נתניהו בפתיחת קמפיין הליכוד: מוצף בגילויי תמיכה מאז הודעת היועמ"ש

ראש הממשלה תקף את רשימת "כחול לבן" בראשות גנץ ולפיד, ואמר כי בניגוד אליהם - חברי הליכוד לא "נבחרו על ידי כמה יחצנים". קודם לכן לחץ יד לגדעון סער, לאחר חודשים של סכסוך ביניהם

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בנאומו, הערב
חיים לוינסון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי מאז הודיע היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום נגדו, בכפוף לשימוע, הוא ומשפחתו "מוצפים באינספור גילויי תמיכה ואהדה ומבקשים להודות להמוני האזרחים שמחבקים אותנו". באירוע בכפר המכבייה הערב (שני), שבו הוצגה רשימת הליכוד לכנסת, הקדיש נתניהו את עיקר נאומו לביקורת על רשימת "כחול לבן" בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, ואמר לחברי הליכוד: "אני לא מדבר באיזה תסריט שהכניסו לי לפה, כמו צנון. אנחנו מדברים מהלב. אתם לא נבחרתם על ידי כמה יחצנים במשרד פרסום. אתם נבחרת מעולה שנבחרה באופן דמוקרטי - במפלגה הדמוקרטית האמיתית במדינת ישראל, הליכוד". 

בעניין זה אמר ראש הממשלה כי הבחירות הקרובות יהיו "קרב קשה", מאחר שהוא "לא זוכר התגייסות כזאת של השמאל והתקשורת". לדבריו, "הם יודעים שמול ההישגים הכבירים שלנו, הם פשוט לא יכולים לנצח אותנו במשחק הוגן. הם מנסים להוציא אותי מהמגרש כדי שהליכוד והימין ייפלו מהשלטון, אבל זה לא יילך להם". עם זאת, הוסיף, "לא הייתי מזלזל בסכנה שכמה מתומכינו יישארו בבית או לא יצביעו ליכוד. מי שמצביע ללפיד וגנץ צריך לדעת שהוא מעלה את השמאל לשלטון".

הקהל בהשקת רשימת הליכוד, הערב בכפר המכבייהצילום: מוטי מילרוד

נתניהו אף שב על טענתו ש"כחול לבן" נתמכת על ידי המפלגות הערביות ואמר כי אין לגנץ וללפיד יכולת להקים ממשלה בלעדיהן: "הם אומרים, 'אנחנו בכלל לא שמאל', ואני אומר להם - אל תתביישו, אתם שמאלנים, אבל אסור להסתיר את זה". הוא ציין כי גנץ השתתף בטקס לזכר קורבנות מבצע "צוק איתן" - ישראלים ופלסטינים - ואמר: "לא הייתי מעלה בדעתי ללכת לטקס כזה. זה אומר המון על חוסר שיקול הדעת ועל ההבדל בינם לבינינו".

לדבריו, בעוד גנץ ולפיד תומכים בפינוי התנחלויות ובהסכם הגרעין עם איראן, הוא "נאבק נגד כל העולם" כדי להימנע מכך. נתניהו אף ביקר את השניים על התנגדותם לחוק הלאום וציין כי גנץ, בכהונתו כסגן הרמטכ"ל, היה מהמתנגדים להקמת הגדר בגבול מצרים, אך ראש הממשלה "כפה את זה עליהם" וטען כי אלמלא עשה זאת, "כבר היינו מוצפים היום במיליון מסתננים מאפריקה". עוד אמר כי העמדה הכלכלית של "כחול לבן" היא "הכלכלה הפופוליסטית, כלכלת ההסתדרות של מפלגת ניסנקורן", בהתייחסו ליו"ר ההסתדרות שהוצב במקום החמישי ברשימה. 

"כחול לבן" מסרו בתגובה: "נתניהו ממשיך להסית ולשקר. הוא מוכן להגיד הכל כדי להסיט את הדיון מהחקירות ומכתבי האישום שניצבים נגדו. נתניהו יודע שבעוד שנה הוא הולך למשפט, הוא יודע שזמנו עבר. במקום לעסוק בקריסת מערכת הבריאות, בתורים במיון וביוקר המחייה, הוא עסוק רק בעצמו. ישראל מחכה למנהיגות ערכית ואחראית שתעסוק בחיי האזרחים - ולא בנאומי שיסוי והסתה. אנחנו ניקח את זה מכאן. הגיע הזמן לחזור להתעסק באזרחים במקום בראש הממשלה".

נתניהו הוסיף כי "ישראל נמצאת בעשירייה הפותחת של המדינות החזקות בעולם, עם מעצמות העל - ארה"ב, רוסיה וסין. זו תוצאה ישירה של הקשרים הבינלאומיים שאני מטפח בעקביות ובהתמדה במשך שנים. השמאל הזהיר אותנו מפני בידוד מדיני, צונאמי. אנחנו הלכנו בדרך אחרת לגמרי, דרך של כבוד, של עוצמה, של גאווה לאומית, דרך של רוח גדולה. התוצאה - פריחה מדינית שלא היתה בתולדות ישראל". הוא אף ציין כי ביקר באפגניסטן, אך לאחר הנאום תיקן ואמר כי התכוון לאזרבייג'ן. 

סער בהצגת רשימת הליכוד לכנסת, הערבצילום: מוטי מילרוד

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, קבע הערב כי מהדורות החדשות בטלוויזיה וברדיו ישדרו את נאום נתניהו בהשהיה של עשר דקות לפחות, כדי להימנע משידור תעמולה פוליטית. "ההבחנה בשידורים בין ניוז לבין תעמולה ניתנה לעורכים הראשיים של הגופים המשדרים, בהתאם לשיקולים מקצועיים עיתונאיים", כתב מלצר. נתניהו אמר בתגובה כי "כל ערב ערוצי התעמולה של השמאל נותנים במה מלאה למפלגת השמאל של לפיד וגנץ. רק במקרה של הליכוד זה 'תעמולת בחירות'". הוא קרא לציבור לצפות בנאומו בשידור חי בפייסבוק "בלי דיליי ובלי צנזורה".

לקול הנוכחים שצעקו "הם מפחדים!" עלה נתניהו על הבמה, וקודם לכן לחץ יד לגדעון סער לאחר חודשים של מאבק סמוי וגלוי ביניהם. אחר הצהריים דווח ב"הארץ" כי נתניהו ביקש להימנע מהעלאת חברי הרשימה על הבמה, מאחר שהוא אינו מעוניין ללחוץ יד לגדעון סער - ששובץ בצמרת הרשימה. בתחילת החודש שעבר נערכו הבחירות המקדימות לרשימת הליכוד, ובסופן הצליח סער להתברג לחמישייה הראשונה חרף ניסיונות נתניהו להרחיק ממנו את מצביעי המפלגה. בהמשך הורה בית הדין של הליכוד לספור מחדש את פתקי ההצבעה לנציגי המחוזות, עקב טענות לאי-סדרים בספירת הקולות הכללית - אך מיקומו לא השתנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ