הארץ
ח"כ אביגדור ליברמן בכנס הרצליה, היום
ח"כ אביגדור ליברמן בכנס הרצליה, היוםצילום: גלעד קוולרציק
הארץ

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, יצא הבוקר (שלישי) נגד המכינות הקדם-צבאיות של הציונות הדתית ואמר כי הן "מתפתחות לכיוון מיליציות פרטיות, מין פלנגות". ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדבריו, ואמר: "הציונות הדתית היא מלח הארץ ויש לה תרומה אדירה לצה"ל ולמדינת ישראל. מי שמשתלח בגיבורי ישראל רק כדי לקושש כמה קולות צריך להתבייש".

בדברים שאמר בכנס הרצליה הדגיש ליברמן כי הוא מוטרד מכך שחיילים שלמדו במכינות הקדם-צבאיות הדתיות מעדיפים להקשיב לרב שלהם מאשר למפקד הישיר שלהם, וציין כי מדובר ב"דבר מסוכן". הוא ציין כי "יש השתלטות של קבוצה קטנה, חרדית, קנאית שבמידה רבה מבטאת צביעות בפוליטיקה הישראלית, על הציונות הדתית כולה".

נתניהו מגיב לליברמן

כשהיה שר הביטחון, כך אמר ליברמן, שאל תלמידים במכינות הקדם צבאיות מה יעשו אם יקבלו פקודות שונות ממפקדם ומהרב שלהם, "לרובם לקח 40-30 שניות לענות, והם הודו כי ימלאו אחר הפקודה. אבל חלק אמרו במפורש ש'אלך עם ההנחיה של הרב, לא אפר הנחיה שלו'". הוא הוסיף כי לדעתו, צריך להעביר חוק שינתק את המכינות ממשרד החינוך, "שהפך להיות חרד"לי לחלוטין, במיוחד עם הרב פרץ שעומד בראש המכינה".

שר החינוך, הרב רפי פרץ, הגיב גם כן לדבריו של ליברמן, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי המכינות הקדם-צבאיות הן "מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה". לדבריו, "כמי שהקים את אחת מספינות הדגל בעצמונה וגידל אלפי נערים לתרומה והתנדבות עבור המדינה, אני אומר לליברמן: שחרר אותנו, עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה. בזמן שהחברה זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים, אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ