ועידת מרצ תצביע הערב כיצד ייבחר יו"ר המפלגה והאם רשימתה לכנסת תוקפא

החלטת הוועידה, שתקבע האם ייערכו פריימריז לרשימה או שהרכבה יישאר כפי שהוא, מעוררת מתיחות רבה בקרב הח"כים. לצורך אישור אחת מההצעות נדרש רוב של שני שלישים לפחות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, בישיבה של המפלגה, בחודש שעבר
יהונתן ליס

ועידת מרצ צפויה להחליט הערב (ראשון) בשלל סוגיות הנוגעות למפלגה, בהן האם יש לקיים פריימריז נרחבים לבחירת יושב ראש המפלגה ורשימתה לכנסת, האם להותיר את בחירת הרשימה בידי חברי הוועידה או שההתמודדות בבחירות הקרובות תתבסס על הרשימה הקיימת. במקביל להחלטות האלו, הוועידה תחליט גם אם לתמוך בהצעה שתכשיר את התמודדותם המשותפת של חבר הכנסת עיסאווי פריג' והח"כ לשעבר מוסי רז לתפקיד ראשי המפלגה. עד כה, היו"ר המכהנת, ח"כ תמר זנדברג, והח"כ לשעבר ניצן הורוביץ הודיעו כי יתמודדו על התפקיד.

חוקת המפלגה קובעת כי ועידת המפלגה היא הגוף הנדרש לבחור את יושב ראש המפלגה ואת רשימתה לפני כל מערכת בחירות. כדי שההצעות החלופיות יתקבלו, צריכה אחת מהן לזכות ברוב של למעלה משני שלישים מחברי הוועידה. אם לא יקרה כן, הוועידה תבחר את זהות חברי הרשימה והעומד בראשה.

הציוץ של ח"כ פריג' נגד ח"כ רוזין
תגובתה של ח"כ רוזין לדברי ח"כ פריג'

ההצבעה מעוררת מתיחות רבה סביב יוזמות שנועדו להקל על חברי הכנסת המכהנים ולחסוך מהם התמודדות נוספות באמצעות "הקפאת מצב", לצד הצעה שנועדה להעניק לזנדברג "רשת ביטחון" שתאפשר לה להתברג ברשימת המפלגה לכנסת הקרובה גם אם היא לא תיבחר לראשות המפלגה בהתמודדות חוזרת על ההנהגה.

במהלך הוועידה, פנתה זנדברג לנוכחים וביקשה "את הזכות לסיים את מה שהתחלתי, שהתחלנו, ומפריצה בנו לא לוותר על מרצ אלא לחזק אותה. אסור לנו להעביר את מרצ לכינוס נכסים. אסור לתוצאה המאכזבת בבחירות האחרונות לגרום לנו להתייאש, הבחירות הבאות יהיו אופרה אחרת לגמרי". זנדברג התייחסה גם לאפשרות כי מרצ תחבור למפלגות אחרות, ואמרה כי תחתור לקיים "בריתות פוליטיות ומהלכים שיסייעו בניצחון על הימין", זאת בעוד המפלגה תמשיך לשמור על עצמאותה וייחודיותה, כדברי זנדברג.

הח"כ לשעבר הורוביץ נאם גם כן בוועידה ואמר: "אלה ימים לא קלים. יש הרבה מחנאות, יותר מדי תככים ועימותים בתוכנו. האנרגיה שאנחנו משקיעים במאבקים פנימיים היא ביחס הפוך להשפעתנו בחוץ. הגיע הזמן להפוך את המשוואה הזו: להשקיע מקסימום מאמץ בחוץ, ומינימום במריבות פנימיות. די. צריך לטהר את האווירה במרצ, להכניס רוח חדשה, אוויר צלול. את כל מה שאנחנו מטיפים לו כלפי חוץ, אנחנו חייבים ליישם גם על עצמנו, כאן, בתוך הבית".

קלפי בפריימריז לבחירת יו"ר מרצ, בתל אביב, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

הרשימה הקודמת של מרצ נבחרה בחודש פברואר באופן חד פעמי בידי עשרות אלפי מתפקדי המפלגה בפריימריז הראשונים שנערכו בה. כעת, חוקת מרצ קובעת כי ההכרעה אמורה לחזור לפורום המצומצם של ועידת המפלגה.

אתמול התנהל קרב ציוצים בין פריג' לח"כ מיכל רוזין, הפועלת להקפיא את הרכב הרשימה לכנסת. "מיכל, ממה את מפחדת?", כתב פריג' בחשבון הטוויטר שלו, והוסיף כי "ראוי שלכולם תהיה הזכות להתמודד לרשימה, ואת זה בדיוק את מנסה למנוע". רוזין לא נותרה חייבת, ורמזה שפריג' מודאג שהמהלך שיזמה ידחוק אותו מקום אחד אחורה ברשימה (כיום הוא במקום הרביעי בה, י"ל), במידה שייבחר יו"ר חדש שיוצב מעל זנדברג. "הפוך, עיסאווי, הפוך", כתבה רוזין. "אני מכבדת למעלה מ-16,000 בוחרים ובוחרות שיצאו לפני חודשים ספורים להצביע לרשימת מרצ לכנסת. בוא נעסוק בהגדלת מרצ ולא במיקום שלנו בתוך הרשימה".

זנדברג, שתחילה הביעה את תמיכתה בהקפאת המצב, הודיעה בעקבות הודעתו של הורוביץ בשבוע שעבר על התמודדותו לראשות המפלגה, שהיא תפעל להעברת ההכרעה על זהות היו"ר והרשימה מפורום ועידת המפלגה המצומצם (המונה כאלף חברים) להצבעה של עשרות אלפי המתפקדים. לעומתה, תומכיו של הורוביץ, שכיהן כחבר כנסת במשך שש שנים, פועלים להקפיא את הרשימה לכנסת ולקיים הצבעה על זהות היו"ר הבא באמצעות פורום מצומצם יותר של ועידת המפלגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ