ניצן הורוביץ ענה לשאלות הגולשים: "אין עתיד בארץ הזו בלי שותפות יהודית-ערבית"

הורוביץ, שמתמודד על הנהגת מרצ מול ראשת המפלגה תמר זנדברג, השיב לשאלותיכם בשלל נושאים: חיבורים פוליטיים, עמדותיו לגבי חוק השבות והסדרים מדיניים, פרשת נמרוד ברנע ועוד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצן הורוביץ עונה לשאלות גולשים במערכת "הארץ", היום. "כחבר מועצת עיריית תל אביב, הצלחתי להביא לסדר היום נושאים קריטיים"
יהונתן ליס

ניצן הורוביץ, המתמודד על ראשות מפלגת מרצ, ענה היום (שלישי) על שאלות גולשי "הארץ". בין היתר נשאל על חיבורים עתידיים, עתידה של המפלגה, עמדותיו בנושאים שונים והתיקים שידרוש אם מרצ תהיה חברה בקואליציה הבאה. כל השאלות והתשובות - כאן.

כעת: ח"כ תמר זנדברג עונה על שאלות הגולשים 

ניצן הורוביץ: "אני שמח לבוא למערכת "הארץ" שהיתה ביתי במשך שנים רבות, ולענות על השאלות כחלק מהמאמץ שלי לעשות שינוי במרצ ולהגיע לבחירות הקרובות עם שמאל הרבה יותר גדול ומשפיע".

מרצ התרסקה לארבעה מנדטים. שניכם מדברים על חבירה בבחירות הבאות. האם מרצ, במתכונתה הנוכחית, עדיין רלוונטית? האם הירידה המתמדת במנדטים בכנסות האחרונות מעידה שהמפלגה הגיעה סוף דרכה?

הורוביץ: "מרצ מאוד רלבנטית כי היא מפלגת השמאל היחידה שמייצגת את כל מרכיבי השמאל: צדק חברתי, חתירה לשלום, ומאמבק בכפייה דתית. לכן מה שצריך לעשות עכשיו, וזו המחוייבות שלי, זה לחבר כמה שיותר כוחות ולהגיע לבחירות הקרובות עם שמאל הרבה יותר משפיע. כי "כחול-לבן" לא עושים את העבודה, זו בועת סבון על כדורי שינה, וצריך שמאל חזק שיעלה להתקפה מול הימין הגזעני והמושחת".

מה היתה הטעות הגדולה בקמפיין החולף? מדוע המצביעים נטשו?

ניצן הורוביץ עונה לשאלות הגולשים במערכת "הארץ", היום. "נבליט את נבחרת המפלגה ולא רק את עצמי"צילום: תומר אפלבאום

הורוביץ: "אין לי עניין לנבור בעבר ולבכות על חלב שנשפך. התוצאות מדברות בעד עצמן. מרצ איבדה קולות רבים, והמחנה הפוליטי שלי כמעט נמחק. אני מתמודד עכשיו על ראשות מרצ כדי לתקן ולעשות שינוי. קיבלנו הזדמנות ותהיה שגיאה גדולה אם לא ננצל אותה ונמשיך בדיוק באותה צורה. הפעם, בניגוד לעבר, אני אבליט את האידיאולוגיה של מרצ ואת המסרים שלה בכל התחומים הרלבנטיים ולא אחביא אותם. אני לא נמצא בפוליטיקה כדי להסתיר את דיעותי, ומרצ היא מפלגה אידיאולוגית שמצביעיה נאמנים לה בשל כך. עוד עניין מהותי: יש לנו נבחרת מצויינת ואנשים מעולים במרצ - אנחנו נבליט אותם ולא רק את עצמי".

האם תתמודדו על מקום ברשימת המפלגה במידה שלא תזכו בתפקיד היו"ר? האם אתם רואים את עצמכם כח"כ מהמניין במרצ במקרה שתפסידו בבחירות לראשות המפלגה?

הורוביץ: "אני מתמודד על ראשות מרצ כי אני רוצה להנהיג את המפלגה, וזה מה שעומד בפניי. זה תפקיד תובעני ומאתגר מאוד, אבל אני מוכן למשימה ונערך לצרף כוחות נוספים. בוודאי שגם לשרת בכנסת כחבר סיעה, כפי שעשיתי במשך שתי קדנציות מלאות, זה חשוב מאוד. הייתי ח"כ מצטיין, העברתי עשרות חוקים, ואני אוהב מאוד את עבודת הכנסת. כרגע ההתמודדות היא על תפקיד היו"ר, ובזה אני עוסק בכל האנרגיה, כי ללא שינוי, ואם נלך בדיוק באותו אופן כמו בפעם הקודמת – עלולה להיות בעיה גדולה בבחירות".

רבע ממצביעי מרצ הם ערבים. האם מרצ היא מפלגה ציונית? האם היא מפלגת כל מצביעיה? האם זה מרחיק מצביעים נוספים?

הורוביץ: "מרצ היא מפלגה ציונית ואני ציוני, אני גאה בזה ואומר את זה בקול גדול. הציונות של מרצ ושלי היא לא העיוות של סמוטריץ' או ליברמן. הציונות שלנו דוגלת בישראל כמדינת העם היהודי וכל אזרחיה, גם הלא-יהודים, זו המשמעות של מדינה יהודית ודמוקרטית. זה הרי כתוב במגילת העצמאות: 'אזרחות מלאה ושווה' לערבים. הימין עיוות את הציונות, גרר אותה למחוזות אפלים של כיבוש ודיכוי. דווקא החזון הציוני שלנו הוא בסיס לשותפות יהודית-ערבית. אין עתיד בארץ הזו בלי שותפות יהודית-ערבית. רבים מהתומכים שלי הם ערבים, אני זוכה לתמיכה רחבה מאוד בחברה הערבית, ואני מאוד שמח על כך. הכוונה שלי להגדיל את זה עוד יותר. יש המון אזרחים ערבים שמחפשים את השותפות הזו, ומרצ בראשותי תהיה בית אמיתי לשותפות יהודית-ערבית".

החיבורים בשמאל – על פי החזון שלך, איך חיבור כזה צריך להיראות? האם מדובר בהתארגנות שמאל חדשה או בבלוק טכני שישאיר את מרצ כגוף עצמאי? המודל יהיה איחוד מרצ-מפ"ם-שינוי או המחנה הציוני?

ניצן הורוביץ עונה לשאלות הגולשים במערכת "הארץ", היוםצילום: תומר אפלבאום

הורוביץ: "פוליטיקה נכונה בעיניי היא לחבר ולקרב את מי שנמצא קרוב אליך, ולא להתבדל ולהיות בודד וחלק. הרעיונות שלנו, של צדק חברתי, שלום ומאבק בכפייה הדתית, מקובלים על ציבור גדול מאוד, אלא שהייצוגים הפוליטיים שלו קטנים ומפוצלים. זה חייב להשתנות. לכן אני מחויב ועושה את זה עוד הרבה לפני שהייתי מועמד ושבכלל היו בחירות, לחבר כמה שיותר כוחות ולרוץ ביחד. אז כן, מפלגת העבודה וכוחות נוספים שנמצאים ופועלים בזירה, ויש הרבה אנשים טובים ורציניים שעוסקים בזה עכשיו. בכל מקרה, אני מדבר על ריצה משותפת, כשמרצ, שהיא מפלגה עם שורשים עמוקים, שומרת על זהותה ומקומה ומוסדותיה, ורק תתחזק כתוצאה מהגדלת הכוח".

הערכה ריאלית - האם אתם באמת מזהים אפשרות כלשהי למהפך בבחירות הנוכחיות? האם יש סיכוי שמרצ תשב בקואליציה הבאה?

הורוביץ: "חד משמעית כן. המיאוס מנתניהו ומקואליציית המושחתים והגזענים שלו, גדול ורחב. לכן אנחנו צריכים לעלות להתקפה ולחבר כוחות יחד. אסור להחמיץ את ההזדמנות הזו. הרי הוא נכשל בהרכבת ממשלה, ועשה כל קומבינה ותעלול מסריח כדי שלא לאבד את המנדט, עד כדי כך שפיזר את הכנסת. לצערי, כרגע כחול לבן לא נותנים לו קונטרה, ופה אנחנו צריכים להיכנס. לצאת לקרב, לא להרפות ממנו, לתת בראש כל יום, כל היום. אני בתחושה של שעת חירום, ואני יודע ושומע מהמוני אנשים שגם הם מרגישים כך. צריך לתת לזה ביטוי ברחוב, בתקשורת, ולסיום בקלפי. וכן, בוודאי, אני משוכנע שאפשר לסיים את עידן נתניהו. וכן, אני שואף לכך שמרצ תהיה במוקדי ההשפעה ותהיה חלק מהממשלה. בפעם האחרונה זה היה לפני 20 שנה. השרים שלה היו הטובים ביותר. עכשיו חייבים לעלות ולהגיע לעמדת השפעה, ולזרוק את הגזענים והכופים והמושחתים".

שאלה מכמה גולשים: מהי תגובתך לפרשת נמרוד ברנע? מתנגדיך במפלגה מפיצים שמועות שכביכול תעסיק אותו בתפקיד מפלגתי בעתיד.

הורוביץ: "יש לי עמדה ברורה מאוד בעניין - אפס סובלנות להטרדות ולפגיעות מיניות. אטפל במהירות בכל עניין כזה שיגיע אליי, כי צריך לתת גב למי שנפגע ולאפשר מרחב בטוח לכולם, בכל סוג של פעילות. לכן, גם אני אפעל לאימוץ תקנון למניעת הטרדות מיניות שיאפשר לי לטפל בכך ביעילות ובמהירות. אני חושב שכל מפלגה וכל גוף ציבורי, לא רק מקומות עבודה, צריכים לאמץ תקנון כזה. 'מי טו' היא תנועה חשובה ביותר שכבר משנה את החברה שלנו. ההשפעה שלה היא בכל העולם, ובמיוחד במקומות בהן נשים היו מושפלות באופן קשה. זו מהפכה בעיניי. אגב, אני חייב להגיד עוד משהו: גם גברים מוטרדים וסובלים מפגיעות מיניות, כולל מגברים אחרים, ורבים מהם חוששים להתלונן בגלל הסטיגמה. אנשים צריכים להיות חופשיים ולחיות בכבוד. בעיניי, 'מי טו' היא שינוי לטובה, והצעד המשלים והמתבקש ל'מי טו' הוא טיפול הולם בפניות ובפגיעות. זה עניין קריטי. אני רוצה שכולם ירגישו בטוחים ובטוחות".

תומר שואל: קראתי ב"שקוף" שניצן לא הצביע בבחירות 2015 עקב טיול ארוך בדרום אמריקה, בעודו מקבל משכורת כחבר כנסת. אשמח לקבל התייחסות עניינית.

הורוביץ: "שלום תומר. כל הסיפור הממוחזר הזה רחוק מלהיות ענייני. זה נסיון מטופש להכפיש אותי, למרות שזכיתי לאות הפרלמנטר המצטיין. הרקורד שלי כחבר כנסת מצטיין לא ניתן לערעור, גם לא באמצעות שיטות קלוגהפט. הייתי מעדיף שנתמקד כולנו בהצעות החיוביות שיש לנו ביחס לעתיד מרצ".

"חבר ועידה" שואל: היי ניצן. אחרי שפרשת מהכנסת במפתיע בפעם הקודמת, התמודדת לראשות עיריית תל אביב ונטשת גם שם אחרי ההפסד. מה מבטיח לי שלא תקום ותעזוב גם את מרצ כעבור זמן קצר? המפלגה צריכה יו"ר מחויב ומתפקד.

הורוביץ: "בדיוק להיפך ידידי. התמודדתי על ראשות העיר תל אביב-יפו בשנת 2013, קיבלתי כ-40 אחוז מהקולות - הרבה יותר מאשר כל מועמד אחר שהתמודד אי פעם מול רון חולדאי. סיעת מרצ שהובלתי הכפילה בזכותי את כוחה, והיתה לסיעה הגדולה במועצת העיר (שישה מנדטים), אפילו יותר מסיעתו של ראש העיר. בעיניי זו היתה הצלחה מרשימה, כי הצלחתי להביא לסדר היום נושאים קריטיים של עירוניות, תחבורה ופיתוח. אחר כך המשכתי בעבודתי בכנסת והייתי אחד המחוקקים הבולטים בה. במהלך חיי מילאתי תפקידים שונים ורכשתי נסיון בתחומים מגוונים, ואני גאה בכך וחושב שזה יתרון שיאפשר לי למלא את התפקיד בהצלחה".

"השאלה הכי בסיסית" שואל/ת: שאלה פשוטה בתקווה לתשובה פשוטה - האם אתה בעד חוק השבות?

הורוביץ: "כן".

אנה ענברי שואלת: נתפסת כדמות בעייתית שקשה לעבוד איתה בקרב מקורביך במרוץ לראשות עיריית תל אביב. איך אפשר לסמוך עליך שתנהיג את מרצ בצורה טובה ותימנע מסכסוכים ומאבקים פנימיים שתמר היתה נתונה בהם?

הורוביץ: "בתכל'ס, מאז שהכרזתי על מועמדותי יש כל הזמן ניסיונות להטיל בי דופי, חלקם שקריים וחלקם חסרי חשיבות. כל הדברים הקנטרניים האלה נועדו רק להסיח את הדעת ממה שעומד לפנינו, וזה איך אנחנו צריכים לעבוד ולעלות להתקפה מול הימין. זה כל מה שמעסיק אותי וחשוב לי, ובאמת שלא מזיז לי כל מיני שטויות ואמירות. אני ממוקד מטרה כי אסור להחמיץ את ההזדמנות שיש לנו בבחירות האלה. עתיד המדינה בסכנה, אנחנו במאבק על דמותה של ישראל, וכל השאר - טפל ולא מעניין".

אורי סולד ואחרים שואלים: האם תשקלו להצטרף לקואליציה בה משתתפת מפלגת ימין? האם יש תסריט שתחברו לקואליציה עם הליכוד? אילו תיקים תשאף מרצ לקבל אם תצטרף לממשלה בראשות כחול לבן?

הורוביץ: "שלום אורי ואחרים. כדי שבכלל נוכל לשקול את זה, אנחנו צריכים להיות יותר גדולים ויותר חזקים. זה הצעד הראשון ובזה אני מתמקד עכשיו: להגדיל את מרצ ואת השמאל, זה המפתח. לאחר מכן, אשאף שנגיע למוקדי ההשפעה וקבלת ההחלטות. שואלים אותי כל הזמן על ישיבה עם ההוא או עם ההם, ויש לי תשובה ברורה - לא אשב עם גזענים ולא אשב עם מושחתים. זה אצלי הקו האדום, והוא חד מאוד. בעניין תיקים: אנחנו שואפים להשיג השפעה. מרצ החזיקה בעבר בתיקים מרכזיים כמו החינוך, והצטיינה בהם, ואנחנו צריכים את דרכם של אלוני, שריד,  צבן, רן כהן וג'ומס ועוד רבים טובים. יש לנו אג'נדה מעמיקה גם בתחום החברתי-כלכלי ובתחום המדיני, ונשאף להטביע חותם".

צפוניא ואחרים שואלים: האם אתה בעד גירוש יהודים מהגדה המערבית? האם אתה בעד החזרת רמת הגולן לאסד והכרה עקרונית בזכות השיבה תמורת הסכם שלום? האם תיסע להפגש עם מחמוד עבאס לפני הבחירות?

הורוביץ: "אהלן צפוניא. אני בעד סיום הכיבוש ופתרון מדיני של הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות הסכם להקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, בשלום ובביטחון. תראה, למשל, את מפת הסכם ז'נבה שמראה בדיוק את הכיוון. סיפור הגולן לא רלוונטי, אסד הוא רוצח המונים ואין לנו איתו שום שיג ושיח. אינני תומך בזכות השיבה. במסגרת הסכם שלום, צריך להיות פתרון לבעיית הפליטים הפלסטינים, כשעיקרו יהיה בצורת שיקום ובמסגרת המדינה הפלסטינית שתקום. את עבאס פגשתי כבר לא מעט, פשוט כי הרשות הפלסטינית צריכה להיות הפרטנר המרכזי של ישראל. הרי כיום, וכבר הרבה שנים, היא מקיימת איתנו תיאום ביטחוני ושיתוף כלכלי מלא. חבל שנתניהו והימין עושים הכל כדי לקבור את הפתרון המדיני, ולגזור על שני העמים - עלינו ועל הפלסטינים - כיבוש וסכסוך אינסופיים. אני משוכנע, ואני אומר את זה גם מידיעה, שיש היתכנות מלאה לפתרון מדיני".

יוחנן קסטנר ואחרים שואלים: האם נפגשת עם אהוד ברק? האם אתם מתואמים? האם תסכים לשבת במקום השני ברשימה תחת יו"ר העבודה שייבחר או במקום השלישי תחת ברק כראש הרשימה?

הורוביץ: "נפגשתי ואמשיך להיפגש עם דמויות רבות במערכת הפוליטית במטרה לייצר חיבורים שירחיבו את שורות השמאל. במחנה שלנו יש הרבה אנשים טובים ורציניים, ואני שומע מהציבור רצון גדול בשינוי. כמובן שאין שום מקום לעסוק עכשיו באדם כזה או אחר".

שחר שואל: בתור מתפקד מהמניין ולא חבר ועידה, אני מתקשה להבין למה אין פריימריז גם הפעם. בבחירות הקודמות זה היה מהלך נהדר ומעורר שעזר לי ולרבים להכיר לעומק את המתמודדים השונים.

הורוביץ: "היי שחר, אתה צודק ואני מסכים. אמרתי שאתמודד בכל שיטה שתיקבע ואקבל כל החלטה של הוועידה. ההצעות שהועלו בעניין לא הגיעו לרוב המיוחד שהיה דרוש. לכן אני מקבל את זה".

הרב יהוידע עמיר ואחרים שואלים: מרצ היא מפלגה חילונית האמונה על חופש הדת והחופש מדת. כיצד תטפחו קהלים דתיים רפורמים מסורתיים ואורתודוכסיים המאמינים במאבק זה מכוח אמונתם הדתית, ומדוע מרצ מציגה עצמה כמפלגה חילונית - מה עם המצביעים הדתיים?

הורוביץ: "להיות חילוני זה לא להיות נגד דתיים ומסורתיים. חילוניות היא עולם ערכים שלם שמדבר על ערך האדם, שיוויון וחופש. אני מאמין גדול בחיים משותפים, אבל לא מוכן שידרסו וימחקו את הציבור החילוני הגדול בישראל. רק במערכת פלורליסטית, נטולת כפייה דתית, יכול להיות חופש לכולם. אני דוגל בהפרדת דת ומדינה ובמאבק בכפייה דתית. כיום אין שום כוח שעומד מול מנגנוני ההדתה שמפעילות המפלגות הדתיות במסגרת השלטון. במאבק הזה יש לי שותפים ותומכים דתיים וחילוניים, מסורתיים, רפורמים וקונסרבטיבים - בתוך מרצ ומחוצה לה. לכן גם הקמתי את תנועת ישראל חופשית, שעכשיו אני מכהן כיו"ר שלה, וזה מאבק חשוב ביותר, עם השפעה גדולה על עתיד המדינה והחברה הישראלית".

אנונימי/ת שאל/ה: מדוע ההצבעה בוועידה מתקיימת רק בתל אביב?

הורוביץ: "בעיניי, זה דבר חמור ופסול. יש לנו חברי ועידה רבים שגרים באזורים רחוקים, חלקם אנשים מבוגרים, וקשה להם להגיע לתל אביב. ביקשתי לפתוח קלפיות נוספות, בצפון ובדרום. לצערי, בגלל חישובים פוליטיים קטנוניים, הבקשה הזו נדחתה, ויש רק קלפי בתל אביב. חבל שמדברים על 'פריפריה' ובפועל עושים את ההיפך. למרות זאת, אני קורא לכל החברות והחברים לעשות מאמץ, להגיע ולהצביע, כדי שנוכל לצאת לדרך חדשה".

הורוביץ סיכם את חווית המענה לגולשים: "תודה לכולם על תשומת הלב. אני שמח שמרצ מעוררת עניין, ועכשיו צריך לעלות להתקפה מול הימין. שלכם, ניצן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ