במטרה להציל את רע"ם-בל"ד, המפלגות הערביות מנסות להוציא מצביעים לקלפי

החשש משיעורי הצבעה נמוכים שיפילו את רע"ם-בל"ד מתחת לאחוז החסימה הוביל את אנשיה ואת חד"ש-תע"ל לנתב משאבים לפעילות ביום הבחירות. בכיר בחד"ש: "אם נישאר עם חמישה מנדטים, זו תהיה קטסטרופה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ועידת בל"ד בנצרת, בפברואר

במפלגות הערביות ממקדים בימים אלו את מאמציהן בהיערכות להבאת מצביעים לקלפי ביום הבחירות בשבוע הבא. עקב סקרים המצביעים כי כ-50% מהציבור הערבי אינו מתכוון להצביע, דבר המסכן את יכולתה של רשימת רע"ם-בל"ד לעבור את אחוז החסימה, הסביר ל"הארץ" פעיל בבל"ד כי "אי אפשר ליצור אווירת בחירות בכוח וליצור קמפיין שישנה את המציאות, עיקר העבודה תתמקד בדברים שלא קשורים לפרסום ולהד התקשרותי, אלא במנגנון יום הבחירות".

לפי הסקר שערך בשבוע שעבר מכון יאפא, רשימת חד"ש-תע"ל תקבל שישה מנדטים בבחירות, בעוד רע"ם-בל"ד קרובה לאחוז החסימה, עם ארבעה מנדטים. מנדט נוסף שצפויה אחת המפלגות לקבל, לפי הסקר, תיקבע בהתאם להסכם העודפים בין הרשימות. יחד עם זאת, ברשימות לא מסתירים את החשש מהאפשרות שרע"ם-בל"ד תישאר מחוץ לכנסת הבאה. "אנחנו נישאר עם חמישה או שישה מנדטים וזה קטסטרופה", אמר השבוע גורם מרכזי בחד"ש בשיחות פנימיות. 

טיבי ועודה באירוע של חד"ש-תע"ל בתל אביב, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

לפי סקר שנערך אתמול על ידי מכון סטאטנט, שכלל מדגם של 303 נשאלים מכל העדות בחברה הערבית, חד"ש-תע"ל מקבלת שישה מנדטים ורע"ם-בל"ד חמישה. המפלגות הציוניות מקבלות בסקר 27% מקולות הציבור הערבי. הנתונים הם חלק מסקר גדול יותר שפורסם אתמול בערוץ 13.

בבל"ד מנסים לשדר עסקים כרגיל כלפי חוץ, אך בתוך המפלגה קיימת דאגה. "אני לא מסתיר את החשש שלי", אמר יו"ר המפלגה, ח"כ ג'מאל זחאלקה. "אני כן עוקב אחרי סקרים ולכן ברור לגמרי שאם אחוז ההצבעה בחברה הערבית לא יחצה את רף ה-55%, אנחנו בבעיה". זחאלקה מסכים עם פעילים במפלגה, שסבורים שעבודת השטח ביום הבחירות תהיה בעלת משקל מכריע בהעלאת אחוז ההצבעה. "בסופו של דבר שתי הרשימות צריכות לשתף פעולה", אמר זחאלקה, "בשעות אחר הצהריים, שהן הקריטיות ביותר, פעילים משתי הרשימות צריכים לעבור משכונה לשכונה ולהאיץ באנשים לצאת ולהצביע".

ח"כ זחאלקה, בחודש שעבר. "פעילים משתי הרשימות צריכים לעבור משכונה לשכונה"צילום: עופר וקנין

ברע"ם האווירה רגועה יותר. "סקרים זה סקרים, אני מכיר את השטח", אמר ל"הארץ" בכיר במפלגה שאחראי על ניהול יום הבחירות, אבראהים חיג'אזי. "הציבור שלנו אינו ציבור של סקרים ולכן השאלה אם נעבור את אחוז החסימה אינה שאלה. אנחנו רוצים להגדיל את הייצוג ולהביא כמה שיותר מנדטים, וזה מה שנעשה".

בחזית ההסברתית של רע"ם ניצבת אשה, בשונה ממערכות בחירות קודמות. אימן חטיב, מוצבת במקום התשיעי ברשימה, משתתפת בחוגי בית של המפלגה כמעט בכל יום. "אני פוגשת אנשים מכל השכבות, נשים וגברים כאחד, אבל אין ספק שהנגישות לנשים קלה יותר וגם החיבור אתי נוח יותר לנשים ביישובים רבים", אמרה חטיב, עובדת סוציאלית מיפיע וחברה במועצת השורא של התנועה האיסלאמית. "אני שומעת את המצוקות ומכירה את הציפיות ומאיצה בנשים רבות לצאת ולהצביע. אני במקום שנחשב לא-ריאלי בבחירות הקרובות, אבל אני מאמינה בעשייה ציבורית ואמשיך לעשות זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ