ספירת המעטפות הכפולות: ניסיון העבר נותן לימין החדש מקור לתקווה

רע"ם-בל"ד, שעברה בקושי את אחוז החסימה, עשויה לרדת מתחתיו בעקבות ספירת הקולות שנותרו. מרצ, שזוכה באופן מסורתי לאהדה רבה יותר בצבא, מקווה להתחזק במנדט

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט ושקד במטה הימין החדש, אתמול
יהונתן ליס
יהונתן ליס

גם לאחר שכמעט כל הקולות נספרו, תוצאות הבחירות עדיין רחוקות מלהיות סופיות: לאור ריבוי המפלגות המתנדנדות סביב אחוז החסימה המעטפות הכפולות עשויות לשנות באופן דרמטי את תמונת המנדטים והגושים.

במעטפות הכפולות הצביעו חיילים, אסירים, שליחי משרד החוץ, עובדי המדינה בחו"ל, שליחי המוסדות הציוניים, מאושפזים בבתי חולים ודיירות מעונות לנשים מוכות. מספרן נאמד בלפחות 200 אלף איש. ספירתן תחל היום וצפויה להסתיים מחר, אחרי שוועדת הבחירות תוודא שהבוחרים לא הצביעו גם בקלפיות הרגילות. אז גם יחל מחדש הליך ספירת הקולות כולו: אחוז החסימה יחושב שוב בהתאם למספר הקולות המעודכן, וכך גם המודד למנדט וחלוקת הקולות העודפים.

ראשי רע"ם ובל"ד, עבאס מנסור ומטאנס שחאדה, אתמולצילום: גיל אליהו

כמה מפלגות יעקבו כעת בדריכות אחר התוצאות במעטפות הכפולות: הימין החדש זכה בינתיים ב-3.14% מהקולות, בעוד שאחוז החסימה הוא 3.25%. לפי ניסיון העבר, סביר ששיעור המצביעים לה בקרב החיילים גבוה יותר מבציבור הכללי. גם מרצ, שקיבלה 3.64% מהקולות, זוכה באופן מסורתי לאהדה גדולה יותר בצבא. במפלגה ערכו חישוב שלפיו היא עשויה לגדול במנדט בזכות ספירת המעטפות הכפולות, על חשבון מפלגת העבודה - מה שיביא את השתיים לשוויון. רע"ם-בל"ד עברה בקושי את אחוז החסימה עם 3.46% מהקולות, וקולות החיילים עשויים להוריד אותה מתחתיו. בבחירות 2013 גרעו קולות החיילים מנדט רביעי מרע"ם-תע"ל, והעניקו את המנדט ה-12 לבית היהודי.

על ההבדל בין התפלגות הקולות במעטפות הכפולות לבין ההתפלגות הכללית ניתן ללמוד מתוצאות הבחירות ב-2015: הבית היהודי קיבלה 12.39% מקולות אלה, לעומת 6.73% בספירה הארצית; מרצ זכתה ב-4.57% מהקולות מול 3.93%; והרשימה המשותפת קיבלה 10.61% מקולות הבוחרים, אך רק 3.14% מהקולות במעטפות הכפולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ