כישלון לזנדברג: ועידת מרצ תקבע את זהות יו"ר המפלגה ואת הרכב הרשימה לכנסת

ההחלטה התקבלה לאחר שלא הושג רוב של שני שלישים לפחות להצעות לקיום פריימריז או להקפאת הרשימה. ח"כ לשעבר הורוביץ, שיתמודד על ראשות המפלגה, בירך: "צעד ראשון בדרך להתחדשות"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, בישיבה של המפלגה, בחודש שעבר
יהונתן ליס

ועידת מרצ החליטה הערב (ראשון) כי היא שתקבע את זהות יו"ר המפלגה ואת הרכב הרשימה לכנסת הקרובה. ההחלטה התקבלה לאחר שלא הושג רוב של שני שלישים לפחות להצעות לקיום פריימריז או להקפאת הרשימה.

מדובר בכישלון לראשת המפלגה, תמר זנדברג, שתמכה בפריימריז נרחבים, כמו גם לחברי הרשימה הנוכחית - ובראשם אילן גילאון ומיכל רוזין, שהעדיפו להקפיא את הרשימה על פני התמודדות חוזרת.‎ ניצן הורוביץ, חבר הכנסת לשעבר מטעם המפלגה שהודיע כי יתמודד על הנהגת המפלגה, בירך על החלטת הוועדה. "מדובר בצעד ראשון בדרך להתחדשות והקמת מחנה רחב, כפי שהתחייבתי שאעשה", אמר. "אני משוכנע שהבחירות האלה ייתנו למרצ חיזוק משמעותי ורוח גבית לקראת הבחירות הכלליות".

הוועדה לא קיבלה גם את ההצעה שתכשיר את ההתמודדות המשותפת של ח"כ עיסאווי פריג' ושל הח"כ לשעבר מוסי רז לראשות המפלגה. השניים הודיעו כי יקיימו מחר מסיבת עיתונאים ב-10:30 יחד עם ראשת המפלגה, תמר זנדברג.

הציוץ של ח"כ פריג' נגד ח"כ רוזין
תגובתה של ח"כ רוזין לדברי ח"כ פריג'

החלטת הוועידה פתחה את הפתח להתמודדות על ראשות המפלגה באמצעות שני צירים פוליטיים חדשים: היו"ר זנדברג תתמודד בתמיכת ח"כ עיסאווי פריג' והח"כ לשעבר מוסי רז, ואילו ניצן הורוביץ יתמודד בתמיכתם של חברי הכנסת אילן גילאון ומיכל רוזין. גורמים במרצ העריכו שההתמודדות תוכרע, במידה רבה, על בסיס קולות חברי הקיבוצים בוועידה.

ההצבעה עוררה מתיחות רבה סביב יוזמות שנועדו להקל על חברי הכנסת המכהנים ולחסוך מהם התמודדות נוספות, לצד הצעה שנועדה להעניק לזנדברג "רשת ביטחון" שתאפשר לה להתברג ברשימת המפלגה לכנסת הקרובה גם אם היא לא תיבחר לראשות המפלגה בהתמודדות חוזרת על ההנהגה.

קלפי בפריימריז לבחירת יו"ר מרצ, בתל אביב, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

במהלך הוועידה, פנתה זנדברג לנוכחים וביקשה "את הזכות לסיים את מה שהתחלתי, שהתחלנו, ומפצירה בנו לא לוותר על מרצ אלא לחזק אותה. אסור לנו להעביר את מרצ לכינוס נכסים. אסור לתוצאה המאכזבת בבחירות האחרונות לגרום לנו להתייאש, הבחירות הבאות יהיו אופרה אחרת לגמרי". זנדברג התייחסה גם לאפשרות כי מרצ תחבור למפלגות אחרות, ואמרה כי תחתור לקיים "בריתות פוליטיות ומהלכים שיסייעו בניצחון על הימין", זאת בעוד המפלגה תמשיך לשמור על עצמאותה וייחודיותה, כדברי זנדברג.

הורוביץ נאם גם כן בוועידה ואמר: "אלה ימים לא קלים. יש הרבה מחנאות, יותר מדי תככים ועימותים בתוכנו. האנרגיה שאנחנו משקיעים במאבקים פנימיים היא ביחס הפוך להשפעתנו בחוץ. הגיע הזמן להפוך את המשוואה הזו: להשקיע מקסימום מאמץ בחוץ, ומינימום במריבות פנימיות. די. צריך לטהר את האווירה במרצ, להכניס רוח חדשה, אוויר צלול. את כל מה שאנחנו מטיפים לו כלפי חוץ, אנחנו חייבים ליישם גם על עצמנו, כאן, בתוך הבית".

הרשימה הקודמת של מרצ נבחרה בחודש פברואר באופן חד-פעמי בידי עשרות אלפי מתפקדי המפלגה בפריימריז הראשונים שנערכו בה. כעת, חוקת מרצ קובעת כי ההכרעה אמורה לחזור לפורום המצומצם של ועידת המפלגה.

אתמול התנהל קרב ציוצים בין פריג' לח"כ מיכל רוזין, הפועלת להקפיא את הרכב הרשימה לכנסת. "מיכל, ממה את מפחדת?", כתב פריג' בחשבון הטוויטר שלו, והוסיף כי "ראוי שלכולם תהיה הזכות להתמודד לרשימה, ואת זה בדיוק את מנסה למנוע". רוזין לא נותרה חייבת, ורמזה שפריג' מודאג שהמהלך שיזמה ידחוק אותו מקום אחד אחורה ברשימה (כיום הוא במקום הרביעי בה, י"ל), במידה שייבחר יו"ר חדש שיוצב מעל זנדברג. "הפוך, עיסאווי, הפוך", כתבה רוזין. "אני מכבדת למעלה מ-16,000 בוחרים ובוחרות שיצאו לפני חודשים ספורים להצביע לרשימת מרצ לכנסת. בוא נעסוק בהגדלת מרצ ולא במיקום שלנו בתוך הרשימה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ