"מרצ הפגינה בבחירות עמידות מעוררת אופטימיות": תמר זנדברג עונה כעת לשאלות גולשי "הארץ"

יושבת ראש מרצ, שמבקשת להיבחר בשנית להנהגת המפלגה, משיבה לשאלות גולשי "הארץ" על עתיד המפלגה, עתידה האישי, השותפות עם הציבור הערבי ושלל נושאים שעל סדר היום

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ תמר זנדברג עונה לשאלות הגולשים במערכת "הארץ", היום
יהונתן ליס

חברת הכנסת תמר זדנברג, יו"ר מפלגת מרצ, עונה כעת על שאלות גולשי "הארץ", יומיים לפני המאבק על ההנהגה מול ניצן הורוביץ שענה לפניה על שאלות הגולשים.

תמר זנדברג: "אהלן וצהריים טובים, כיף להיות כאן שוב. אני שמחה לענות על שאלות ושמחה שהשיח סביב מרצ ער ומעניין. הכי חשוב זה לצאת לבחירות כמה שיותר מהר ובכל הכוח. אני מאמינה שיש לנו פוטנציאל אדיר בבחירות האלה ולא יכולה לחכות להתחיל לממש אותו".

מרצ התרסקה לארבעה מנדטים. שניכם מדברים על חבירה בבחירות הבאות. האם מרצ, במתכונתה הנוכחית, עדיין רלוונטית? האם הירידה המתמדת במנדטים בכנסות האחרונות מעידה שהמפלגה הגיעה סוף דרכה?

זנדברג: "מרצ רלוונטית. אפילו הייתי אומרת שהיא המפלגה הכי רלוונטית, בטח במחנה שלנו. היא אולי לא המפלגה הגדולה ביותר, אבל היא המפלגה החשובה ביותר במחנה כי היא מפלגת השמאל הברורה היחידה. אין לזה תחליף, במיוחד בעידן של הסתה, גזענות ומכונת תעמולה דורסנית מהימין. כשכל כך הרבה במרכז מתקרנפים ומכופפים ראש, השמאל הגאה והברור חשוב מאי פעם. מרצ אמנם ירדה ב-9,000 קולות בבחירות הקודמות, אבל בנסיבות של סחף קיצוני שזכה לכינוי צונאמי, צריך גם לשים לב שמרצ הפגינה עמידות שלא אפיינה הרבה מפלגות, שחלקן איבדו עשרות אחוזים מכוחן וחלקן נמחקו לחלוטין. לגבי איחודים, קראתי לריצה משותפת לפני הבחירות עם העבודה (בזמנו גבאי סירב) וקראתי לכך שוב לאחר פיזור הכנסת. איחודים זה דבר חשוב להצגת חזית רחבה יותר, אבל בין אם זה יקרה ובין אם לא, למרצ יש נכסים יחודיים וחיוניים שחובה עליה להציג ולייצג בכל מקרה".

ח"כ תמר זנדברג צילום: תומר אפלבאום

מה היתה הטעות הגדולה בקמפיין החולף? מדוע המצביעים נטשו?

זנדברג: "הבחירות הקודמות התאפיינו בסחף קיצוני לכחול לבן (ובצד ימין לליכוד). מאז שבוטלה הבחירה הישירה לראשות הממשלה, לא היה מצב של שתי מפלגות עם 70 מנדטים ועוד 50 שהתפזרו על עשר מפלגות. דווקא בסיטואציה שבה מפלגות שלמות נמחקו או התרסקו, מרצ הפגינה עמידות מעוררת אופטימיות, בטח שמעוררת אופטימיות לבחירות החוזרות.

ברור שלא הכל היה מושלם. אלה היו הבחירות הראשונות שלי, וללא ספק לחוזרות אגיע מנוסה יותר. לצד הפקת הלקחים הנדרשת, מרצ הגיעה להישג היסטורי לראשונה מזה עשרים שנה ופרצה דרך לשותפות יהודית-ערבית. אין לי ספק שבניגוד לסקפטיות מסביב, זה רק יילך ויגדל. חזרתה של הרשימה המשותפת רק מגדילה את ההזדמנות למרצ בציבור שתומך בשותפות יהודית-ערבית גם במעוזי השמאל וגם בציבור הערבי, כי הציבור שמצביע למרצ עושה זאת כי הוא תומך בעמדות שלנו ורוצה לראות אותנו מדגישים ומחדדים אותן, ומצד שני מצפה להיות חלק מפוליטיקה של שותפות וגם לקיחת חלק בשלטון ובממשלה. בבחירות האחרונות מרצ היתה גשר יהודי-ערבי שבלעדיה לא היה קיים, וזה פוטנציאל לסחיפת מנדטים שנטו מגדילים לא רק את מרצ אלא את כל המחנה. לכן, פוטנציאל החזרת המצביעים שלנו הוא כפול - פעם אחת ממצביעי שמאל שהצביעו כחול לבן וראו שזה לא החליף שלטון ויחזרו להצבעה אידיאולוגית, ופעם שנייה מהציבור הערבי ששותפותו בפוליטיקה יהודית-ערבית משותפת היא מפתח לגדילה המחנה וניצחון בבחירות".

האם תתמודדי על מקום ברשימת המפלגה במידה שלא תזכי בתפקיד היו"ר? האם את רואה את עצמך כח"כית מהמניין במרצ במקרה שתפסידי בבחירות לראשות המפלגה?

זנדברג: "בוודאי. אני במרצ 16 שנה וכיהנתי בכל התפקידים - מעוזרת פרלמנטרית דרך חברת מועצת עיר, חברת כנסת ויושבת ראש. מעולם לא עזבתי ולא אעזוב. אני נמצאת בחיים הציבוריים לא בשביל תפקיד אלא בשביל להילחם על העתיד שלנו, ואמשיך לעשות את זה לא חשוב איפה אהיה".

רבע ממצביעי מרצ הם ערבים. האם מרצ היא מפלגה ציונית? האם היא מפלגת כל מצביעיה?

זנדברג: "אצטט בתשובה את המשפט הראשון במצע של מרצ, שאני מאוד גאה בו - 'מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית, מדינתו של העם היהודי וכל אזרחיה'. מהות הציונות היא בית לאומי לעם היהודי, ומרצ רואה בישראל את הבית הזה. בדיוק, אבל בדיוק, באותה נשימה, מרצ רואה בישראל מדינה דמוקרטית המקיימת שוויון מלא לכל אזרחיה. אני לא מקבלת ציונים בציונות מלאומנים משיחיים על הגבעות שמבקשים להחריב את העתיד המשותף שלנו כאן. מרצ היא גשר בין ציבורים יהודים וערבים שמחויבים לחזון משותף של דמוקרטיה, שוויון וצדק, ואני מאוד גאה שלראשונה מזה עשים שנה, בבחירות האחרונות תרגמנו את זה גם לתמיכה פוליטית".

החיבורים בשמאל: על פי החזון שלך, איך חיבור כזה צריך להראות? האם מדובר בהתארגנות שמאל חדשה או בבלוק טכני שישאיר את מרצ כגוף עצמאי? המודל יהיה איחוד מרצ-מפ"ם-שינוי או המחנה הציוני?

זנדברג: "השמאל צריך להתבסס בבחירות הקרובות על שני עמודים: הראשון - הרחבת שורות ואיחוד חזיתות על בסיס עמדות שמאל ברורות; השני - שותפות יהודית-ערבית. אלה הם שני נכסים שמרצ תביא איתה לכל איחוד אם יהיה, וגם אם לא. אלה נכסים של מרצ שבזכותם היא תגדל. בכל מקרה, אני מאמינה בריצה משותפת ולא באיחוד מלא, כי למרצ יש נכסים שחובה עליה להדגיש. קראתי לריצה משותפת עם מפלגת העבודה עוד לפני הבחירות, שנענתה בסירוב, וקראתי לכך שוב אחרי הבחירות, כך שברור שמרצ לא תהיה מכשול לאף איחוד כוחות. עם זאת, על מרצ להדגיש במצב כזה את הנכסים שלה שמהווים לא רק כתובת ייחודית מבחינה אידיאולוגית, אלא גם נכסים אלקטורליים. בכל מקרה שלא יהיה, לא תיתכן כנסת בלי מפלגת שמאל מובהקת".

ח"כ זנדברג עונה לשאלות הגולשים במערכת "הארץ", היוםצילום: תומר אפלבאום

הערכה ריאלית: האם את באמת מזהה אפשרות כלשהי למהפך בבחירות הנוכחיות? האם יש סיכוי שמרצ תשב בקואליציה הבאה?

זנדברג: "חד משמעית כן, ולראשונה מזה עשרים שנה, חלק מהתשובה טמונה אצלנו, בשמאל. בשנים האחרונות נעשו ניסיונות חוזרים ונשנים, בהם שוב ושוב הוכח שהתמרכזות ופנייה ימינה לא תביא בוחרים מימין. ההיפך הוא הנכון. כדי לגדול, עלינו לסחוף ולא להיסחף. בבחירות האלה, במגרש של מרצ יש פוטנציאל להגדיל את כל המחנה דרך שותפות עם ציבור ערבי שלא היה חלק מפוליטיקה רלוונטית לשלטון בעבר. שותפות אמיתית עם ציבור ערבי היא לא רק תשובה ערכית הולמת למגמות גזענות והסתה, אלא היא גם פוטנציאל אלקטורלי אדיר לכל המחנה. אני לא זוכרת מתי בפעם האחרונה השמאל הישראלי הציג חזון חדש שיש לו פוטנציאל להגדיל את כלל המחנה ולהביא להחלפת שלטון.

אגב, שיעור ההצבעה הנמוך היה בבחירות האחרונות לא רק בציבור הערבי, אלא גם במעוזי השמאל. בתל אביב, לדוגמה, הצביעו 62% בלבד. אם נצליח במשימה שלנו, נוכל להעלות את שיעור ההצבעה בשמאל היהודי והערבי, ולתרום תרומה היסטורית לחילופי שלטון. אני לא זוכרת מתי בפעם האחרונה השמאל היה אחראי לכך.לגבי הקואליציה, מרצ תשב רק בקואליציית מרכז-שמאל שבו היא תהווה את השמאל הברור ותמשוך את כלל הממשלה לשלום, שוויון וסגירת פערים, כפי שעשתה מרצ בממשלות שישבה בהן בשנות ה-90".

לירית ואחרים שואלים: תמר, למה לא התפטרת אחרי שכמעט מחקת את מרצ? האם את לא נושאת באחריות לתוצאה?

זנדברג: "כמי שעמדה בראש המפלגה, כמובן שאני נושאת באחריות המרכזית לתוצאה. תוצאת הבחירות היא לא הצלחה אדירה מבחינתנו והיו הפסד לכל המחנה, אבל בנסיבות הקיצוניות של הסחף שהיה חסר תקדים בשני העשורים האחרונים, מרצ הפגינה עמידות שהיא סיבה לאופטימיות לקראת הבחירות החוזרות. איבדנו 9,000 קולות ביחס לבחירות הקודמות והיינו במרחק של מאות קולות מהמנדט החמישי. מכאן יש רק לאן לגדול. ללא ספק יש לקחים להפיק מהבחירות הקודמות ואני מגיעה אליהן מנוסה יותר. למרות האופן שבו ישראל נגררה לבחירות המשונות האלה, החדשות הטובות הן שהבחירות חוזרות זמן קצר אחרי הקודמות, ואפשר להפיק את הלקחים וליישם אותם מדי. ההשקעה שהשקענו בציבור הערבי הוכיחה את עצמה והפעם בכוונתי להעצים ולחזק אותה. בקמפיין הקודם חלק מהתחושה היתה שהשותפות לא הורגשה מספיק והפעם נתקן את זה. בקיצור, אני אופטימית ומגיעה מנוסה יותר ועם הפקת לקחים שהיא חשובה מאוד, בעיקר כאשר אנחנו חודשיים לפני הבחירות ואין זמן לטעויות חדשות - עלינו לצאת לציבור חזקים, מאוחדים ומנוסים יותר".

אלה שואלת: למה העסקת בקמפיין שלך רק גברים? איך יכול להיות שבן הזוג שלך הוא מנהל האסטרטגיה של מרצ? איך יכול להיות שבצוות האסטרטגי היית האישה היחידה? פמיניזם זה לא רק כשנוח.

זנדברג: "מנהלות האסטרטגיה בבחירות האחרונות היו עדי טימור וריקי הרצברג, ואת מטה ההסברה ניהלה שרון אריאל. אני גאה בהובלה הפמיניסטית של מרצ שלא מתבטאת רק ביססמאות אלא גם הלכה למעשה - כך עשינו כשמרצ אימצה כבר בשנות ה-90 הבטחת ייצוג נשים של לפחות 40% בכל המוסדות הפנימיים, כולל ברשימה לכנסת, וגאה להיות האישה היחידה שעומדת בראש מפלגה בישראל (ומקווה שיהיו עוד כדי שלא אשאר היחידה)".

דינה דנה שואלת: מדוע הבחירות לראשות המפלגה מתקיימות רק בתל אביב? ויתרתם על מתפקדים שלא מתאים להם להגיע לעיר הפקוקה והעמוסה. בבחירות הקודמות היתה קלפי בחולון, עיר מגוריי. חבל.

זנדברג: "את צודקת. אני מצטערת שמרצ חזרה לבחירות בוועידה ולא המשיכה בפריימריז רחבים. כמי שנבחרה רק לפני שנה בפריימריז הראשונים והרחבים ביותר בתולדות מרצ, החווייה שלי מכך היתה חיובית ביותר ומרצ הגיעה לציבורים ולפריפריות רחבות יותר. תמכתי בהמשך הפריימריז מתוך תפיסה השתתפותית רחבה ומתוך מחשבה שדמוקרטיה לא הולכת אחורה, ולצערי עמדתי לא התקבלה והבחירות יהיו בוועידה".

טל שואל/ת: האם את חושבת שהעובדה שרק את היית בפריים (לדוגמה, בשלטי החוצות) בקמפיין האחרון היתה שגויה?

זנדברג: "מטבע הדברים, ראש מפלגה מופיעה יותר במהלך הקמפיין. כך קורה בכל המפלגות וכך היה בקמפיינים של מרצ בעבר. עם זאת, חלק מההזדמנות לבחירות חדשות היא הפקת לקחים ולתקנם אחרי זמן קצר. לדוגמה, היתה תחושה אצל חלק מהציבור שהשותפות לא הודגשה מספיק, ואת זה אנחנו מתקנים כבר בקמפיין הפריימריז שמציג שותפות רחבה, וכמובן בקמפיין הבחירות".

אייל ישפה, יונה ב' ואחרים שואלים: תמר, אני מתקשה לראות את עצמי מצביע מרצ כשאת בראשה. כשתאמרי בפעם הבאה לציבור שלא נעזרת ביועץ חיצוני או שפלוני עשה כך וכך, למה שאאמין לך? האם את מצטערת על העבודה עם קלוגהפט שבעקבותיה מרצ כמעט נמחקה? אולי הגיע הזמן להתנצל?

זנדברג: "כשאני טועה אני לא מפחדת להתנצל, ועשיתי את זה מיד ובאופן ברור באותו זמן. יש לנו אתגרים עצומים כשמאל, כמפלגה וכמחנה, ואני מלאת אופטימיות ביכולת שלנו לעשות את זה, לשים את טעויות העבר מאחורינו, להתאחד ולהסתכל קדימה ולנצח ביחד".

צבי שואל: מהי עמדתך בנושא גיוס החרדים? איזו עמדה מרצ צריכה לנקוט בנושא, ואיפה בסדר העדיפויות של מרצ הוא צריך להיות?

זנדברג: "שילוב חרדים בחברה הישראלית הוא מטרה חשובה, מדובר באחת החברות המבודלות והעניות ביותר בישראל. הדרך הכי בטוחה לעשות את זה היא דרך שילוב בעבודה, וזה עובר דרך פריצת מעגל הקסמים לפיו הצורך בפטור משירות שולח חרדים לישיבות, ולכן מונע מהם לעבוד. אנחנו במרצ לא מאמינים ב'ניכוי חרדים וערבים', כמו שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, ותומכים בחברה סולידרית שבה יש שוויון מלא ושוויון הזדמנויות לחרדים, ערבים, מזרחים, נשים ובעצם לכולן ולכולם".

מיכה שואל: מדוע יש שיריון מגדרי במרצ? במפלגה שנוהלה במשך רוב שנות קיומה על ידי נשים, כמו שולמית אלוני וזהבה גלאון, נראה שזכויות הנשים ברורות.

זנדברג: "זהו אחד הדגלים של מרצ שאני הכי גאה בהם. העובדה שמתוך שישה יו"רים שלוש הן נשים, היא מקור לגאווה. כך גם הבטחת הייצוג שלנו ברשימה. לצערי, אנחנו עדיין לא חיים בעולם שוויוני ולכן מנגנוני הבטחת ייצוג באים לתקן עיוותים של אי שוויון ולהבטיח שוויון. כמי שנבחרה לכנסת בפעם הראשונה בזכות הבטחת ייצוג ולאחר פחות משש שנים הגיעה לתפקיד היו"ר ללא שריון, אני יכולה להעיד שהמנגנון הזה עובד, ולכן חשוב להמשיך בו".

אנונימי/ת שואל/ת: מהי לדעתך הסיבה העיקרית שיהודים מזרחים מצביעים למפלגת מרצ באחוזים נמוכים בהרבה מחלקם באוכלוסייה, ומה ניתן לעשות כדי לשנות זאת?

זנדברג: "כמפלגת שמאל, מרצ נושאת על גבה הרבה מחטאי השמאל לדורותיהם, בין אם היא אחראית להם ובין אם לא. הדרך לתיקון ארוכה, אבל צריך לעשות אותה. אני מאמינה בה, מאמינה בהצמחת מנהיגות מקומית ובהליכה בדרך יחד. הדבר הראשון שעשיתי כיו"ר ושאני מאוד גאה בו הוא הקמת מטה הפריפריות שעומד בראשו אבי דבוש, שעובד בפריפריות הגיאוגרפיות והחברתיות של ישראל, מקים סניפים ועושה עבודה במקומות שמרצ לא היתה בהם בעבר. זה לא קורה ביום אחד וזו דרך שאני מתכוונת להמשיך בה".

מיכה שואל: תמר, מדוע אפשרת ל"גנוב" את מרצ? לקראת בחירת חברי הכנסת של מרצ דרשתם רישום מחדש ובלחץ זמנים. כתוצאה, מ-36,000 חברים רשומים ב-2018 ירדנו לכ-20,000 חברים ב-2019. כל הצעירים הנלהבים שהצטרפו למפלגה אחרי פתיחת השורות על ידי זהבה גלאון התאיידו. בתנאים האלה, שקהל הבוחרים מורכב מה"מועדון הסגור" ומוותיקי מרצ, ברור שייבחרו חברי כנסת כמו אילן גילאון ומיכל רוזין ולא אבי בוסקילה ו/או מוסי רז.

זנדברג: "מרצ הלכה לפריימריז רחבים בשנת 2018 לראשות המפלגה וב-2019 לרשימה לכנסת. אני גאה בפריימריז האלה ובהשתתפות בהם, וכמובן בתוצאות. חבל לי שמרצ בחרה הפעם לקיים את הבחירות בוועידה, אבל אמשיך לתמוך בפריימריז רחבים בכל מערכת בחירות בעתיד שבהם יצביעו כל החברות והחברים".

אנונימי/ת שואל/ת: עכשיו, אחרי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכיר בריבונות הישראלית על רמת הגולן, מהי עמדתך לגבי החלת הריבונות?

זנדברג: "לצערי, ההצהרה של טראמפ יותר הזיקה מאשר הועילה, כי היא לקחה נושא שלא על הפרק בגלל רודנותו הרצחנית של אסד ועוררה שדים מרבצם, גינויים מהעולם וכו'. מרצ תומכת בשלום בכל זמן, מקום וזירה שבהם זה מתאפשר, והזירה הבוערת ביותר כרגע היא סיום הכיבוש על העם הפלסטיני, הסרת המצור מעל עזה ומשא ומתן להסדר מדיני שיסיים את הסכסוך הבוער והבעייתי ביותר לעתיד שלנו".

אנונימי/ת שואל/ת: מה ההבדל העיקרי בינך לבין ניצן הורוביץ? מדוע לבחור בך ולא בו?

זנדברג: "קודם כל, שנינו מתמודדים מטעם מרצ, שזו מפלגת שמאל אידיאולוגית. ניצן היה חבר כנסת מצוין לפני כמה שנים ואני בטוחה שגם היום הוא תוספת מצוינת לרשימה. מבחינת יו"ר המפלגה, בבחירות האלה יש פרשת דרכים משמעותית - האם מרצ תלך בכיוון שמאל אידיאולוגי מובהק ותדגיש שותפות יהודית-ערבית, או שתפנה לנושאים ולקהל 'פופולאריים' יותר, כביכול. התמרכזות ומבחני פופולאריות מעולם לא הוכיחו את עצמם והם אינם תפקידה של מרצ. כל ההיסטוריה הראתה שפניה למרכז לא רק שלא מוסיפה מצביעים, היא רק מפחיתה מהם. הקהל של מרצ הוא קהל שמצפה ממנה להיות שמאל גאה, ברור ומובהק, שמתמיד במאבקים, קהל סוחף ולא נסחף. אם היא מתמרכזת כמו מפלגות אחרות, אפשר כבר להצביע להן ואין צורך במרצ. בעידן של מכונת תעמולה רועשת ומסוכנת מימין, ו'התקרנפות' משתתקת במרכז, תפקידה של מרצ חשוב מתמיד, וזה נכון לא רק ערכית ואידיאולוגית, אלא גם אלקטורלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ