במפלגות הערביות מכנים את פסילת רע"מ-בל"ד וכסיף "החלטה גזענית ופופוליסטית"

ברשימה שנפסלה קוראים לבטל את סמכויות ועדת הבחירות בטענה לשיקולים פוליטיים, בחד"ש-תע"ל האשימו כי ההחלטה נועדה לפגוע בייצוג האזרחים הערבים. ההחלטה תועבר בשבוע הבא להכרעת העליון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי המפלגות הערביות בדיון בכנסת אמש

במפלגות הערביות זועמים על החלטת ועדת הבחירות המרכזית מאמש (רביעי) לפסול את רשימת בל"ד ואת עופר כסיף מחד"ש-תע"ל מהתמודדות בבחירות לכנסת. בחד"ש-תע"ל אמרו כי "ההחלטה מהווה דה-לגיטימציה לציבור הערבי ולנציגיו הפוליטיים בכנסת", וברע"ם-בל"ד קראו לבטל את סמכויות הוועדה, משום שלדבריהם שיקוליה פוליטיים בלבד.

רשימת חד"ש-תע"ל כינתה את ראש הממשלה בנימין נתניהו גזען, והדגישה כי הוא "עומד בראש מקהלת ההסתה". ברשימה תקפו גם את מפלגת יש עתיד על תמיכתה בפסילתו של כסיף. "לצערנו מפלגת ה'לא ימין ולא שמאל' בחרה לחבור לימין הקיצוני בניסיון לקושש קולות. הסימטריה המזויפת לא תעזור כאן: אין 'קיצוניים משני הצדדים', אלא יש מי שתומכים בשוויון ושלום ויש מי שתומכים בטרנספר וטיהור אתני. אנחנו נמשיך להיאבק ביחד נגד ניסיונות הימין להוציא אותנו מגבולות הלגיטימיות", מסרו.

עופר כסיף בדיון בוועדת הבחירות, אתמולצילום: אמיל סלמן

בהודעה שפרסמו היום נמסר כי מדובר ב"החלטה פוליטית, גזענית ופופוליסטית, שנועדה לפגוע בייצוג הפוליטי של האזרחים הערבים. ברור לנו שפאנל בו יושבות מפלגות גזעניות שלא רוצות לראות ערבים בכנסת יפעל לפסילתנו. נפעל לבטל את סמכות ועדת הבחירות לפסילת רשימות ומועמדים".

ד"ר מנסור עבאס, יו"ר רע"מ העומד בראש הרשימה, אמר: "לא הופתענו מההחלטה, הערכנו שרוב חברי המפלגות הציוניות יתמכו בפסילה, כולל מי שמציג את עצמו כאלטרנטיבה לנתניהו וממשלתו אבל מתנהג כמוהו. אין שום הבדל בין בנימין נתניהו ובנימין גנץ".

ד"ר אמטאנס שחאדה, המוצב במקום השני ברשימה, אמר: "מדובר בהחלטה צפויה. הרכב ועדת הבחירות הוא ימני, שנשלט גם באידיאולוגיה ימנית פשיסטית. החלטות הפסילה הן לא עניין חדש מבחינת בל"ד. אנחנו רשימה שמאתגרת את הדמוקרטיה בישראל ומאתגרת את משטר הימין השולט במדינה".

יו"ר מפלגת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר כי "פסילת רשימת רע"ם בל"ד היא אקט אנטי-דמוקרטי ומסר עוין כלפי הציבור הערבי. נעתור לבג"ץ נגד ההחלטה ובכל מקרה לא נשנה עמדתנו אפילו אם ניפסל".

כינוס ועדת הבחירות בכנסת, אמשצילום: אוליבייה פיטוסי

מנכ"ל מרכז עדאלה, עו"ד חסן ג'בארין, הוסיף: "מועמדותו של ד"ר עופר כסיף נפסלה על סמך כמה התבטאויות בראיון עיתונאי בודד, בו חזר ואמר שהוא מתנגד לכל צורה של אלימות, ושהוא תומך במדינה שוויונית. המבקשים השמיעו טענות מסולפות שאין ביניהן לבין העילות לפסילה הקבועות בחוק יסוד: הכנסת ולא כלום. ההחלטה היא חסרת כל יסוד ואינה מבוססת על ראיות כלשהן, אלא רק משקפת רדיפה מקרתיסטית של מי שעמדותיו אינן מקובלות על הימין הפוליטי. פסילת רשימת רע״ם-בל״ד לא הסתמכה על שום מידע חדש ואף על טענות שנידונו בבקשות פסילה קודמות ואפילו שנדחו על הסף על ידי בית המשפט העליון. שתי ההחלטות הינן פוליטיות, שנועדו להשפיל את הרשימות הערביות ואת ד"ר כסיף".

ועדת הבחירות המרכזית פסלה אמש את הרשימה בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. העילות לפסילה היו שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ותמיכה בטרור. ההחלטה תועבר ביום ראשון הקרוב לאישור בית המשפט העליון, שידון בה בהרכב של תשעה שופטים והחלטתו תהיה סופית.

ההחלטה לפסול את כסיף התקבלה ברוב של 15 חברים בוועדה לעומת עשרה, ובתמיכת שלושת נציגי יש עתיד. שני נציגי התנועה לא השתתפו בהצבעה ושלושת נציגי הסיעות החרדיות נמנעו. רע"ם-בל"ד נפסלה ברוב של 17 חברים לעומת עשרה. הוועדה אישרה לרשימת חד"ש-תע"ל עצמה להתמודד. מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, שהוועדה דחתה מוקדם יותר עתירות לפסילתם מהתמודדות, עתרו נגד רע"ם-בל"ד וחד"ש-תע"ל. דוד ביטן עתר בשם הליכוד נגד רע"ם-בל"ד, ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עתר נגד כסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ