חיות בדיון על פסילת עופר כסיף: הדברים שלו חמורים מאוד

השופט יצחק עמית: התנגדותו של כסיף לחוק השבות חמורה יותר מדברים שאמר חבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה. בדיון נמצא גם ליברמן, שמפלגתו ביקשה לפסול את המועמד מטעם חד"ש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר כסיף בדיון בעניינו בבית המשפט העליון, היום

בית המשפט העליון דן הבוקר (רביעי) בהחלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את עופר כסיף מלהתמודד לכנסת. נשיאת העליון, אסתר חיות, התייחסה להתבטאויותיו של כסיף ואמרה כי "אלו דברים חמורים מאוד". מחר יתקיים דיון נוסף בעניין, ובית המשפט צפוי להחליט בפסילה ביום ראשון.

השופט נעם סולברג שאל בדיון את עורך דינו של כסיף, עו"ד חסן ג'בארין, "מהם המאפיינים הגרעיניים של מדינה יהודית שד"ר כסיף רואה במדינת ישראל?". ג'בארין השיב כי כסיף מתנגד לחוק השבות. השופט יצחק עמית אמר על כך כי התנגדותו של כסיף לחוק השבות חמורה יותר מדבריו של חבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה, שהצהיר כי הוא אינו מתנגד לחוק.

ליברמן מחוץ לדיון בעליון בנוגע לפסילת עופר כסיף, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

השופטים מני מזוז וניל הנדל שאלו את עורך דינו של ישראל ביתנו, יואב מני, "האם כל אחד שמתנגד לחוק השבות זה אוסר עליו להיות בבית המחוקקים של מדינת ישראל?". מני השיב כי "מי שמתנגד לכך עוקר את נשמת אפה של המדינה". על כך אמר מזוז: "אז אתה אומר שלערבים אין מקום בכנסת".

מזוז הוסיף כי "בעבר היו טענות על מפלגות ששוללות את המרכיב הדמוקרטי, אבל אז נקבע שמכיוון שהן לא פועלות לשם כך אלא רק חושבות כך, זו אינה בעיה". השופט עמית אמר: "כשאתה חוסם אמירה, אפילו רעיון, שאסור לדבר בעניין, אתה פוגע במרכיב דמוקרטי. הדמוקרטיה מקיאה גזענות שזה מחוץ לשיח הדמוקרטי. לעומת זאת, אם אתה מוציא מהשיח את השקפת העולם הזאת, שהיא אינה ציונית, אתה אולי פוגע במרכיב היהודי, אבל אתה בוודאי פוגע במרכיב הדמוקרטי".

חיות העלתה בדיון את האפשרות שכסיף יחזור בו מדבריו שהובילו לפסילתו, שכללו השוואה בין ישראל לנאצים. "האם מה שנקבע אצל ברוך מרזל שחזר בו מהתבטאויות קשות שאמר בעבר וטען כי אמר אותן כאיש פרטי, יעזור גם לעניינו?", שאלה.

איימן עודה ויוסף ג'בארין בדיון בבית המשפט העליון, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

לדיון הגיע יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שמפלגתו היתה אחת מהמבקשות לפסול את כסיף. חברת הכנסת מטעם חד"ש, עאידה תומא-סלימאן, אמרה על הגעת ליברמן לדיון כי "כנראה שהשקיעה מתחת אחוז החסימה גוררת אותו לעשות דברים שאינם בשגרה. קולו הצלול של עופר ימשיך להדיר שינה מעיניהם של הגזענים ולהדהד עמוק עמוק בראש שלהם".

בשבוע שעבר פסלה ועדת הבחירות המרכזית את כסיף מלהתמודד בבחירות, בנימוק שהוא שולל את קיומה של ישראל כמדינה יהודית. אתמול הודיע מנדלבליט כי אין מניעה שכסיף יתמודד בבחירות. בהודעת היועץ הודגש כי הוא ופרקליט המדינה מסתייגים מאמירותיו השנויות במחלוקת של כסיף, "ובכלל זה מהאמירות המתייחסות לחיילי צה"ל בראיון לעיתון 'הארץ', מההתבטאויות הנוגעות לנאציזם ולהשוואה לגרמניה הנאצית". עם זאת, לפי הודעת מנדלבליט, "לא הצטברה 'מסה ראייתית קריטית' המתחייבת לשם פסילתו".

ההחלטה לפסול את כסיף התקבלה ברוב של 15 חברים בוועדה לעומת עשרה, ובתמיכת שלושת נציגי יש עתיד. שני נציגי התנועה לא השתתפו בהצבעה ושלושת נציגי הסיעות החרדיות נמנעו. גם מפלגת רע"ם-בל"ד נפסלה, ברוב של 17 חברים לעומת עשרה. 

כסיף, מראשוני החיילים שסירבו לשרת בשטחים, התפרסם בזכות כמה התבטאויות פרובוקטיביות. בין היתר הוא כינה את השרה איילת שקד: "חלאה ניאו־נאצית". בהזדמנות אחרת כינה את היהודים העולים להר הבית "סרטן עם גרורות שצריך לחסל". בחשבון הפייסבוק האלטרנטיבי שלו - שנפתח אחרי חסימות חוזרות של חשבונו כתוצאה מדיווחים של פעילי ימין - כתב שהשרה מירי רגב היא "זוהמת ביבים מחליאה", שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא "רב-מרצחים" ושהרמטכ"ל אביב כוכבי הוא "פושע מלחמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ