בג"ץ דחה את עתירתו של בן גביר להתקדם שני מקומות בעקבות פסילת בן ארי

השופטים מזוז וסולברג דחו את טענת העותרים שלפיה פרצה בחוק מאפשרת הקפצה של בן גביר, והשופט שטיין נותר בדעת מיעוט. בן גביר: בג"ץ הוכיח שוב שהצדק הוא הדבר האחרון שמעניין אותו

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן גביר בדיון בעניין בן ארי בבית המשפט העליון, לפני שבועיים
יותם ברגר

בג"ץ דחה הערב (ראשון) את עתירתו של איתמר בן גביר, שביקש להקפיצו מהמקום השביעי למקום החמישי ברשימת איחוד מפלגות הימין, במקום מיכאל בן ארי שנפסל מלהתמודד בשל הסתה לגזענות. בן גביר עתר נגד החלטת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, לאחר שהוועדה דחתה את בקשתו. החלטת בג"ץ התקבלה ברוב של שני שופטים, נעם סולברג ומני מזוז, מול אחד, השופט אלכס שטיין.

השופט סולברג דחה את טענת העותרים, שלפיה קיימת פרצה בחוק המאפשרת לבית המשפט לקדם מועמד אם מועמד אחר מאותה מפלגה, שרצה ברשימה משותפת עם מפלגות נוספות, נפסל. סולברג הוסיף כי גם אילו היה סבור שהפרצה קיימת, יש לפעול  במקרה כזה בהתאם לחוק יסוד הכנסת, הקובע: "נתפנתה משרתו של חבר הכנסת, יבוא במקומו מתוך רשימת המועמדים שכללה את שמו המועמד ששמו נקוב ראשון אחרי שמו של אחרון הנבחרים". מזוז, שהצטרף אליו, הוסיף כי "זהו מקרה מובהק של הסדר שלילי" - כלומר, שהכנסת בחרה במתכוון שלא לקבוע בחוק מנגנון המאפשר הקפצת מועמדים.

השופט שטיין, מנגד, כתב כי לטעמו אכן ישנה פרצה בחוק וכי ניתן לפרש אותו באופן המאפשר לקדם את בן גביר. על הקפצת כל המועמדים מקום אחד כתב: "תיקון טכני זה של הרשימה יכול שלא יהא לטובת המפלגה ובוחריה וזהו בדיוק המצב. הנני סבור כי עלינו לפרש את החוק בכל הקשור להזדמנות לתקן רשימות שנפגעו כלקונה ולא כהסדר שלילי".

בן גביר מסר בתגובה להחלטה: "שוב הוכח כי הדבר האחרון שמעניין את בג"ץ הוא הצדק. התחושה היא ששופטי בג"ץ לא רוצים שאהיה בוועדה למינוי שופטים, אבל אני מאמין שהציבור יאמר את דברו בקלפי". יו"ר איחוד מפלגות הימין, רפי פרץ, הוסיף: "בג"ץ לא מפספס הזדמנות להתערב ברצון הבוחר. לאחר שהתערבו בהרכב רשימת איחוד מפלגות הימין, כעת מבקשים בבג"ץ לקבוע גם את סדר חברי הרשימה. איחוד מפלגות הימין בראשותי תפעל להשיב את בג"ץ למקום הראוי לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ