רוית הכט
רוית הכט

יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', אמר אתמול (חמישי) בוועידת ישראל לדמוקרטיה כי יקדם חקיקה מחדש של החוק שמעניק חסינות לחברי כנסת מפני העמדה לדין. "אתם יכולים לצעוק עד מחר בבוקר 'קץ הדמוקרטיה'", אמר סמוטריץ', "אבל מה לעשות שעד 2005 זה היה החוק במדינת ישראל. אני לא משנה ממנו אף מלה. מה שהיה חוקתי ודמוקרטי מרגע חקיקת החוק ועד 2005 יכול לחזור ולהיות חוקתי ודמוקרטי". הדברים נאמרו על רקע זימונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשימוע לפני הגשת כתב אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים.

החוק העניק לכל חבר כנסת - כולל ראש הממשלה - חסינות אוטומטית שכדי להסירה נדרש רוב בכנסת. ב-2005 הוא תוקן בעקבות ביקורת ציבורית, כך שחברי הכנסת צריכים לבקש מהמליאה להעניק להם חסינות. נגד נתניהו טרם הוגש כתב אישום, כך שחוק כזה יוכל לחול עליו שלא באופן רטרואקטיבי.

בשיחה עם "הארץ" הוסיף סמוטריץ' כי יש לחכות לשימוע בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מרמה והפרת אמונים זו פלסטלינה. אם הציבור הישראלי יגיד בעוד שבועיים שהוא רוצה את נתניהו כראש הממשלה, זה אומר שזה האינטרס הציבורי הראשון במעלה לכבד את רצון העם". הוא הוסיף כי "עוד אינטרס הוא שאחרי שהעם בוחר במישהו להנהיג אותו, אז צריך שאותו אדם יהיה פנוי לנהל את ענייני המדינה בצורה מיטבית ולא להתעסק חצי מהזמן בלהגן על עצמו. אלו שני אינטרסים כבדי משקל שאני שם אותם על כפות המאזניים".

בשולי הוועידה אמר סמוטריץ' כי הוא פועל להשיג הסכמה לקידום החוק בקרב ראשי מפלגות הימין. "יש בקרב מצביעי הימין כיום חוסר ביטחון כי הם חוששים להצביע לממשלה שעשויה להחזיק רק כמה חודשים. אני רוצה לשדר למצביעי הימין שתהיה כאן ממשלת ימין שתחזיק ארבע שנים", אמר. בראיון התייחס סמוטריץ' גם לאיחוד מפלגתו עם עוצמה יהודית, ואמר: "יש מכנה משותף אדיר ביני לבין איתמר בן גביר, שנינו אוהבים את עם ישראל. אנחנו רק רוצים לחיות בשקט מול אויב שרוצה לרצוח אותנו".

נתניהו עצמו אמר בשבוע שעבר בראיון לחדשות 12 שהוא לא מתכוון לקדם אחרי הבחירות את החוק הצרפתי, או כל מהלך אחר שימנע את העמדתו לדין. "מה פתאום, לא עסקתי בזה ולא מתכוון לעסוק בזה", אמר, "עובדה שמקרוביי העלו את זה ואני הורדתי אותם מזה. אני בטוח שכל הדברים האלה ירדו, עובדה שירדו דברים עוד לפני שפתחתי את הפה. לא עסקתי בזה. אני מאמין שאני לא אעשה את זה".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בראיון לידיעות אחרונות שפורסם היום כי אין בכוונה להעביר "חוק צרפתי" שימנע את העמדתו של נתניהו לדין. "לא היה ולא נברא. החוק הצרפתי לא קשור לנתניהו בשום צורה", אמר אדלשטיין, "זה לא יקרה. החוק הצרפתי מדבר על פתיחה בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן וזה לא המצב של נתניהו. כל אלה שכונו 'מקורביו' בעניין החוק הזה הסתכלו לי בלבן של העיניים ואמרו לי במפורש: נתניהו לא ביקש מהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ