מרצ עם 4–5 מנדטים; זנדברג: מוקדם לדבר על ממשלה, אבל ביקשנו את תיק החינוך

"נראה שיש סיכוי למהפך", אמרה ראשת מרצ לאחר פרסום תוצאות המדגמים הראשונים. כשנשאלה אם גנץ התקשר אליה כדי להרכיב קואליציה, ענתה: "הטלפון לא עליי"

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זנדברג בתל אביב, אמש
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

מרצ קיבלה אמש בין ארבעה לחמישה מנדטים לפי מדגמי כאן 11, חדשות 12 וחדשות 13. עם היוודע תוצאות המדגמים אמר יו"ר המפלגה תמר זנדברג: "אני לא יותר מדי אשת בשורות. ייקח זמן עד שנדע את התוצאות, אבל לפחות לפי חלק מהמדגמים, נראה שיש סיכוי למהפך".

עוד אמרה זנדברג אמש: "אנחנו מייצגים ציבור שרוצה לבחור בדרך אחרת, ויש לו הערב סיכוי למהפך. לצערי אני לא יכולה לומר משהו יותר מזה, יהיה לנו לילה ארוך וקשה. עד שייספר הקול האחרון לא נדע, אבל יש לנו תקווה לצאת אתה מכאן הערב. ובזמנים כאלה, זה לא דבר של מה בכך".

זנדברג מחוץ לקלפי בתל אביב, אתמולצילום: תומר אפלבאום

בתשובה על השאלה אם גנץ התקשר אליה כדי להרכיב קואליציה, ענתה: "הטלפון לא עליי, אבל ברור לכולם שאין מהפך בלי מרצ. הלילה נשאלת השאלה האם יש סיכוי לקחת את מדינת ישראל למקום אחר לגמרי". על שאלה בנוגע לתפקידה של מרצ בממשלה עתידית, ענתה: "מוקדם לדבר על הממשלה, אבל הצגנו את התביעה שלנו לתיק החינוך".

כמה עשרות פעילים, חלקם מצוידים בדגלים ובחולצות ירוקות, מילאו אמש את מטה מרצ באולם צוותא בתל אביב. עם פרסום מדגם חדשות 12, שחזה יתרון למפלגת כחול־לבן על פני הליכוד, נשמעו קריאות התלהבות ומחיאות כפיים. כמה שניות מאוחר יותר, כשהתברר שלפי המדגם מרצ מקבלת חמישה מנדטים, ההתלהבות באולם גברה. מדי פעם נשמעו קריאות "ביבי הביתה".

בסביבות השעה 22:15 הגיעה לאולם זנדברג והתקבלה במחיאות כפיים ממושכות. בדברים שנשאה, סיפרה כי חזרה מנסיעה לכפר קאסם. "החלטנו לעזוב הכל ולהגיע לשם כדי לעודד את אחוזי ההצבעה בציבור הערבי, אחרי ניסיונות הדיכוי שהיו שם היום", אמרה. בדבריה הזכירה את הפרסום שלפיו הליכוד התקין מצלמות נסתרות בקלפיות ביישובים הערביים. "זו פגיעה אנושה בטוהר הבחירות, בשליחות מפלגת השלטון, הליכוד. בושה".

אירוע מרצ בתל אביב, אמשצילום: מגד גוזני

עוד אמרה זנדברג: "הפוליטיקה הישראלית לא השכילה לעשות מה שמרצ עושה: להעניק תקווה אמיתית, ולהעביר מסר שלפיו כל אזרחי המדינה שווים. אם יש דבר אחד שכבר ברור — ושום דבר עוד לא ברור נכון לעכשיו — הוא שבלי שהפוליטיקה הישראלית תתייחס לכל אזרחי המדינה באופן שווה, אין לה תוחלת ואין לה עתיד". לדבריה, "זאת היתה מערכת בחירות קשה, אני לא זוכרת קשה כמוה. העובדה שאנחנו לא יודעים מה התוצאות היא חלק מהאתגר ומהקושי".

בסוף הערב העניקה זנדברג הצהרה לכלי התקשורת. "הספידו את השמאל הישראלי, אבל אנחנו רואים כעת מפלגות בימין שחלשות יותר מאתנו. התוצאה הזאת נחשבת הצלחה מבחינתנו, כי ראינו 'שתייה' מאוד משמעותית של כחול־לבן למפלגות בגוש שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ