו, לשעבר אלוף פיקוד דרום וראש אגף מבצעים, הוא לוחם עתיר זכויות. אנחנו בטוחים שהדברים יובהרו והוא ייצג את אזרחי ישראל בכבוד בכנסת הבאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ