סמוטריץ': הקמת ממשלת ימין תלויה בקידום החוק שיקשה להעמיד לדין את נתניהו

על פי מדגמי הבחירות, המפלגה מקבלת חמישה מנדטים ובן גביר נשאר מחוץ לכנסת, אך סמוטריץ' הבטיח: "התחייבנו לחוק נורווגי, בן גביר יהיה בכנסת". יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ: "נהיה המפלגה הגדולה לימינו של ביבי"

בר פלג
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמוטריץ' במטה המפלגה, הערב
בר פלג
יהונתן ליס

יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ אמר הערב (שלישי) אחרי פרסום מדגמי הבחירות, כי זהו "ערב גדול לציונות הדתית". פרץ אמר לפעילים במטה המפלגה בכפר המכביה: "אנחנו עם הפנים קדימה לממשלה, זה היעד שלנו, זו המשימה שלנו. אנחנו ציונים, אנחנו נאמנים. אנחנו נהיה המפלגה הגדולה לימינו של ביבי". על פי ממוצע המדגמים, איחוד מפלגות הימין זוכה לחמישה מנדטים.

יו"ר האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', מספר 2 באיחוד מפלגות הימין, נאם במטה, ואמר: "גוש הימין ניצח. במדינת ישראל תקום ותכהן בה ארבע שנים מלאות ממשלת ימין. המפתח הוא להחזיר את חוק החסינות למה שהיה עד 2005 ובכך לשדר אמון לכל השותפים שהממשלה הזו תוציא את ימיה ותעשה טוב לישראל". הוא הוסיף: "רה"מ הבטיח לפני יומיים להחיל ריבונות על יהודה ושומרון. ההבטחה צריכה להתקיים".

יו"ר איחוד מפלגות הימין פרץ במטה המפלגה, הערבצילום: אילן אסייג

על פי המדגמים שפורסמו הערב, איש עוצמה יהודית איתמר בן גביר, המוצב במקום השביעי ברשימת המפלגה, לא ייכנס לכנסת. עם זאת, אמר סמוטריץ' במטה כי "שוחחתי עם חברינו מעוצמה, ובתיאום עם הרב רפי התחייבנו לחוק נורווגי - איתמר יהיה בכנסת, נקודה".

בן גביר אמר לפעילים במטה: "אני לא יודע אם אהיה או לא בכנסת, אבל רפי וסמוטריץ' אמרו שיקיימו התחייבויות". לדבריו, "החיבור שעשינו הוביל לכך שממשלת שמאל לא תעלה. אני אומר לשי ניצן, מנדלבליט ושופטי העליון שעשו  לנו עוול: אנחנו בעזרת השם ננצח. העם בוחר את הנבחרים ובית המשפט לא ינהל את מה שקורה כאן".

לפי חוק החסינות שסמוטריץ' מציע להחזיר לקדמותו, לחברי הכנסת תינתן חסינות אוטומטית מפני העמדה לדין פלילי, וכדי להסירה יהיה צריך לגייס רוב בכנסת. ב-2005 הוסרה החסינות המיידית, וחבר כנסת שמוגש נגדו כתב אישום יכול לבקש מהכנסת להעניק לו חסינות. בניגוד לחוק הצרפתי, שעשוי היה להיפסל על ידי בג"ץ והיתה לו התנגדות משמעותית בכנסת היוצאת, חוק החסינות כבר היה קיים ולכן ספק אם בג"ץ יפסול אותו ויהיה קל יותר לגייס לו תמיכה.

מאיחוד מפלגות הימין נמסר בתגובה למדגמים: "הערב מתברר יותר מכל שהאחריות שגילינו בחיבורים בינינו יחד עם עוצמה יהודית הצילו את שלטון הימין. הדרך של הציונות הדתית ניצחה והוכיחה שהיא גדולה מאדם כזה או אחר". עוד הוסיפו: "אנחנו מצפים מראש הממשלה להודיע באופן שאינו משתמע לשני פנים, שפניו להקמת ממשלת ימין בה אנו רואים את עצמנו שותפים בכירים בה. עוד בשעות הקרובות ניכנס למשא ומתן מיידי כדי לסכם את העקרונות שעל פיהם תפעל הממשלה הזאת עוד בטרם נמליץ לנשיא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ