פרץ דרש שיריונים ליו"ר העבודה כפי שקיבל גבאי, ועורר תסיסה במפלגה

המועמד לראשות העבודה דרש שני שריונים בעשירייה הראשונה כתנאי להסכמתו להקפאת הרשימה הקיימת. בכיר במפלגה: "הוא מנסה להחזיר אותנו לימי הביניים, ומנהל קרב התשה שפוגע בעבודה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרץ וגבאי ביום הפריימריז בגני התערוכה, בחודש פברואר. פרץ: "אני פועל לאיחוד המפלגה"
יהונתן ליס

ח"כ עמיר פרץ (העבודה) דורש לאפשר ליו"ר המפלגה הנבחר לשריין מועמדים מטעמו ברשימה, כתנאי להסכמתו להקפאת רשימת העבודה לכנסת הבאה. אתמול (שני) סיכמו בכירי המפלגה כי חבריה יבחרו את היו"ר הבא בפריימריז בעוד שבועיים, אחרי שקודם לכן הביע פרץ רצון שוועידת המפלגה, בה 3,000 חברים, תקבע את זהות המתמודדים בבחירות הקרובות.

פרץ דרש להותיר על כנו את הסעיף שהכניס היו"ר הקודם, אבי גבאי, שהקנה לו שני שיריונים בכל עשירייה ללא צורך באישור הוועידה. עם זאת, בעקבות המתיחות במפלגה סביב הנוסח, מתגבשת הסכמה על גרסה מרוככת: במקום להתבסס על נוסח הסעיף הדרקוני מימי גבאי, יובהר כעת שיו"ר המפלגה יוכל להביא לאישור הועידה הצעות לשיריונים של מועמדים שונים כפי שימצא לנכון, למרות שרשימת המפלגה הוקפאה.

גבאי ופרץ צריכים לגבש את ההסכמות ביניהם עוד הלילה, על מנת לבטל החלטה של בית המשפט המחוזי בתל אביב שחייב את המפלגה לקיים מחר משאל בקרב כלל המתפקדים בשאלה אם הבחירות ליו"ר ולרשימה יתקיימו בוועידה או בקרב 60 אלף מתפקדי המפלגה.

דרישתו של פרץ מעוררת תסיסה במפלגה בשל החשש שהשיריונים יובילו לדחיקת מתמודדים מרכזיים בפריימריז למקומות לא-ריאליים, על רקע הישיגיה העגומים של המפלגה בבחירות האחרונות. בכיר במפלגה תקף את הדרישה ואמר: "עמיר מנסה להחזיר אותנו לימי הביניים ודורש שיריונים לחברים. במקום התמודדות דמוקרטית פתוחה, הוא מנהל בשבועות האחרונים קרב התשה פנימי שפוגע במפלגה".

פרץ אישר כי הוא עומד על דרישתו לאפשר ליו"ר המפלגה לבחור שיריונים כתנאי לקיומם של פריימריז נרחבים במפלגה. לדבריו, אם ייבחר, הוא יפעל לאתר מועמדים אטרקטיביים ולצרפם לרשימה. הוא התחייב לבקש את אישור הוועידה בנוגע לאותם שיבוצים על אף שתקנון המפלגה לא מחייב אותו לכך. "אני מסכים לפשרה פרסונלית, לא לפשרה אידיאולוגית", הסביר פרץ את דרישתו והוסיף: "תפקידי לפעול לאיחוד המפלגה". 

גורם במפלגת העבודה תקף את דרישתו של פרץ וטען שהמפלגה פעלה בשבועות האחרונים לביטול השיריונים של גבאי לקראת הפריימריז הקרובים. "הדרישה הזאת להחזרת השיריונים פעם נוספת משגעת את חברי הכנסת ואת המתמודדים בפריימריז". לדבריו, "לפני כמה ימים ועדת החוקה של המפלגה כבר קיבלה החלטה שמאפשרת את ביטול הסעיף הזה בחוקה. הדרישה לביטול השיריונים הופיעה בנספחי ועידת המפלגה שהיתה אמורה להתקיים השבוע ובוטלה בעקבות הנחיית בית המשפט לקיים משאל. הדבר הזה מת, עד שפרץ החליט להחיות אותו מחדש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ