התוכנית של שקד: הכנסת תמנה את שופטי העליון במקום הוועדה לבחירת שופטים

לפי התוכנית של שקד לקדנציה הבאה, שר המשפטים יביא את מועמדיו לשיפוט בעליון לאישור הממשלה והכנסת. כמו כן, המועמדים לעליון יחויבו לעבור שימוע ציבורי בוועדת החוקה של הכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד, הבוקר: "העליון לא ייתפס עוד כשחקן פעיל במגרש הפוליטי"

שרת המשפטים, איילת שקד, הציגה היום (שני) את "תוכנית 100 הימים" שבכוונתה ליישם במערכת המשפט אם תיבחר שוב לתפקידה. לדברי שקד, בכוונתה לשנות את שיטת בחירת השופטים, כך שהוועדה לבחירת שופטים לא תמנה את שופטי העליון - ובמקומה יביא שר המשפטים רשימת מועמדים לאישור הממשלה והכנסת.

עוד אמרה שקד כי לפי התוכנית יעברו המועמדים לעליון שימוע ציבורי בוועדת החוקה של הכנסת, פסקת ההתגברות תעבור במתכונתה המלאה, שר יוכל לייצג את עצמו בבית המשפט (גם בניגוד לדעת היועץ המשפטי שלו) וחוק היועמ"שים - המאפשר למנות יועצים משפטיים במשרדי הממשלה בוועדת איתור - יעבור. 

במהלך הנאום שנשאה במלון וולדורף אסטוריה בירושלים, בכינוס של התאחדות הסטודנטים הארצית, תקפה שקד את בית המשפט העליון ואמרה: "משנות השמונים הלך והתבסס בבית המשפט העליון דור חדש, שביסס תפיסה חדשה: בית המשפט כפוסק עליון. במקביל, באופן בלתי נמנע, חלה ירידה דרמטית באמון הציבור בבית המשפט העליון". שקד מתחה ביקורת גם על הוועדה לבחירת שופטים, ואמרה כי היא "הפכה לכלי רב עוצמה בהטמעת המהפכה". 

שקד בראש הוועדה לבחירת שופטים, ב-2016: "הפכה כלי רב עוצמה בהטמעת המהפכה השיפוטית"צילום: אוליבייה פיטוסי

על כוונתה לשנות את השיטה לבחירת שופטי העליון אמרה שרת המשפטים: "ברובן המוחלט של הדמוקרטיות המערביות – נבחרי הציבור הם אלו הממנים את שופטי הערכה העליונה במערכת המשפט. אין כל סיבה שנישאר מאחור... אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר, והציבור זכאי לדעת מהי השקפתו המשפטית של מועמד לבית המשפט העליון". שקד הוסיפה כי השלמת חוק יסוד החקיקה תסייע לכך שהעליון "לא ייתפס יותר כשחקן פעיל במגרש הפוליטי, שלו שמורה המילה האחרונה".

לדבריה, "המחנה הלאומי, במשך כל שנות שלטונו, לא נקף אצבע אל מול המהפכה של העליון. עד הקדנציה האחרונה, הימין נבחר - אך לא משל. במקרה הטוב, היה זה מחדל ארוך שנים". בעניין זה הוסיפה: "לאחרונה דווח שמשה כחלון, מי שהיה הבלם לכל שינוי מבני עמוק במערכת המשפט, ירד מהעץ שעליו טיפס. אני מקווה ומאמינה שבקדנציה הבאה הוא אכן ישתף פעולה עם המהלכים שבכוונתי לקדם, ונשיב את הפרדת הרשויות למקומה הראוי". 

שקד מתחה ביקורת גם על סמכויות היועץ המשפטי לממשלה, וקראה לעגן אותן באופן ברור: "לעתים הפך היועץ המשפטי לממשלה מעורך דינה של הממשלה לקטגור שלה", הוסיפה. "את שיטת מינוי היועץ יש להחזיר לשיטה שבה מונו היועצים ברוב השנים - בהחלטת ממשלה, לפי המלצת שר המשפטים".

סמכות המינוי של היועץ המשפטי לממשלה הופקדו בידי ועדת איתור בעקבות פרשת בר-און-חברון. ב-1997, בעת כהונתו הראשונה של בנימין נתניהו כראש הממשלה, דווח כי הוא ביקש למנות ליועץ את רוני בר-און, שיפעל לגיבוש הסדר טיעון מקל עם אריה דרעי, לכאורה בתמורה לתמיכת ש"ס בהסכם חברון. ועדה בראשות השופט בדימוס מאיר שמגר המליצה כי הממשלה לא תמנה את היועץ, שעשוי לקבוע אם מי מחבריה יועמד לדין.

אתמול, לאחר הפיגוע באזור אריאל, אמרה שקד כי מערכת המשפט מקשה על חיילי צה"ל לנצח את הטרור וכי "הגבלות משפטיות שהוטלו על צה"ל מונעות הרתעה אפקטיבית". עוד אמרה שרת המשפטים כי צה"ל חושש לירות על משגרי בלוני נפץ, וציינה: "אנחנו יכולים לתקוף את השמאל אבל האמת היא שמי ששולט כאן 40 שנה היה הימין".

רוב הסעיפים בתוכנית שהציגה שקד אינם חדשים, והיא לא הצליחה לקדם אותם בקדנציה החולפת כששימשה שרת המשפטים. כעת, כשכלל לא ברור אם תשוב למשרדה לאחר הבחירות, היא מבטיחה לחולל שינויים שהכנסת לא הצליחה ליישם במשך שנים. למשל, יוזמה לביטול מוחלט של הוועדה לבחירת שופטים אמנם לא עלתה על סדר יומה של הכנסת, אבל ניסיון למנות את נשיא בית המשפט העליון ומשנהו בהצבעה בכנסת מקודם ללא הצלחה מאז 1994, כמעט בכל כנסת, כולל ביוצאת.

בנוסף, הכנסת לא קידמה בשנים האחרונות חוקים רבים שהציעו לשנות את הרכב הוועדה ולהגביר את כוחם של השופטים וחברי הכנסת על החלטותיה. שקד לא הצליחה לקדם בכנסת החולפת שני סעיפים נוספים בתכניתה החדשה: פסקת ההתגברות, שהפכה ליוזמת דגל של מפלגתה בבחירות הקודמות, וחוק יסוד החקיקה שעליו התחייבה כבר במסיבת עיתונאים קודמת עם נפתלי בנט לפני כמה חודשים.

שר התיירות יריב לוין (הליכוד) תקף את התוכנית שהציגה שקד והוסיף כי היא "נראית יותר כמו התכנית למעבר אחוז החסימה". בדברים שנשא בכינוס כלכלי בבורסת היהלומים הוסיף לוין כי "ארבע שנים אנחנו שומעים על כך שאנחנו נמצאים בעיצומה של מהפכה כשבפועל אנו נמצאים במציאות הגרועה ביותר שהיינו בה אי פעם". 

לדבריו, "אחרי ארבע שנים בהן בג״ץ עושה ככל העולה על רוחו ועכשיו גם פוסל מועמדים ומאפשר לתומכי טרור לשבת בכנסת, הדברים לצערי, נמדדים במבחן התוצאה ולא במבחן ההצהרות. אי אפשר לשנות את המערכת במינוי כזה או אחר. צריך שינוי יסודי בכל השיטה. שינוי גדול ומשמעותי גם בשיטת המינויים, גם בהורדת גיל הפרישה של השופטים וגם במתיחת קו ברור בין הרשויות״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ