לוי-אבקסיס השיקה את הקמפיין: אדרוש את תיק הבריאות

בפתח קמפיין הבחירות של גשר אמרה לוי-אבקסיס כי תיק הבריאות יהווה תנאי לכניסתה לממשלה. היא הוסיפה להתייחס לתחומי הרווחה, התחבורה והחינוך, והצהירה כי היא לא מחויבת לימין או לשמאל

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוי-אבקסיס בהשקת קמפיין הבחירות של גשר בתל אביב, היום
לי ירון
לי ירון

יו"ר גשר, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, הצהירה היום (ראשון) כי היא מעוניינת לכהן כשרת הבריאות לאחר הבחירות. בהשקת קמפיין הבחירות של מפלגתה בבית העיתונאים בתל אביב אמרה לוי-אבקסיס כי במידה ותיבחר תכין תוכנית חירום למערכת הבריאות.

"מערכת הבריאות במדינת ישראל קורסת, אלפי אנשים מתים מוות מיותר", אמרה. לדבריה, מפלגתה, אם תהיה לשון המאזניים אחרי הבחירות, תדרוש את תיק הבריאות: "זה יהיה התנאי הראשון לכניסתנו לממשלה. תוכנית חירום למערכת הבריאות בראשותי כשרה".

בהתייחס לטיפול בחולים באמצעות קנאביס, הצהירה לוי-אבקסיס כי תפעל להקל את התהליך לקבלת התרופה. "איך יכול להיות מצב שבו מונעים תרופה מבני אדם כי שמה הוא קנאביס? איך רופא בישראל יכול לרשום מורפיום, אבל בשביל קנאביס רפואי אנחנו מעבירים אותם ייסורי איוב עד לקבלת רישיון. למה זה קורה? אדישות, קיפאון מחשבתי וזלזול". 

"אנחנו מדברים על הסדרה, לא לגליזיציה", הבהירה, "לא יכול להיות שמיטב בנינו ובנותינו והרבה מאוד חולים הולכים לשוק השחור בשביל זה. אנחנו גורמים באי-ההסדרה לפריחה של שוק עברייני, אני מדברת על הסדרה כמו שעשו עם אלכוהול. צריך לעשות פיקוח ולהחליט באיזה תנאים, גילאים וכדומה".

יו"ר גשר הוסיפה להתייחס לתחום הרווחה. "נשים משתכרות הרבה פחות, כל יום אנחנו תקועים בפקקים בשעות אבודות לנו ולמשפחה, זה בזבוז של זמן וכסף", אמרה. "גם ב-2020 אנשים בישראל יחיו מתחת לקו העוני. אנשים לא ימותו מרעב, אבל לא יוכלו להקנות לילדיהם את הסל הבסיסי של המזון הנדרש להם. מעל הכל זו מערכת הבריאות שקורסת. לפני עשרים שנים הפער בנינו לבין שאר מדינות ה-OECD היה קטן, אך הוא הלך וגדל בעיקר בעשור האחרון".

בדבריה על השירות שניתן בבתי החולים אמרה לוי-אבקסיס כי בכל שנה מתים 5,000 בני אדם מזיהומים בשטחם. "כאשר יש חללים בטרור קוראים להם נרצחים וזה נכון וצודק, אבל כאשר מדובר ב-5,000 איש שמתים מדי שנה בשקט בשקט בבתי החולים אף אחד לא אומר כלום, אף אחד לא מקיים ישיבה דחופה, אין תקציבים שמוסטים לשם. כאילו החיים שנגדעו באחת הם רק עניין של המשפחה הספציפית. יש פה אוכלוסיות שלמות שפשוט לא נספרות. כל ממשלה שתרצה לקום, שתיקח בחשבון שאנחנו נשים את זה בלב".

לוי-אבקסיס בכנס הנשים של גשר בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

יו"ר גשר ביקשה בנאומה להבדיל את מפלגתה משאר המפלגות, והכריזה כי היא לא מחויבת לימין או לשמאל. "אנחנו מבקשים מהציבור להחליט אם הוא רוצה שמה שהיה הוא שיהיה. לא ניכנס לממשלה שתוכנית לאומית להבראת מערכת הבריאות לא תהיה הבסיס שלה. אנחנו לא מחויבים לא לימין ולא לשמאל. במערכת הבחירות שאנחנו עדים לה יש תופעה הזויה. אנחנו מסתכלים על המפלגות הגדולות שהופכות דומות אחת לשנייה ככל שהזמן עובר ומצהירות על כך שיילכו אחד עם השני. הנושאים שהם מביאים זה לא הנושאים של היום-יום של האזרחים".

לוי אבקסיס ביקרה גם את שר האוצר משה כחלון. לדבריה, "משרד האוצר שיחרר באישון לילה את מצב הגירעון האמיתי - משהו בניהול לא נכון. זה עניין של סדרי עדיפיות וניהול הכספים. חיים בריאים צריכים להיות במקום הראשון בסדר העדיפויות. אין תכנון ארוך טווח - יש פלסטרים על פלסטרים וזה עולה יותר".

"האם לליצמן לא אכפת? לגרמן לא אכפת? לביבי לא אכפת? לגבאי לא אכפת? אכפת להם אבל לא מספיק", הוסיפה לוי-אבקסיס. "הם לעולם לא יפרשו, אנחנו כן נעשה משברים על נושא הבריאות כי מדובר על חיי אדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ