לקראת סגירת הקלפיות, במפלגות הערביות מדווחים כי שיעור ההצבעה מתקרב ל-50%

ראשי המפלגות הפצירו בתושבים להצביע, לאחר שיו"ר בל"ד ציין כי הנתונים מעידים על "מצוקה אמיתית", ואיימן עודה הזהיר מפני כנסת ללא ייצוג של ערבים. הסוקר קמיל פוקס אמר מוקדם יותר ששיעורי ההצבעה בחברה הערבית נמוכים באופן חריג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי ברהט, היום

שיעור ההצבעה ביישובים הערביים מתקרב ל-50%, כך דיווחו הערב (שלישי) הרשימות חד"ש-תע"ל ורע"ם-בל"ד. ראשי המפלגות הפצירו בשעות האחרונות בתושבים הערבים להצביע באמצעות הרשתות החברתיות והמסגדים, בשל אחוזי ההצבעה הנמוכים ביישובים אלו.

מוקדם יותר קראו אנשי דת ומואזינים במסגדים לתושבים להצביע. "המפלגות הערביות בסכנה, אל תהיו אדישים ותצאו ותצאו להצביע", כרזו. פעילים בחד"ש-תע"ל ורע"ם-בל"ד דיווחו למטות על דאגה בשל שיעורי ההצבעה הנמוכים. יו"ר בל"ד, ג'מאל זחאלקה, ציין כי הנתונים מעידים על "מצוקה אמיתית בקלפיות".

קלפי בכפר קאסם, היוםצילום: מוטי מילרוד

הסוקר של חדשות 13, פרופ' קמיל פוקס, אמר מוקדם יותר בשידור כי אחוזי ההצבעה בחברה הערבית נמוכים באופן חריג. "לא ראינו דברים כאלה מעולם", ציין. לפי החישובים שביצעו בשתי הרשימות עד לשעה 20:00, אחוז ההצבעה ביישובים הערביים היה כ-44%, לעומת כ-55% בבחירות הקודמות. פעיל ותיק בחד"ש, תושב נצרת, אמר ל"הארץ" כי במערכות קודמות שיעור זה היה מכפיל את עצמו עד לסגירת הקלפיות.

יו"ר חד"ש, איימן עודה, התייחס בטוויטר לאחוז המצביעים הנמוך, וכתב: "חלום הבלהות שלנו, שהוא הפנטזיה של ראש הממשלה - כנסת ללא ייצוג לערבים, פתאום נראה כמו אופציה מציאותית. יודע שגעוואלד זה ביידיש, אבל הדאגה לעתיד של הילדים שלנו היא אוניברסלית".

יו"ר תע"ל, אחמד טיבי, פרסם סרטון שבו קרא למצביעים הערבים להגיע לקלפיות. "הנתונים שאנחנו מקבלים מדאיגים מאוד", אמר, "זו התוכנית של נתניהו וסמוטריץ', שהכנסת תהיה נקייה מערבים. אני קורא לכולם לצאת ולהצביע כי הקולות שלכם מכריעים וגורליים".

בשתי הרשימות החלו בשעות אחר הצהריים בהתייעצויות בניסיון אחרון להוציא מצביעים, ודיברו על הפצת קריאת חירום למצביעים ולפעילים. "במצב הנתון הזה, שתי הרשימות נמצאות בסכנה, לא רק רע"ם ובל"ד אלא גם חד"ש ותע"ל, וזה אומר שהכנסת תהיה בלי ייצוג של ערבים", אמר בכיר בחד"ש, "זה מצב מסוכן".

קלפי בבאקה אל גרביה, היוםצילום: רמי שלוש

גם בבל"ד וברע"ם מודאגים מאוד מאחוז ההצבעה הנמוך והפיצו בשעות הערב לציבור קריאות להצביע. בשתי המפלגות סבורים כי אם אחוז ההצבעה לא יעבור את ה-50%, הן יהיו בסכנה. "אנחנו לא מצפים להגיע ל-63% הצבעה כפי שהיה ב-2015", אמר פעיל בל"ד ל"הארץ", "אבל שנהיה לפחות באותו אחוז של 56%-55%, אחרת תמונת המצב תהיה קודרת".

אחד מהמצביעים ברהט, שחדה אלעתאיקה, סיפר היום שמדובר בנתונים מדאיגים מאוד. "זה מאוד מורכב. אנו מזהים חוסר אמון במוסדות המדינה ובמפלגות, ואדישות שלא ניתן להסביר אותה", אמר. סאמי אשאוי, עוזרו של ראש העיר רהט, הגיע לקלפי בזעם אחר הצהריים. "אתה נתקל באנשים עם חוסר מודעות טוטאלי למצבם ואנחנו מרגישים חסרי אונים מול האדישות הזו. נותרו לנו כמה שעות ואני מקווה שנצליח לעשות משהו", הסביר.

לעומת זאת, בשפרעם נרשמה הבוקר אווירה ערה יותר. אל הקלפי שהוצבה בבית הספר מקיף א' בעיר זרמו מצביעים בקצב יציב. "עד אתמול היינו בטוחים שלא נצביע", אמר הישאם טנוס, תושב העיר שהגיע לקלפי עם אמו, "הבוקר החלטנו בכל זאת להצביע. קיבלנו כמה טלפונים, ביקשו מאיתנו, אז באנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ