גנץ: לא אקיים שיח פוליטי עם המפלגות הערביות

יו"ר כחול לבן התראיין לראשונה לשלוש מהדורות החדשות המרכזיות ואמר כי ישתף פעולה עם כל מפלגה "ישראלית וציונית" - כולל החרדים ■ על פרשת הטלפון: "יש עוד מעורבים חוץ מאיראן" ■ על שיתוף פעולה עם אורלי לוי: "אם אהיה רה"מ, אבטיח לה תפקיד שרה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ באירוע של כחול לבן בחיפה, השבוע
הארץ

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין הערב (שלישי) לשלוש מהדורות החדשות המרכזיות - קשת 12, חדשות 13 וכאן 11. השיחות עסקו בשיתופי הפעולה האפשריים של רשימתו עם שאר המפלגות לאחר הבחירות - כולל הליכוד - בפריצה האיראנית לטלפון שלו ובביקורתו על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לרבות הדיווחים על מעורבותו בפרשת הצוללות.

עיקרי הראיונות של גנץ:

■ על שיתוף פעולה עם הערבים: "המנהיגות הפוליטית שלהם מדברת נגד מדינת ישראל, לא אוכל לעשות איתה שיח פוליטי" (כאן 11)

■ על שיתוף פעולה עם הימין החדש: "ישראלים טובים וראויים - נשב איתם". על שיתוף פעולה עם החרדים: "יודעים שאפשר לשבת איתי" (קשת 12)

■ על הפריצה לטלפון: "יש עוד אנשים שמעורבים מלבד איראן" (רשת 13)

■ על פרשת הצוללות: החלטת נתניהו למכור את הצוללות ללא התייעצות ביטחונית בלתי קבילה לחלוטין (רשת 13)

■ יבטיח תפקיד שרה לאורלי לוי-אבקסיס אם ייבחר לראשות הממשלה (רשת 13)

איימן עודה ואחמד טיבי, בשבוע שעבר. "המנהיגות הפוליטית של הערבים עשתה טעות גדולה"צילום: מגד גוזני

בריאיון לכאן 11 אמר גנץ כי לא ישתף פעולה עם המפלגות הערביות: "המנהיגות הפוליטית של ערביי ישראל עשתה טעות גדולה. היא מדברת נגד מדינת ישראל, לכן אני לא יכול לעשות איתה שיח פוליטי". לערוץ 12 אמר כי אין בכוונתו לשבת גם עם איחוד מפלגות הימין, הכולל את "עוצמה יהודית", אך לא פסל ישיבה משותפת עם הימין החדש (בראשות בנט ושקד) ועם מרצ: "נרכיב קואליציה על בסיס חבירה למפלגות נוספות שיזדהו איתנו בקווי היסוד. כל דבר ישראלי ויהודי שאינו נגד מדינת ישראל, ישראלים טובים וראויים - נשב איתם". בנוגע לשיתוף פעולה עם המפלגות החרדיות אמר: "בחדרי חדרים יודעים מי זה בני גנץ. יודעים שאפשר לשבת איתו".

בראיונות השונים העריך גנץ כי רשימתו תגיע ל-40 מנדטים, וכאשר נשאל בחדשות 13 על שיתוף פעולה אפשרי עם אורלי לוי-אבקסיס, שסירבה להתאחד איתו, ענה כי אם ייבחר לראשות הממשלה - יבטיח לה תפקיד שרה: "אני אשמח מאוד אם היא תצטרף אליי. אני בטוח שאפשר להוביל את המדינה בדיוק למקומות שהיא רוצה ללכת אליהם", הוסיף. על מפלגת זהות, בראשות משה פייגלין, אמר: "זה סיפור מורכב. אני לא מקבל את הקיצוניות ולא קונה את ההסוואה. האיש (פייגלין) יש לו דעות מאוד קיצוניות, הוא יצטרך לסדר אותן מחדש".

אורלי לוי-אבקסיס, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

בנוגע לפריצה האיראנית לטלפון הנייד שלו אמר גנץ לקשת 12 כי לא נמצא שם חומר ביטחוני וכי השימוש בכלים טכנולוגיים לצרכים פוליטיים "יכול להביא אותנו לתהומות נשייה". בערוץ 13 הוסיף כי יש טעם לפגם בעיתוי הפרסום - חצי שנה אחרי ששב"כ דיווח לו על הפריצה - וכי הוא סבור שמלבד איראן "יש עוד אנשים שמעורבים" בפרשה. 

לאחר שהבהיר הבוקר כי אין בכוונתו לשבת עם נתניהו באותה ממשלה, דבק גנץ בעמדה זו - אך סייג ואמר כי אם יוחלט בשימוע שלא להגיש כתב אישום נגד רה"מ, הדבר עשוי לשנות את עמדתו. על הדיווחים האחרונים בנוגע למעורבותו של נתניהו בפרשת הצוללות אמר לחדשות 12: "נתניהו קיבל החלטה לאפשר מכירת שלוש צוללות ללא התייעצות ביטחונית. זה נתפס בעיניי כבלתי קביל לחלוטין". 

גנץ התייחס גם לכמה משותפיו לרשימה ולדיווחים שפורסמו בעניינם בשבועות האחרונים. כאשר נשאל בכאן 11 אם ייתכן שיוותר על הרוטציה עם יאיר לפיד, ענה "אני רוצה שותפות עם כמה שיותר מפלגות ישראליות וציוניות. נקשיב למה שאחרים צריכים. אין שום סיבה שזה יקרה". על יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מספר 5 בכחול לבן, אמר כי "יקבל חלק בכיר בהנהגה ויסייע ברפורמות כלכליות", אך סירב להתחייב שיקבל תיק כלכלי בכיר. כשנשאל בחדשות 12 על הכפשות עבר כלפיו מצד גבי אשכנזי, אמר: "אני מסתכל על ישראל, וגבי מסתכל על ישראל". בנוגע לכך שלא עדכן את חבריו לרשימה בפריצה לטלפון, אמר לכאן 11: "אין במה לעדכן. אין בעיה ביטחונית, אין שום בעיה אחרת. זה עניין פרטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ