הסתיימה ספירת קולות החיילים: בנט ושקד מתחת לאחוז החסימה, הימין יורד ל-64 מנדטים

לפי נתוני ועדת הבחירות, בנט ושקד מחוץ לכנסת ומרצ מתחזקת לחמישה מנדטים על חשבון יהדות התורה. בימין החדש קוראים לקיים ספירה חוזרת של הקולות, ועדת הבחירות: "תהליכי הבדיקה נמשכים לנוכח התוצאות הצמודות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט במשרדי המל"ג, הבוקר
בנט במשרדי המל"ג, הבוקרצילום: אמיל סלמן

מפלגת הימין החדש נמצאת הבוקר (חמישי) מחוץ לכנסת, לאחר סיום ספירת המעטפות הכפולות. לפי הנתונים המופיעים כעת באתר ועדת הבחירות, מפלגתם של איילת שקד ונפתלי בנט מקבלת 3.22% מהקולות, ומרצ עולה לחמישה מנדטים, על חשבון יהדות התורה שיורדת לשבעה. במצב כזה, גוש הימין יורד ל-64 מנדטים, כשכל מפלגה בו מהווה לשון מאזניים.

במפלגה קראו לקיים ספירה חוזרת, לאחר שנותרו במרחק של כ-1,400 קולות מתחת לאחוז החסימה. "לא ניתן לקומבינת הקלפיות לעבוד", טענו. לדבריהם, שורה של אי-סדרים בהתנהלות בקלפיות גרמה לספירה הבעייתית, ובה בלימה של המשקיפים מטעם המפלגה בקלפיות, קולות החיילים שהעניקו מנדט נוסף למרצ ותקלות באתר של ועדת הבחירות.

בחירות 2019 – סיקור מיוחד: בחירות 2019: תוצאות אמת | בימין החדש קוראים לבצע ספירה חוזרת | באיחוד מפלגות הימין מקווים שהחיילים יכניסו את בן גביר לכנסת | זנדברג ל"הארץ": מרצ שרדה את הצונאמי בזכות המצביעים הערבים | לא רק יישובי הפריפריה, גם בערי מעמד הביניים בחרו ליכוד | בכירי העבודה מאשימים את היו"ר, אך לא תוקפים אותו פומבית | כחלון לא שולל כהונה של נתניהו תחת כתב אישום ומיזוג בין כולנו לליכוד

לפי חוק הבחירות, התוצאות הרשמיות צריכות להתפרסם עד 17 באפריל - שמונה ימים לאחר מועד ההצבעה. ניתן לעתור נגד התוצאות לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית דין לעניינים מנהליים עד 1 במאי.

מוועדת הבחירות נמסר כי ספירת הקולות הסתיימה וכי הליכי הבקרה על עבודת הוועדה נמשכים. "ספירת המעטפות הכפולות שנערכה בכנסת הסתיימה, וכמו בכל מערכת הבחירות, החל תהליך של בדיקה ובקרה הנדרשים, על הנתונים שהוזנו לתוך מערכת המחשוב, טרם פירסום התוצאות", נמסר. "לנוכח, התוצאות הצמודות והמשמעות של כל קול שיכול לגרום לתנודות בחלוקת המנדטים, ולמען שמירה על טוהר הבחירות, מודיעה ועדת הבחירות כי תהליכי הבדיקה והבקרה נמשכים".

נפתלי בנט ואיילת שקד, שלישי

בנתונים באתר הוועדה קיימת סתירה פנימית: מספר הקולות הכשרים המופיע ב-46 מקבצים של מעטפות כפולות נמוך מהסכימה שלהם בפועל, בפער מצטבר של כ-60 אלף קולות. כך, למשל, על מקבץ של 2,400 קולות נכתב כי יש בו 800 קולות בלבד, וכך בסיס הספירה של אחוז החסימה ומספר המנדטים משתנה.

בנט אמר הבוקר ביציאה מביתו: "אני מתפלל ל-ה' ונלחם על כל קול". שקד אמרה: "אנחנו אופטימיים. הדיווחים היו טובים, צריך לחכות לתוצאות הסופיות של ועדת הבחירות". אם הימין החדש יעבור לבסוף, גוש הימין יגדל בשני מנדטים, ל-67 מנדטים. ארבעת המנדטים יבואו על חשבונן של כחול לבן (שני מנדטים), איחוד מפלגות הימין (מנדט אחד) ומרצ (מנדט אחד).

יו"ר הבית היהודי, רפי פרץ, מסר כי הוא נותן אמון מלא בוועדת הבחירות וביו"ר. "בשעות האחרונות אנחנו ניזונים משמועות אין סוף בעניין ספירת קולות החיילים. יש לי אמון מלא בשופט חנן מלצר ואנחנו נמתין באחריות ובשיקול דעת להודעה רשמית מטעם וועדת הבחירות".

לפני ספירת קולות החיילים, למפלגת הימין החדש היו חסרים כ-4,500 קולות כדי לעבור את אחוז החסימה, ואילו מפלגת רע"ם-בל"ד עברה את אחוז החסימה אך רחוקה ממנו בכ-8,400 קולות בלבד. מפלגת זהות של משה פייגלין רחוקה מאחוז החסימה בכ-30 אלף קולות, ולגשר חסרים כ-61 אלף קולות. רשימת רע"מ-בל"ד עברה את אחוז החסימה ותיכנס לכנסת.

מועלם, שקד, בנט וברקת בכנס של המפלגה בבאר שבע, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

אתמול סירבו חברי הרשימה של בנט ושקד להתראיין. בשיחות סגורות הפנו ההאשמות לתוצאות ההצבעה כלפי נתניהו וקמפיין הגעוואלד שלו. בימין החדש האשימו גם את משה פייגלין בפילוג המחנה הלאומי כשגרף אליו את קולות הצעירים והליברלים. "הקמפיין של ביבי עבד והוא שתה לנו את הקולות, לצד פייגלין שפשוט זרק לנו לפח בין מנדט לשניים", אמרו גורמים במפלגה. אחרים הפנו גם אצבע מאשימה כלפי בנט עצמו והקמפיין שניהל. אלו מצטרפים לטענה כי שקד היתה זו שצריכה להוביל, לאור האהדה הציבורית הגדולה יותר שקיבלה. "היתה לנו מפלגה עם שני ראשים וזה לא עבד", אמר אתמול אחד מחברי הרשימה.

כבר בזמן אמת התריעו במפלגה כי הקמפיין נעדר מיקוד וכי יש להדגיש את ההבדל בין הימין החדש לבין נתניהו. על אף האכזבה, בסביבת בנט ושקד עומדים על כך כי ההיפרדות מהבית היהודי היתה הכרחית ומחויבת המציאות. "הישארות היתה פוגעת עוד יותר במחנה הלאומי ומרחיקה את המצביעים, הן בגלל בנט והן בגלל החרד"לים. לא היתה ברירה", אמר גורם בימין החדש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ