נתניהו: לא נעקור אף יישוב, לא של יהודים ולא של ערבים - גמרנו עם השטות הזו

באירוע בהתנחלות רבבה הצהיר ראש הממשלה: "לא נחזור על שגיאות העבר, בכל תוכנית מדינית לא ייעקר מתיישב אחד"

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו באירוע ברבבה, הערב
יותם ברגר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהיר היום כי לא יאפשר עוד פינוי של כל יישוב שהוא. "הנה התחייבות, תרשמו", אמר באירוע לציון 40 שנה למועצה האזורית שומרון, שנערך בהתנחלות רבבה. "אני נותן אותה בשמי, אבל חשוב שלא מוגבלת בזמן - לא ניתן לעקור אף יישוב בארץ ישראל, לא של יהודים וגם לא של ערבים. אנחנו לא עוקרים אנשים. גמרנו עם השטות הזו. ישראל בהנהגתי לא חזרה ולא תחזור על שגיאות העבר".

"כמה עקרונות מנחים אותי ביחס ליהודה ושומרון", הוסיף נתניהו. "אחד - זוהי ארצנו מולדתנו. שני - נמשיך לפתחה ולבנותה. שלישי - בכל תוכנית מדינית לא ייעקר אף יישוב ואף לא מתיישב אחד. ארבע - צה"ל וזרועות הביטחון ימשיכו לשלוט בכל השטח עד הירדן. חמש - אני פועל להשגת הסכמה בינלאומית לעקרונות אלה. ראו מה עשינו ברמת הגולן, מה עשינו בירושלים. המשך יבוא".

ערב הבחירות האחרונות שב נתניהו והצהיר כי בכוונתו לקדם סיפוח של ההתנחלויות. "מי אמר שלא נעשה את זה?", השיב לשאלה בעניין החלת ריבונות על גוש עציון ומעלה אדומים בראיון לחדשות 12. "אנחנו בדרך, אנחנו דנים... כן, נעבור לשלב הבא, להחלת ריבונות ישראלית בהדרגה בשטחי יהודה ושומרון. אני גם לא מבדיל בין גושי ההתיישבות לנקודות ההתיישבות הבודדות, כל נקודת יישוב כזאת היא ישראלית מבחינתי". נתניהו אמר גם כי הוא דן בנושא עם הממשל בארה"ב, מתוך רצון להשיג הסכמה אמריקאית למהלך כזה.

דברי נתניהו באשר לפינוי יישובים ערביים נאמרים על רקע דחיות חוזרות ונשנות בפינוי הכפר הפלסטיני חאן אל-אחמר, שבשלן ספג ראש הממשלה ביקורת מימין. בעבר הכריז נתניהו כמה פעמים כי הפינוי יתבצע "בקרוב", אך בהמשך הקפיא אותו, לדבריו בניסיון למצות את המגעים לפשרה עם תושבי הכפר. זאת, על רקע ביקורת בינלאומית וחשש שהפינוי יביא לנקיטת צעדים נגד ישראל בבית הדין בהאג. באחרונה הודיעה המדינה לבג"ץ כי הכפר יפונה לכל המוקדם בדצמבר 2019. בתגובת הפרקליטות לעתירה בעניין נטען כי הפינוי נדחה בשל מערכות הבחירות, והובהר כי "עיתוי הפינוי ייקבע על ידי הדרג המדיני, בשים לב למכלול השיקולים הנדרשים לעניין". גורם ביטחוני אמר ל"הארץ" כי הממשל האמריקאי ביקש לדחות את הפינוי עד לאחר הצגת תוכנית השלום של דונלד טראמפ, כדי להימנע ממתיחות עם הרשות הפלסטינית. הגורם הוסיף כי הפינוי כלל לא נמצא על סדר היום של מערכת הביטחון בחודשים האחרונים, וכי לא נערך כל דיון מבצעי לקראת מימושו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ