יהונתן ליס
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (שלישי) לבג"ץ כי אין מניעה שעופר כסיף, המועמד מטעם מפלגת חד"ש, יתמודד בבחירות. בהודעת היועמ"ש הודגש כי הוא ופרקליט המדינה מסתייגים מאמירותיו השנויות במחלוקת של כסיף, "ובכלל זה מהאמירות המתייחסות לחיילי צה"ל בראיון לעיתון 'הארץ', מההתבטאויות הנוגעות לנאציזם ולהשוואה לגרמניה הנאצית". עם זאת, לפי הודעת היועמ"ש, "לא הצטברה 'מסה ראייתית קריטית' המתחייבת לשם פסילתו".

בשבוע שעבר פסלה ועדת הבחירות המרכזית את כסיף מלהתמודד בבחירות, ומחר ידון בג"ץ בעתירה נגד הפסילה. העילות לפסילות היו שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית, ובמקרה של רע"ם-בל"ד גם תמיכה בטרור. מנדלבליט כבר החווה את דעתו השלילית על הפסילה בפני הוועדה, ואמר כי כסיף הבהיר שהוא נגד כל סוג של אלימות וכי הוא אינו שולל באופן מוחלט את קיומה של מדינת ישראל, אלא הביע את עמדתו בנוגע לאופיה הנוכחי. 

דיון בפסילת מועמדים בוועדת הבחירות, בשבוע שעבר בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

ההחלטה לפסול את כסיף התקבלה ברוב של 15 חברים בוועדה לעומת עשרה, ובתמיכת שלושת נציגי יש עתיד. שני נציגי התנועה לא השתתפו בהצבעה ושלושת נציגי הסיעות החרדיות נמנעו. גם מפלגת רע"ם-בל"ד נפסלה, ברוב של 17 חברים לעומת עשרה. 

כסיף, מראשוני החיילים שסירבו לשרת בשטחים, התפרסם בזכות כמה התבטאויות פרובוקטיביות, המוכרת שבהן היא הכינוי שהעניק לשרה איילת שקד: "חלאה ניאו־נאצית". בהזדמנות אחרת כינה את היהודים העולים להר הבית "סרטן עם גרורות שצריך לחסל". בחשבון הפייסבוק האלטרנטיבי שלו — שנפתח אחרי חסימות חוזרות של חשבונו כתוצאה מדיווחים של פעילי ימין — כתב שהשרה מירי רגב היא "זוהמת ביבים מחליאה", שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא "רב מרצחים" ושהרמטכ"ל אביב כוכבי הוא "פושע מלחמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ