סקר: כשליש מקהילת הלהט"ב יצביעו לכחול לבן; מרצ נחלשת

23% מחברי הקהילה מתכננים להצביע מרצ, לעומת 30% שהצהירו כי הצביעו לה בבחירות 2015. 70% מהנשאלים הצהירו שלא יצביעו למפלגה שלא מקדמת שוויון זכויות לקהילה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצעד הגאווה בתל אביב, בשנה שעברה
לי ירון

31% מחברי הקהילה הגאה יצביעו למפלגת כחול לבן - כך מראה סקר שערכה האגודה למען הלהט"ב לקראת הבחירות בשבוע הבא. על פי הסקר, 23% מחברי הקהילה בעלי זכות ההצבעה יבחרו במרצ. מדובר בירידה בכוחה של המפלגה בקרב קבוצת מצביעים זו, ש-30% ממנה העידו כי תמכו במפלגה בבחירות 2015. מפלגת העבודה גורפת 24% מהקולות לפי הסקר, ירידה לעומת 31% קולות שגרף המחנה הציוני ב-2015. הליכוד זוכה ב-6% מהקולות, ירידה לעומת 9% מהקולות להם זכה ב-2015.

4.5% מהנשאלים הצהירו כי יצביעו למפלגת זהות בראשות משה פייגלין, ומספר זהה יצביעו למפלגת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס. 1.6% מהנשאלים העידו שיצביעו למפלגת כולנו ו-1% מהם יצביעו לפי הצהרתם לימין החדש. הסקר נערך באמצעות שאלון אינטרנטי והשתתפו בו כ-550 נשאלים, אשר העידו במסגרתו גם על הצבעתם בבחירות הקודמות.

חברי התא הגאה בליכוד, ב-2015צילום: מוטי מילרוד

לפי הסקר, 89% מחברי הקהילה הביעו כוונה להצביע, ו-6.3% מהנשאלים העידו שהם לא בטוחים אם יצביעו בבחירות. בארגוני הקהילה הגאה מעריכים שכחצי מיליון להט"בים יצביעו ביום הבחירות. 70% מהנשאלים הצהירו כי לא יצביעו למפלגה שאינה פועלת לקידום שוויון זכויות לקהילה, לעומת 28% מהם שהצהירו כי קידום שוויון הוא נושא חשוב אך שהוא אינו משפיע על בחירתם. 2% מהנשאלים הצהירו כי הנושא אינו חשוב להם כלל. במטה משותף שהקימו הארגונים משתדלים לעודד הצבעה עבור מפלגות שמחויבות לקידום חקיקה למען הקהילה.

ביחס לאופן ייצוג הקהילה בכנסת, 38% מהנשאלים מעדיפים עשייה למען הקהילה על פני ייצוג להט"בי, לעומת 55% מהנשאלים שרואים בייצוג להט"בי בבית המחוקקים תנאי להצבעה למפלגה. 22% מהנשאלים הצהירו כי לא יצביעו לרשימה שלא הוצב בה מועמדת או מועמד מטעם הקהילה במקום ריאלי.

"חצי מיליון מצביעות ומצביעים הם כוח אלקטורלי ראשון במעלה, ואין פלא שכמעט כל ראשי המפלגות ביקשו להיפגש עם נציגי מטה הבחירות של הקהילה הלהט"בית", אמר מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי. "חברות וחברי הקהילה מצביעים כמו כל אזרחי ישראל, מתוך שורה ארוכה של שיקולים ביטחוניים, כלכליים ואזרחיים. אנחנו כאן כדי לעודד אותם להצביע לפי השיקול הלהט"בי. אלה החיים עצמם: השאלות אם נוכל להקים משפחה, להסתובב בבטחה במרחב הציבורי, לזכות להגנה - הן כאלה שחשוב שכל אחד ישאל את עצמו לפני קבלת ההחלטה הסופית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ