סמוטריץ': תנאי הכניסה שלנו לממשלה - חקיקת פסקת התגברות בתוך 60 יום

החוק שמקדם יו"ר האיחוד הלאומי לא מכיר בסמכות בג"ץ לפסול חוקים, ויאפשר לכנסת להעביר חוקים שנוגדים את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. סמוטריץ': "נתניהו יודע על הדרישה הזו"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמוטריץ' בוועידת "הארץ" לדמוקרטיה בת"א, בשבוע שעבר
יהונתן ליס

יו"ר האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', אמר הבוקר (שלישי) כי רשימת איחוד מפלגות הימין לא תיכנס לממשלה בראשות נתניהו מבלי שתחוקק בתוך 60 יום פסקת ההתגברות - שנועדה לעקוף החלטות בג"ץ. "אם נתניהו רוצה ממשלת ימין ולקיים את הבטחותיו לבוחריו, הוא יהיה חייב להעביר את החוק, אחרת אין לו ממשלה", אמר סמוטריץ'. לדבריו, "נתניהו יודע על הדרישה הזו".

פסקת ההתגברות נועדה לאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שפסל בג"ץ בנימוק שהם סותרים את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. לפי הגרסה שמקדם סמוטריץ', הכנסת תוכל לחוקק חוקים הנוגדים את חוק היסוד. כיום ניתן במקרים חריגים לחוקק חוקים כאלה, רק אם הם מידתיים ולא סותרים את היותה של מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית.

פייגלין בוועידת "הארץ" לדמוקרטיה בת"א, בשבוע שעבר. התחייב לפגוע בסמכות בית המשפטצילום: תומר אפלבאום

לפי ההצעה, חוק שמפר את חוק כבוד האדם וחירותו יחוקק תחילה לתקופה של ארבע שנים, ולאחר מכן ניתן יהיה להעבירו שוב לצמיתות. כמו כן, ההצעה דורשת רוב רגיל - ולא רוב מיוחד - על מנת לחוקק מחדש חוק שפסל בג"ץ. בפסקת ההתגברות אין הכרה רשמית בזכותו של בית המשפט העליון לפסול חוקים. זאת, בניגוד לחוק יסוד השפיטה שיוזמת שרת המשפטים איילת שקד, בו מוגדרים תנאים נוקשים למקרים בהם רשאי בית המשפט להתערב בחקיקה. 

סמוטריץ' אינו היחיד שהצהיר, לקראת יום הבחירות, כי יקדם פסקת התגברות בממשלה הבאה. לצד חוק יסוד השפיטה של שקד, גם יו"ר זהות משה פייגלין התחייב כי יפגע בסמכות בית המשפט לפסול חקיקה. בכנסת הנוכחית התחייבו השותפות הקואליציוניות לחוקק פסקת התגברות, אך בשל חופש ההצבעה שנתן יו"ר כולנו משה כחלון למפלגתו, לא ניתן היה להעביר את החוק. בהמשך הסכים כחלון באופן עקרוני לקדם פסקת התגברות מצומצמת לעניין חוק ההסתננות, אך הקואליציה החליטה שלא לקדם אותה בסופו של דבר.

בנוסף, סמוטריץ' אמר בראיון כי בהתאם למסמך ההבנות בין איחוד מפלגות הימין לבין הליכוד, רשימתו תקבל בממשלה הבאה שני תיקים. "אנחנו מדברים כל הזמן על תיק החינוך ותיק המשפטים", אמר, "אלו שני תיקים מאוד חשובים שאנחנו מסמנים לעצמנו. זה מה שאנחנו רוצים לדרוש וככל שיהיה לנו כוח פוליטי, אנחנו נקבל אותם". הוא הוסיף כי במפלגתו סיכמו עם נתניהו לא לתקוף זה את זה, על מנת להגדיל את גוש הימין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ