יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש מפלגת כחול לבן, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, לא פוסל אפשרות שיישב בממשלה יחד עם הליכוד. בהקלטות משיחות סגורות שקיים ופורסמו הערב (שני) בחדשות 13 נשמע גנץ מתייחס לאפשרות של ישיבה יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"בחרתי את צמד המילים 'בסיטואציה שנוצרה', בשביל לא עד הסוף לסגור את הדלת ולנעול אותה. היא תהיה סגורה, לא נעולה", אומר גנץ באחת השיחות. "עכשיו כמו שראינו, החיים דינמיים, הסיטואציה יכולה להשתנות, טראמפ יגיש תוכנית, אני אנצח, טראמפ יגיש תוכנית. טוב, מה עכשיו?".

נתניהו בטקס חנוכת הצוללת אח"י רהב, ב-2016צילום: Baz Ratner / REUTERS

לדבריו, נתניהו "פשוט מכר את המדינה. עכשיו הוא יעשה חוק צרפתי, אז אני עכשיו אשאר אדיש לסיפור הזה ואני לא אמכור את נשמתי ולא אעשה קואליציה עם החרדים? אני שולח לכם דף ריק, חתום למטה בני גנץ, שני שליש דף שלכם תמלאו למטה מה שאתם רוצים, תשאירו לי שליש, אני אמלא מה שאני רוצה".

מוקדם יותר קרא גנץ במסיבת עיתונאים יחד עם חברי מפלגתו להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבחינת מעורבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת הצוללות. במסיבת עיתונאים שערכו ראשי המפלגה אמר גנץ שמדובר ב"פרשת השחיתות החמורה בתולדות ישראל". 

עוד הוסיף כי "16 מיליון שקלים הלכו לכיס של נתניהו מחברה הקשורה ישירות לעסקת הצוללות. זה אובדן אמון מוחלט במנהיגות. זהו שבר שלא ניתן לאיחוי". לדבריו, "השבוע ונחשף גם שראש הממשלה אישר מאחורי גבה של מערכת הביטחון מכירת צוללות מתקדמות למצרים. זאת בלי שאף אחד מהגורמים המוסמכים במערכת הביטחון ידע על כך. נתניהו הכחיש זאת ושיקר". 

בוגי יעלון, שהיה שר הביטחון תחת נתניהו, בין היתר בחלק מהשנים הנוגעות להשתלשלות הפרשה, הוסיף כי ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון לשעבר, עמוס גלעד, אישר באוזניו שנתניהו אישר את רכישת הצוללות הנוספות. לדבריו, ״ישראל זקוקה לצוללות. על זה אין ויכוח".

ציוץ של לפיד על נתניהו והצוללות

אולם, הוסיף יעלון, כל גורמי הביטחון הרלוונטיים קבעו שאין צורך ביותר מחמש. "אין לי ספק שזאת פרשת השחיתות החמורה בתולדות המדינה בה הועדף בצע כסף על ביטחון המדינה. את התשובות לשאלות אתה חייב לאזרחי מדינת ישראל ולחיילי צה״ל".

גבי אשכנזי, קודמו של גנץ בתפקיד הרמטכ"ל, הוסיף כי בתקופת כהותו קיבל הנחיה לרכישת צוללת שישית. לדבריו, "לא היה ברור לי אז מהיכן ולמה הגיעה ההנחיה. לא ידענו אז שראש הממשלה מעורב ומחזיק מניות בחברה העושה עסקאות עם המספנה הגרמנית".

אשכנזי פנה בדבריו לנתניהו באופן אישי והוסיף, "ראש הממשלה, אישרת למצרים עשית זאת מאחורי גבם. אני רוצה לקבוע שבהחלטה פגעת ביתרון האיכותי של צה״ל בים סוף. אני קורא לך לפגוש אותנו ולענות לשאלות שעלו כאן. מי שלא חקר את הצוללת השישית קיבל את התשיעית".

באירוע של הליכוד בירושלים תקף נתניהו את גנץ וחברי מפלגתו, בשל מה שכינה "ההתקפות הפרועות נגד המוסד, השב"כ ונגדי". בדבריו, התייחס ראש הממשלה לתגובות של חברי כחול לבן לפרשת הפריצה למכשיר הטלפון של גנץ וקריאת המפלגה לחקור אם המידע דלף מלשכתו.

לדברי נתניהו, "אם גנץ לא מסוגל לשמור על הטלפון שלו, איך הוא ישמור על המדינה שלנו?" הוא אף תקף את גנץ ולפיד על כך שלדבריו תמכו בהסכם הגרעין עם איראן בשנת 2015 והוסיף כי הם "לא מבינים באיזו סביבה אנחנו חיים, עם איזה משטר יש לנו עסק".

במסיבת העיתונאים התייחס גנץ לדבריו של נתניהו על הפריצה למכשיר הטלפון שלו ואמר כי מסר בעבר שלא החזיק במידע ביטחוני עליו וכי הוא אינו נתון לסחיטה ולאיומים. לדבריו, "את ענייני הפרטיים אנהל לבד. אין שום סכנה ביטחונית לא לי ולא לישראל להוציא חשיפת מקורות בטחוניים מודיעיניים מעצם העיסוק בפרשה הזאת".

בליכוד מסרו בעקבות מסיבת העיתונאים של כחול לבן כי "ראש הממשלה נתניהו לא קיבל שקל אחד מעסקת הצוללות. רק לפני שנה גנץ עצמו אמר שהוא משוכנע שלא היתה שום שחיתות ברכש הצוללות. עכשיו לפיד וגנץ בפאניקה מהמחדל של גנץ, אז הם מקדמים עלילת דם שנועדה להסיט את תשומת הלב מהמבוכה הגדולה בכך שגנץ לא הצליח לשמור אפילו על הטלפון שלו. הציבור לא קונה את הקשקוש שלהם. אם צריך לחקור משהו זה את השיחות הסודיות של לפיד עם נוני מוזס, את התנהלותו של אשכנזי בפרשת הרפז ואת המיליונים שגנץ קיבל מהמשטרה ללא מכרז".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ