יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, קבע היום (ראשון) כי אלוף במילואים טל רוסו, ששובץ במקום השני ברשימת מפלגת העבודה, יוכל להתמודד בבחירות. זאת, לאחר שבשבוע שעבר הבהיר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי התקופה שבה רוסו שירת במילואים בתנאי קבע אינה נחשבת חלק משירות הקבע שלו ולכן תקופת הצינון שלו תמה.

מלצר הטיל ספק בכך שרוסו סיים את תקופת הצינון שחלה עליו לפני הכניסה לחיים הפוליטיים. לפי חוק הבחירות לכנסת, משך הצינון לקצינים בדרגת אלוף ומעלה הוא שלוש שנים. רוסו סיים את תפקידו כמפקד פיקוד העומק לפני כשנתיים, אך פרש רשמית מהצבא ב-2014, ומילא את התפקיד במסגרת שירות במילואים בתנאי קבע. במוקד הדיון בעניין רוסו עמדה השאלה אם שירות בתנאים כאלה נחשב כשירות קבע.

רוסו עם גבאי וילין בעוטף עזה, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר ועדת הבחירות סבר כי מועמדותו של רוסו מצביעה על פרצה בחוק הצינון. הוא הסביר כי אף שהוא אינו חושד במניעיו של רוסו, אלופים אחרים עשויים להתנות בעתיד את המשך שירותם במעבר לשירות מילואים בתנאי קבע, כדי שיוכלו להתמודד בבחירות. פרקליטו של רוסו שכנע את השופט שהרמטכ"ל ושר הביטחון, שמחויבים לאשר מעבר כזה, הם שומרי סף ראויים שימנעו ניצול לרעה שלו.

בחוות הדעת שהגיש מנדלבליט לוועדת הבחירות אמר כי לתפיסתו אין מניעה שרוסו יתמודד בבחירות. לדבריו, "שירות מילואים בתנאי קבע, כשמו כן הוא - שירות מילואים בהתנדבות. אין מדובר בשירות המבוסס על התחייבות לשירות קבע. מבחינה מהותית, בשים לב למכלול מאפייניו ומהותו, מדובר בשירות מילואים לכל דבר ועניין". לאור זאת, "תקופת הצינון שבחוק הבחירות אינה חלה על תפקידו של מר רוסו כמפקד מפקדת העומק, בדרגת אלוף, בשירות מילואים בתנאי קבע".

גם הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, נחלץ לעזרתו של רוסו, במכתב שבו העלה טענה זהה לזו של מנדלבליט. 

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, מסר בתגובה: "הצדק ניצח. הישראלים ניצחו. שמח שהישראלים שמשרתים במילואים ותורמים למדינה ניצחו. היום טל מתגייס סופית לשורות מפלגת העבודה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ