הרב אבינר: "המערבולת המסובכת של הפוליטיקה היא לא בשביל נשים"

אבינר, מהחשובים שברבני הציונות הדתית, דחה את האפשרות שאיילת שקד תעמוד בראש גוש מפלגות הימין: "עדיף לאבד מנדטים ולהציב אדם דתי בראש המפלגה". הבית היהודי: "מאמינים שלנשים מקום חשוב בעשייה הישראלית"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד וסמוטריץ' בישיבת סיעת הבית היהודי, ב-2017
יותם ברגר
יותם ברגר

הרב שלמה אבינר, מחשובי רבני הציונות הדתית, פסל הבוקר (חמישי) את האפשרות שאיילת שקד תעמוד בראש גוש מפלגות הימין, משום שלדבריו, "המערבולת המסובכת של הפוליטיקה היא לא בשביל נשים".

אבינר ב-2010צילום: תומר אפלבאום

אבינר, לשעבר רב ההתנחלות בית אל, התייחס בראיון לכאן ב' למסמך גילוי דעת שעליו הוא חתום לצד רב העיר צפת שלמה אליהו ורבנים בולטים נוספים, שבו הם יוצאים נגד האפשרות ששקד תעמוד בראש הרשימה המאוחדת בימין בבחירות הקרובות בשל היותה חילונית. 

לפי אבינר, אדם חילוני כשקד לא יכול לעמוד בראש מפלגה דתית. "עדיף לאבד מנדטים ולשים אדם דתי בראש המפלגה", אמר. "זו עבודה גדולה שבשביל לעשות אותה צריך אנשים שכל חייהם זה התורה והם יכולים להוביל את המאבקים לטובת האומה".

בבית היהודי הבהירו אחר הצהריים כי במפלגה מאמינים במקומן של נשים "בעשייה הישראלית". "הבית היהודי היא המפלגה הראשונה שבנתה פורום נשים משמעותי המצמיח מנהיגות וכ-45% ממתפקדי הבית היהודי הן נשים. כמו כן, במפלגה יש שריון לנשים על מנת לקדם ייצוג הולם וראוי בכנסת", נמסר. "הציונות הדתית מורכבת מגוונים ומתפיסות שונות אבל בשעת מבחן אנו יודעים להיות תחת מפלגה אחת. אנו מאמינים שלנשים יש מקום חשוב בעשייה הישראלית".

בבחירות האחרונות מפלגת הימין החדש בראשות שקד ונפתלי בנט לא עברה את אחוז החסימה. מאז, בוחנת שקד את עתידה הפוליטי. בחודש שעבר היא הצהירה כי היא מאמינה שתתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ולא פסלה חבירה למפלגתה לשעבר, הבית היהודי. "אני לא פוסלת דבר שייצר גוש ימין גדול", השיבה לשאלה בנושא בכנס ג'רוזלם פוסט. "הבחירות האלה הן קריטיות, יש כאן אתגר עצום למחנה הימין. עלינו לנהוג באופן אחראי. אני אקבל החלטה בהתבסס על כך, ואני מקווה שכל מנהיגי הימין יעשו זאת גם כן. כולנו צריכים לקבל את ההחלטות הנכונות".

סקר שפורסם לפני כחודש בעיתון "מקור ראשון" בקרב בוחרים דתיים מראה כי שקד היא המועמדת הפופולרית ביותר להנהגת רשימה מאוחדת של הציונות הדתית. 40.1% מהמשיבים בחרו בשקד, לעומת 19% בלבד שבחרו ביו"ר הימין החדש, נפתלי בנט. 15.1% מהמשיבים אמרו שבצלאל סמוטריץ' הוא המתאים ביותר להובלת רשימה זו, ו-14.8% בחרו ברפי פרץ, יו"ר איחוד מפלגות הימין.

לאבינר השפעה פוליטית ורוחנית משמעותית במפלגת הבית היהודי, אולם דבריו אינם בגדר וטו. עם זאת, פעולה נגד עמדתו המפורשת עשויה לגרום לנזק פוליטי, שייתכן שיקשה להעביר אפשרות לחיבור עם שקד במרכז המפלגה במידת הצורך.

זו אינה הפעם הראשונה שאבינר מתבטא נגד מעורבות נשים בפוליטיקה. ב-2012 פסק בשיעור עם תלמידיו בישיבת עטרת כהנים כי אסור להצביע לנשים בבחירות המוקדמות במפלגות השונות. במהלך שיעור שנושאו היה "נשים בוחרות ונבחרות", פסק הרב כי מותר לנשים להצביע בבחירות, או כלשונו "להגיע לקלפי ולחזור הביתה". הבעיה לדבריו היא עם נשים המתמודדות לתפקידים פוליטיים ונאלצות ללכת לאירועים ציבוריים ש"אינם צנועים".

אבינר הוסיף כי "מותר לאישה להיות חברת כנסת? ודאי שלא. מה השאלה. הרי הלכות צניעות קובעות שנשים וגברים צריכים להתרחק. זורקים נשים בקלחת הציבורית, אז מסתכלים עליהן". בהתייחס להצבעה בבחירות הפנימיות אסר אבינר על תלמידיו להצביע לנשים ואמר: "אם אין שריון - אסור לבחור. אני לא אבחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ