ועדת הבחירות אסרה על הפצת מסרוני תעמולה אנונימיים

הוועדה קבעה גם כי יש לכלול בסקרים שנשלחים את כל המפלגות שקיבלו לפחות 1% מהקולות. בחודש שעבר אסרה הוועדה על קיום תעמולת בחירות אנונימית באינטרנט

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט בחירות שפרסם הליכוד באנונימיות, בינואר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הבחירות המרכזית אסרה אתמול (שלישי) על הפצת מסרוני תעמולה אנונימיים. יו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר, קבע גם כי אסור להפיץ סקרים שלא כוללים את כל המפלגות שקיבלו לפחות 1% מהקולות. ההחלטות התקבלו בעתירה שהגישה ישראל ביתנו לוועדה נגד מרצ, והן נכנסו לתוקף באופן מיידי.

החלטת הוועדה לאסור על מסרונים אנומיים מצטרפת להחלטה דומה שקיבל השופט מלצר לפני כחודש, שלפיה נאסר על המפלגות לפרסם תעמולת בחירות אנונימית באינטרנט. ועדת הבחירות החליטה זאת חרף התנגדות הליכוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו בלם בקדנציה החולפת חקיקת חוק האוסר על תעמולה אנונימית באינטרנט, והמפלגה התנגדה לפני כמה שבועות להצעת מלצר למנוע תעמולה אנונימית גם ללא חקיקה.

גם פייסבוק הודיעה שתחסום מודעות אנונימיות והודיעה כי כל עמוד שמוגדר כ"פוליטי" יחויב במסירת פרטי איש קשר שיוכל לפרסם מטעם העמוד. פייסבוק מעוניינת לוודא שאותו איש הוא אדם אמיתי שמתגורר בישראל, ולא, לדוגמה, איש קש רוסי. על המודעה צריך לכתוב מי הזמין ומי שילם עליה ואת טווח המחירים ששולם.

מלצר התריע בחודש שעבר כי הפרסומים האנונימיים עלולים להקשות על גופי הביטחון לאתר התערבות זרה במערכת הבחירות בישראל. "כל פרסום אנונימי ברשת האינטרנט על ידי המפרסמים, מקשה על גורמי הביטחון שלנו לפעול כדי להדוף חששות מפני התערבות זרה בבחירות לכנסת ה-21, שעלולות להיעשות באופן אנונימי", קבע. "זאת, על רקע חשדות ולקחים ממערכות בחירות שהתקיימו במדינות אחרות בשנים קודמות".

יו"ר הוועדה הזהיר בחודש שעבר את כלי התקשורת כי גופים זרים עשויים לנסות להטות תוצאות סקרים בניסיון להשפיע על מערכת הבחירות. מלצר התריע מפני ניסיונות להשפיע על הסקרים בשלב איסוף המידע המתבצע בשאלונים באינטרנט ובאמצעות הרשתות החברתיות. השופט הוסיף כי רשות הסייבר כבר עדכנה בעניין את מכוני הסקרים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ