כחול לבן, כולנו, זהות וגשר לא חתמו על הסכם עודפים

המועד האחרון לחתימה על ההסכמים היה אתמול. ההסכמים מאפשרים למפלגות שעברו את אחוז החסימה להיעזר בקולות של שותפותיהן בהסכם על מנת לקבל מנדט נוסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ במסיבת עיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה, השבוע

מפלגות כחול לבן, כולנו, גשר וזהות לא חתמו על הסכמי עודפים, לאחר שאתמול (שישי) היה המועד האחרון להגשתם. ההסכמים מאפשרים למפלגות שעברו את אחוז החסימה להיעזר בקולות של שותפותיהן בהסכם על מנת לקבל מנדט נוסף.

עד כה, הושגו הבנות על חמישה הסכמים:

אבי גבאי ותמר זנדברג. העבודה: בטוחים שמרצ תעבור את אחוז החסימהצילום: מוטי מילרוד, אוליביה פיטוסי
  • הליכוד ואיחוד מפלגות הימין
  • העבודה ומרצ
  • ש"ס ויהדות התורה
  • הימין החדש וישראל ביתנו
  • חד"ש-תע"ל ורע"מ-בל"ד

יו"ר העבודה, אבי גבאי, התכוון תחילה לחתום על הסכם עודפים עם יש עתיד, לפני שנטמעה בכחול לבן. במרצ זעמו על כך והזהירו שמצביעי העבודה יסייעו בעקיפין לחזק ממשלת ימין, משום שיש עתיד סירבה להצהיר שלא תחבור לנתניהו אחרי הבחירות. אחרי הקמת כחול לבן, כשמרצ והעבודה התנדנדו בסקרים סביב אחוז החסימה, עלתה יוזמה לאחד את העבודה ומרצ. גבאי החליט לבסוף שלא לאחד את מפלגתו עם מרצ, אך הציע לחתום עמה על הסכם העודפים.

החוק מתיר לכל שתי רשימות המתמודדות לכנסת לחתום ביניהן על הסכם שנועד למנוע את אובדן הקולות העודפים של כל אחת מהן. חישוב חלוקת הקולות העודפים כולל נוסחה סבוכה, שמעניקה יתרון למפלגות הגדולות ולא למפלגה שזכתה למספר הקולות העודפים הגדול יותר.

יו"ר חד"ש, איימן עודה, בוועידת ישראל לדמוקרטיה בתל אביב, בחמישיצילום: תומר אפלבאום

החוק קובע כי לאחר הבחירות לכנסת מחלקים ב-120 את מספר הקולות הכשרים למפלגות שעברו את אחוז החסימה. כך נקבע מספר הקולות ששווים מנדט, והמפלגות מקבלות את מספר המנדטים השלמים שזכו בהם. לאחר מכן מחוברים הקולות העודפים ומחולקים בין המפלגות לפי החוק המכונה באדר-עופר, של שם שני חברי הכנסת שקידמו אותו.

לפי באדר-עופר, מחברים את מספר הקולות הכולל שקיבלו יחד שתי מפלגות שחתמו על הסכם עודפים, ומחלקים אותו במספר המנדטים השלמים שלהן בתוספת אחד. את מספר הקולות של מפלגה שלא חתמה על הסכם עודפים או שחתמה עליו עם מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה מחלקים במספר המנדטים שלה לבדה ומוסיפים אחד. צמד המפלגות או המפלגה הבודדת שקיבלו את המספר הגבוה ביותר זוכים למנדט נוסף. לאחר מכן מחלקים שוב את מספר הקולות של המפלגות במספר המנדטים החדש ועוד אחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ