שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גבאי: אציע לערוך בחירות לראשות מפלגת העבודה בזמן הקרוב ללא פריימריז לרשימה

ההצעה נתונה לאישורם של חברי ועידת המפלגה, בצל הביקורת הגוברת על גבאי בעקבות הבחירות והמו"מ על הצטרפות לממשלת נתניהו. המהלך שהיו"ר מנסה לקדם יותיר אותו ואת מקורבו רוסו במקומותיהם בראש רשימה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גבאי וחברי מפלגת העבודה ביום הבחירות, באפריל
גבאי וחברי מפלגת העבודה ביום הבחירות, באפרילצילום: דודו בכר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, הודיע היום (ראשון) כי הוא מתכוון להציע לערוך בחירות מחודשות לראשות המפלגה "במועד המוקדם ביותר האפשרי", וללא עריכת בחירות נוספות לרשימת הח"כים המתמודדים לכנסת. הוא הוסיף בהודעה לתקשורת, כי הוא מתכוון להביא את ההצעה להנהלת המפלגה כבר ביום שלישי, בעקבות פיזור הכנסת והיציאה לבחירות נוספות.

זוהי אינה ההחלטה הסופית של המפלגה, שכן 3,300 חברי ועידת המפלגה יידרשו לאשר אותה בכינוסם, שייערך ככל הנראה בשבוע הבא. תחילה היא תעלה בהנהלת המפלגה מחרתיים, שם לגבאי יש רוב בפורום של 15 חברים ומשקיפים והוא עומד בראשו. 

המהלך נועד להשאיר את גבאי ואת מקורבו, טל רוסו, בראש רשימת העבודה גם לאחר בחירתו של יו"ר חדש, ולהבטיח את כניסתם גם לכנסת הבאה. רוסו שוריין על ידי גבאי למקום השני ברשימת העבודה בבחירות האחרונות ושקל, יחד עמו, את החבירה לממשלה בראשות נתניהו בשבוע שעבר. רוסו עדיין לא הודיע אם בכוונתו להתמודד גם בבחירות הקרובות.

לדברי מקורבי גבאי, הצעתו לערוך בחירות מחודשות לראשות המפלגה אינה קובעת שהוא עצמו ימשיך להיות מוצב בראש הרשימה אם למפלגה ימונה יו"ר אחר, וההחלטה בנושא תתקבל ביום שלישי הקרוב.

יחימוביץ' בתגובה להצהרות של גבאי, היום

לא ברור בשלב זה אם חברי ועידת המפלגה יקבלו את הצעתו של גבאי. בעבודה גוברת הביקורת על היו"ר בעקבות התרסקות המפלגה בראשותו בבחירות האחרונות ובצל תחושת המיאוס מהמאמצים שהשקיע בשבוע שעבר בבחינת האפשרות לחבור לממשלת נתניהו תמורת גניזת חוקי החסינות והפגיעה במערכת המשפט, בניגוד להבטחותיו.

בכיר במפלגה העריך שהעבודה תתקשה לערוך פריימריז מחודשים לראשות המפלגה בשל מצבה הכלכלי, ותיאלץ להסתמך על הצבעה בוועידה בלבד. "המפלגה התרסקה בבחירות. היא סובלת מגירעון של כארבעה מיליון שקל בגלל שהערכנו שנזכה למספר גדול יותר של מנדטים ובעקבותיו לתקציב מימון מפלגות. עלות שני סיבובי פריימריז תגיע לשני מיליון שקלים. כיום, עם שישה מנדטים, אנחנו זכאים בסך הכל לתקציב של פחות מעשרה מיליון שקלים על בסיס חוק מימון מפלגות, שאמור לשמש אותנו גם לקמפיין".

שלי יחימוביץ' הצהירה בימים האחרונים שלא תתמודד על כהונה נוספת לראשות המפלגה, והסבירה כי כשכיהנה בתפקיד נאלצה להקדיש את זמנה לפוליטיקה פנים־מפלגתית במקום לעשייה הפרלמנטרית. הבוקר אמרה בראיון ל"קלמן ליברמן" בכאן ב' כי היא מוטרדת מ"מצבה המזעזע" של המפלגה. "קודם כל הקריסה בבחירות האחרונות, ושנית, המסמר הנוסף הזה - אני לא אגיד ארון מתים כי אני חושבת שיש לה תקווה ויכולת השתקמות - אבל המסמר האחרון הזה בדמות אותו משא ומתן עלוב ובזוי שנוהל מאחורי גבם של חברי הסיעה".

גבאי טען הבוקר בראיון לתוכניתו של רזי ברקאי בגלי צה"ל, כי לא ערך את המשא ומתן עם נתניהו על דעת עצמו וכי נועץ עם חברי מפלגתו. "כשהיו ההבנות עם ראש הממשלה, אמרתי לו שאני לא עושה את זה לבד. ישבתי עם חברי הכנסת, חלק פעמיים, חלק שלוש פגישות. ישבתי פעם אחת עם שלי וגם היא לא אמרה 'לא' מיד, והיא גם ישבה עם יריב לוין". ואולם, ח"כ עמיר פרץ טען כי שמע לראשונה על ההבנות המסתמנות עם נתניהו מהתקשורת. "פרץ לא ישב עם גבאי, לא הוצעה לו הצעה כזאת באופן אישי, וכמובן שאם היתה ניתנת הצעה פרץ היה דוחה אותה על הסף. גבאי ידע זאת, וזאת כנראה הסיבה שלא שיתף את פרץ", נמסר בהודעה מטעמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ