ראשי המפלגות החרדיות לנתניהו: לא נתפשר מול דרישות ליברמן

דרעי, ליצמן וגפני נועדו עם רה"מ בטרם הגעתם לבית הנשיא, שם המליצו על נתניהו להרכיב את הממשלה. השלושה מתכננים ליצור חזית אחידה עם אנשי איחוד מפלגות הימין: "אם ליברמן יתעקש, לא תהיה קואליציה"

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליצמן, נתניהו ודרעי, ב-2016
ליצמן, נתניהו ודרעי, ב-2016צילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הבוקר (שני) עם יו"ר ש"ס אריה דרעי ועם ראשי יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני, לפגישת "תיאום ציפיות" לקראת ההתייעצויות על זהות מרכיב הממשלה הבאה בבית הנשיא בירושלים. לאחר הפגישה המליצו אנשי שתי המפלגות על נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה.

לקראת המגעים הקואליציוניים, אמרו בש"ס וביהדות התורה כי לא יתפשרו על מה שהם מגדירים "נושאי הליבה", מול הדרישות הסותרות של אביגדור ליברמן, שטרם הודיע אם ימליץ על נתניהו. העיתון יתד נאמן, המזוהה עם סיעת דגל התורה הליטאית, כתב בכותרת הראשית הבוקר: "חזית אחידה מול ליברמן". יו"ר דגל התורה גפני אמר ליתד נאמן כי אם דרישות המפלגות לא יתקבלו, "לא תהיה קואליציה".

גפני וליברמן בכנסת, ב-2016צילום: אמיל סלמן

לדברי גפני, המטרות המרכזיות של המפלגות החרדיות בכנסת הקרובה יהיו חקיקת חוק גיוס חדש, שידחה את גיוסם של בני הישיבות; שמירה על עצמאות החינוך החרדי מפיקוח של משרד החינוך; המשך המאבק נגד שינוי הסטטוס-קוו בנושא השבת; הקצאת דירות למשפחות חרדיות; ההתנגדות לרחבת התפילה המשותפת בכותל המערבי; ודחיית טיוטת השר לשעבר משה נסים לחוק הגיור.

ליצמן, גפני ודרעי מעריכים כי המכשול העיקרי בפני מימוש דרישותיהם הוא ליברמן. "לא נקבל בשום פנים ואופן את מה שליברמן רוצה", אמר גפני, "לא נתפשר על כך ולא נהיה מוכנים לשמוע מאומה. לא נגמגם ולא נתפשר, לא ייתכן שיבוא מישהו עם חמישה מנדטים ויציב דרישות מול שלוש מפלגות גדולות ממנו בהרבה".

לשם חיזוק עמידתם במשא ומתן, מתכננים השלושה ליצור חזית אחידה עם אנשי איחוד מפלגות הימין ולהציב במשותף את הדרישות בפני נתניהו, "באופן חד-משמעי ובלי פשרה" כפי שהגדיר זאת גפני. "בבית היהודי מבינים שנושאים שהוזנחו בעבר לא יוזנחו שוב, והפעם יטופלו", אמר יו"ר דגל התורה, שבכנסת היוצאת היה יו"ר ועדת הכספים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ