מנדלבליט: מתנגד להקפצת בן גביר למקום החמישי באיחוד מפלגות הימין

בן גביר, הממוקם כעת במקום השביעי ברשימה המאוחדת, ביקש להתקדם במעלה הרשימה לאחר פסילת מועמדותו של מיכאל בן ארי. היועמ"ש: ועדת הבחירות לא יכולה לשנות סדרי רשימות שנסגרו

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן גביר בבית המשפט העליון, בשבוע שעבר
יותם ברגר

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (רביעי) לוועדת הבחירות המרכזית כי הוא מתנגד לבקשתו של איתמר בן גביר להשתבץ מחדש במקום החמישי ברשימת איחוד מפלגות הימין, לאחר פסילת מועמדותו של מיכאל בן ארי. לפי מנדלבליט, הוועדה לא מוסמכת לשנות את סדר הרשימה לאחר שהוגשה.

נוכח פסילת בן ארי על ידי בית המשפט העליון, בן גביר הוא נציגה הראשון של מפלגת עוצמה יהודית ברשימה המאוחדת וממוקם כעת במקום השביעי בה. מנדלבליט הבהיר בחוות הדעת שהעביר לוועדת הבחירות כי הוא מתנגד גם להקפצתו קדימה של יצחק שמעון וסראלוף, הממוקם כעת במקום ה-39 ברשימת הימין המשותפת, ושביקש להשתבץ במקום השמיני, אותו יפנה בן גביר אם בקשתו תתקבל.

מנדלבליט באוניברסיטת בר-אילן, בנובמברצילום: מגד גוזני

בתגובת היועמ"ש שהוגשה לוועדת הבחירות על ידי עו"ד רועי שויקה ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, נכתב כי "נוכח הוראות החוק, דינה של הבקשה להידחות שכן ועדת הבחירות המרכזית אינה מוסמכת לשנות את סדר המועמדים ברשימת מועמדים שהוגשה לה. אמנם, ניתן לטעון כי עדיף היה הסדר חוקי אחר, הנותן מענה למקרה כגון זה, אך כל עוד החוק הקיים עומד בעינו - אין כל אפשרות חוקית להיעתר למבוקש בעניין דנן". שויקה הוסיף כי "הסוגיה שלפנינו חורגת מדיני הרשימות בתקופת הבחירות, שכן מיקום המועמדים ברשימה רלוונטי גם לשינויים המתרחשים בתקופת כהונתה של הכנסת".

מעוצמה יהודית נמסר כי "תגובת היועמ"ש ופרקליט המדינה לוועדת הבחירות משתרעת על פני לא פחות מ-13 עמודים שבהם מנסים פרקליטי מחלקת הבג"צים להעלות סברות והשערות שונות ומשונות מדוע אין לאפשר את שינוי הרשימה, כאשר בפועל מעולם לא היה תקדים של פסילת מועמד באופן אישי. אנו נבקש מוועדת הבחירות לדחות את עמדת היועמ"ש". 

בתחיל השבוע פסל בית המשפט העליון, לראשונה בהיסטוריה המשפטית בישראל, מועמד יחיד מלהתמודד לכנסת. ברוב של שמונה שופטים נגד אחד קבע בית המשפט כי נוכח התבטאויותיו הגזעניות, חבר הכנסת לשעבר מיכאל בן ארי לא יכול לשוב ולהתמודד לכנסת. בעבר התיר בית המשפט העליון לפסול רשימות שלמות: בפרשת ירדור נפסלה רשימת הסוציאליסטים ובפרשת ניימן השנייה נפסלה רשימת כ"ך. ואולם, זו הפעם הראשונה שבה נפסל מועמד יחיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ