ועדת הבחירות פסלה את רע"ם-בל"ד ואת עופר כסיף מחד"ש

נציגי יש עתיד בוועדה תמכו בפסילות, בניגוד לעמדת מנדלבליט ■ הנימוקים: שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית, ותמיכה של רע"ם-בל"ד בטרור ■ חד"ש-תע"ל הורשתה להתמודד ■ נתניהו: "מי שתומך בטרור לא יהיה בכנסת ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר כסיף בדיון בוועדת הבחירות, הערב

ועדת הבחירות המרכזית פסלה הערב (רביעי) את רשימת רע"ם-בל"ד ואת עופר כסיף המועמד ברשימת חד"ש-תע"ל מלהתמודד בבחירות - בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. העילות לפסילות היו שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית, ובמקרה של רע"ם-בל"ד גם תמיכה בטרור. ההחלטה תועבר לאישור בית המשפט העליון ביום ראשון הקרוב.

נתניהו הוא רב מרצחים, צריך להלאים את סלקום: עופר כסיף בראיון ל"הארץ"

ההחלטה לפסול את כסיף התקבלה ברוב של 15 חברים בוועדה לעומת עשרה, ובתמיכת שלושת נציגי יש עתיד. שני נציגי התנועה לא השתתפו בהצבעה ושלושת נציגי הסיעות החרדיות נמנעו. רע"ם-בל"ד נפסלה ברוב של 17 חברים לעומת עשרה. הוועדה אישרה לרשימת חד"ש-תע"ל עצמה להתמודד. מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, שהוועדה דחתה מוקדם יותר עתירות לפסילתם מהתמודדות, עתרו נגד רע"ם-בל"ד וחד"ש-תע"ל. דוד ביטן עתר בשם הליכוד נגד רע"ם-בל"ד, ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עתר נגד כסיף. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בעקבות הפסילה של רע"ם-בל"ד כי "מי שתומך בטרור לא יהיה בכנסת ישראל". ליברמן הוסיף: "מי שאומר שהרמטכ"ל הוא פושע מלחמה ושמדינת ישראל מבצעת טיהור אתני ברצועת עזה, אסור שיישב בכנסת ישראל. מקומו יחד עם שאר תומכי הטרור בכנסת בפרלמנט של חמאס ברצועה או במג'לס האיראני בטהרן. מצפה שבג"ץ לא יתערב בהחלטת ועדת הבחירות המרכזית".

כסיף הואשם בהשוואת ישראל וצה"ל למשטר הנאצי, וצוין כי הוא קרא להילחם ב"יודו-נאציזם", הביע תמיכה בשינוי ההמנון וכינה את שרת המשפטים, איילת שקד, "חלאה ניאו-נאצית". הוא לא בא לדיון, אך נקרא אליו לאחר שיו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר, התעקש על נוכחותו. "אני בא מרקע אקדמי, ותחום ההתמחות שלי הוא בין השאר הנושא של פשיזם, נאצים ולאומיות בכלל", הסביר את התבטאויותיו. "כשאני מדבר עם חבר או כותב פוסט כאדם פרטי, אני משתמש במטאפורות. כשהשתמשתי במונחים שהוזכרו - אלה היו מטאפורות". בחודש שעבר, בראיון ל"הארץ", אמר כסיף בין השאר כי ישראל מבצעת בפלסטינים "רצח עם זוחל".

בן גביר עם ביטן בדיון ועדת הבחירות, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

מרע"ם-בל"ד נמסר בתגובה: "ההחלטה לפסול את רשימת רע"ם-בל"ד הנה החלטה גזענית ופופוליסטית, שנועדה לפגוע בייצוג הפוליטי של האזרחים הערבים. ברור לנו שפאנל בו יושבות מפלגות גזעניות שלא רוצות לראות ערבים בכנסת יפעל לפסילתנו. רע"ם-בל"ד מציגה מצע דמוקרטי ופועלת לקידום שוויון זכויות מלא לכל האזרחים". במפלגה ציינו כי בג"ץ דחה בעבר את הטענות שהועלו בבקשת הפסילה. יו"ר בל"ד היוצא, ג'מאל זחאלקה, מסר: "פסילת רשימת רע"ם-בל"ד היא אקט אנטי-דמוקרטי ומסר עוין כלפי הציבור הערבי".

כסיף, המועמד היהודי הראשון מהשמאל שנפסל מלהתמודד, מסר בתגובה: "אישור הצעת פסילתי בוועדת הבחירות, ובניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה, מוכיח כי את חברי הוועדה מנחה פוליטיקה מפלה ומדירה. לא הדמוקרטיה ושלטון החוק נר לרגליהם, אלא גזענות ושנאה למיעוט הלאומי הערבי-פלסטיני ולכלל הכוחות הדמוקרטיים. יחד עם חבריי, יהודים וערבים, אעתור לבג"ץ ואמשיך במאבק נגד הכיבוש והאפליה ולמען ישראל צודקת, דמוקרטית ושוויונית".

יו"ר חד"ש-תע"ל, איימן עודה, הוסיף: "עופר כסיף, שדוגל בשוויון ומציג קול ברור נגד הכיבוש ובעד שלום ושותפות יהודית-ערבית, נפסל בוועדת הבחירות בהובלת הכהניסטים הגזענים, ביחד עם הימין הקיצוני, אלה ששוללים בגאווה את ערכי הדמוקרטיה, שדוגלים בתורת הגזע ובטרנספר. מדובר בהשתקה פוליטית של מי שמתנגד למשטר מפלה וגזעני. הדלת לכנסת ישראל פתוחה לרווחה לכהניסטים, אבל לא לחזית דמוקרטית לשלום ולשוויון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ