הבחירות לראשות העבודה: שמולי קרא לשפיר להסיר את מועמדותה ולחבור אליו

שמולי פנה לחברת הכנסת בוועידת מפלגה העבודה, שאישרה את קיום הפריימריז ליו"ר ואת הקפאת הרשימה לכנסת. היא השיבה: "נגמר הזמן להגיד דבר אחד בחדר ואחד על הבמה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמולי בוועידת מפלגת העבודה, הערב
יהונתן ליס

ח"כ איציק שמולי קרא הערב (ראשון) לח"כ סתיו שפיר להסיר את מועמדותה לראשות מפלגת העבודה, לאור סקרים פנימיים המעידים לכאורה על קרב צמוד בינו לבין ח"כ עמיר פרץ, ולשתף עמו פעולה. שמולי אמר את הדברים בוועידת מפלגת העבודה, שאישרה את קיום הפריימריז לראשות המפלגה ואת הקפאת רשימת המפלגה לכנסת. חברי הוועידה, שהתכנסו בגני התערוכה בתל אביב, קבעו שמתמודדים שיבקשו להתמנות לתפקיד היו"ר, יוכלו להגיש את מועמדותם עד 25 ביוני. עד עתה, הכריזו על כוונתם להתמודד פרץ, שמולי ושפיר.

שמולי אמר כי הוא "פונה לחברתי הלוחמת, סתיו, וקורא לה: שנינו מבינים שהמאבק האמיתי הוא מול הימין. שנינו מבינים שנדרש שינוי דורי. שנינו נכנסנו למפלגה על גל ההתחדשות האדיר בתקופתה של שלי (יחימוביץ, י"ל). שנינו גם רואים את אותם המספרים והנתונים". הוא הוסיף כי שפיר "יודעת את המצב. בואי נלמד מטעויות העבר - תחברי אליי ונשתף פעולה".

שפיר השיבה לו על הבמה: "אני מוכנה לעשות שותפות עם כל מי שנלחם באמת. פניתי לשמולי והצעתי שנעבוד ביחד כדור הצעיר של העבודה, ולצערי התשובה שקיבלתי אמרה דברים אחרים. נגמר הזמן להגיד דבר אחד בחדר ואחד על הבמה. אשתף פעולה עם כל מי שישתף איתי פעולה על הדרך".

ח"כ פרץ היה פסימי בדיון באשר ליכולתה של העבודה להפוך לאלטרנטיבה שלטונית בבחירות הקרובות, לאור התרסקותה באפריל. "אנחנו מפלגה שמתחילה מנקודה מאוד קשה. יכול להיות שאנחנו איננו אלטרנטיבה שלטונית. אבל שימו לב, גם אם איננו אלטרנטיבה שלטונית נהיה אלטרנטיבה אידיאולוגית לנתניהו", אמר. "אנחנו נלך ונחדש את הברית שלנו עם הפריפריות, עם עיירות הפיתוח, עם ההתיישבות העובדת, הקיבוצים והמושבים. דגל הביטחון והשלום ודגל הכלכלה והצדק החברתי הולכים יחד".

גבאי בוועידת מפלגת העבודה, הערבצילום: אבישג שאר ישוב

קודם לכן, פנה פרץ ליו"ר העבודה היוצא, ח"כ אבי גבאי, והודה לו בשם חברי המפלגה. "המשמרת שלך היתה משמרת קשה שבה הפוליטיקה הישראלית השתנתה מול עינינו", אמר. "אני מאמין שאתה עוד תחזור לשרת את הציבור".

גבאי רמז בנאומו שסגן הרמטכ"ל לשעבר, יאיר גולן, לא יתמודד על ראשות העבודה. "למה אהוד ברק ויאיר גולן לא אומרים 'אנחנו רוצים להתמודד בעבודה'? אין להם עמדות אחרות. במה אהוד ברק ויאיר גולן חושבים אחרת מכולנו?", אמר.

יו"ר המפלגה התקבל בתשואות על ידי רוב החברים, ובמעט קריאות בוז. "לקחתי אחריות עד הסוף, כמו שאמורים. דווקא ממקום של מי שלקח אחריות חשוב לי לשתף אתכם: היתה לצדי נבחרת, אבל אני האחראי. ישראלים רבים, גם בימין, יודעים שנצטרך להיפרד מהפלסטינים, שאין מדינה יהודית שאזרחיה לא שווים, יודעים שהם רוצים כלכלה צודקת שבה המדינה לוקחת אחריות על האזרחים שלה. אנחנו לא מצליחים לשכנע את אותם אנשים טובים להצביע על העמדות שלהם. משהו בין הערכים למציאות נשאר תקוע", אמר.

הוא הוסיף כי "מצביעים רבים במחנה שלנו אמרו לנו 'הצבענו למי שחשבנו שיוכל להחליף את נתניהו. הצבענו לאחרים למרות שאנחנו מאמינים בדרך שלכם'. אני שומע את הקולות שמדברים על חידוד מסרים, על לא להתחנף לימין. זה נחמד בשביל פריימריז. אני מציע שניגע באמת, בבעיה האמיתית. אני מאמין שהכל מתחיל בתרבות, ואת התרבות צריך לשקם. תהליכים פנימיים מתישים, מבנה ארכאי, קוצר רוח. אלה הדברים בהם אנחנו תקועים ושמחייבים שיקום ושינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ