היועמ"ש לוועדת הבחירות: אין מניעה שטל רוסו ירוץ בבחירות הקרובות לכנסת

מנדלבליט מסר לוועדת הבחירות המרכזית כי שירות המילואים של רוסו לא נחשב לשירות קבע, ולכן תקופת הצינון בת שלוש השנים שלו כבר תמה. יו"ר הוועדה יכנס מחר דיון בנושא

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל רוסו בתל אביב, בחודש שעבר
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (שני) כי לתפיסתו אין מניעה שאלוף במיל' טל רוסו, ששובץ במקום השני ברשימת העבודה לכנסת, יתמודד בבחירות הקרובות. היועמ"ש מסר לוועדת הבחירות המרכזית כי שירות המילואים של רוסו, שהחל בפברואר 2015, לא נחשב כחלק משירות הקבע שלו, ולכן תקופת הצינון בת שלוש שנים הנדרשת כבר תמה. יו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר, יכנס מחר דיון לגבי כלל המועמדים שעלולים להיפסל.

לפי מנדלבליט, "שירות מילואים בתנאי קבע, כשמו כן הוא – שירות מילואים בהתנדבות. אין מדובר בשירות המבוסס על התחייבות לשירות קבע. מבחינה מהותית, בשים לב למכלול מאפייניו ומהותו, מדובר בשירות מילואים לכל דבר ועניין". לדבריו, "בהיעדר קביעה מפורשת בחוק הבחירות להחלת תקופת הצינון גם על משרת המילואים... ומשיקולי ודאות בדין המתחייבים מעצם מעמדה הרם של זכות היסוד לבחור ולהיבחר, תקופת הצינון שבחוק הבחירות אינה חלה על תפקידו של מר רוסו כמפקד מפקדת העומק, בדרגת אלוף, בשירות מילואים בתנאי קבע".

איזנקוט ורוסו באירוע של משרד הביטחון ליום העצמאות, ב-2012צילום: מוטי מילרוד

היועמ"ש מתייחס לעניין לאור פנייתו של מלצר, שהתריע כי לא עברו שלוש שנים מתום שחרורו של רוסו מצה"ל. בהתאם לזאת, תקופת הצינון המוטלת עליו, לכאורה, טרם הסתיימה – ולכן מועמדותו עלולה להיפסל.

בתוך כך, מנדלבליט פרסם היום חוות דעת ולפיה קיים קושי באישור מועמדותו לכנסת של פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, המתמודד במקום ה-19 ברשימת הליכוד. עידן לא התפטר מתפקידו הבכיר כעובד ציבור, כפי שקובע החוק, אלא הוריד את הדירוג המקצועי שלו בשירות המדינה בארבע דרגות כדי שיוכל להתמודד.

לפי החוק, על עובד מדינה זוטר לא חלה חובה להתפטר עד המועד שנקבע, אלא "שירותו מופסק מיום הגשת המועמדים ועד יום הבחירות, ואם נהיה לחבר כנסת – כל זמן היותו חבר הכנסת". ואולם בשל תפקידו הבכיר של עידן, היה עליו להתפטר עד 6 בינואר.

ביומיים הקרובים תקיים הוועדה שורה של דיונים בכל בקשות הפסילה שהוגשו לה בשבועות האחרונים. לצד דיונים שיזם מלצר על רוסו ועידן בליכוד, הוועדה תדון מחר בבקשות למנוע את התמודדותו של ח"כ אלי בן דהן מהבית היהודי במקום ה-28 ברשימת הליכוד, במסגרת הדיל בין שתי המפלגות. בין העותרים נגד התמודדותו של דהן, עו"ד שחר בן מאיר והתנועה לאיכות השלטון.

ביום רביעי תדון הוועדה בעתירות לפסול את התמודדותם של נציגי רשימת עוצמה יהודית, מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, במסגרת רשימת איחוד מפלגות הימין לכנסת. הוועדה תדון גם בבקשות שהגישו מיכאל בן ארי, איתמר בן גביר וסיעת ישראל ביתנו, לפסילת ד"ר עופר כסיף מהתמודדות ברשימת חד"ש-תע"ל. את יום הדיונים השני יחתום דיון בבקשה למנוע את השתתפות בל"ד בבחירות הקרובות. מאחורי הבקשה עומדים הליכוד ועוצמה יהודית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ