הוועדה לגיבוש הרשימה המשותפת: כשלנו, האגו ניצח את התקווה לאחדות

חברי הוועדה אישרו כי במרכז המחלוקת בין המפלגות עמד השיבוץ במקום ה-12 של הרשימה המשותפת. במפלגות אמרו כי המגעים ביניהן ימשיכו, אך הן גם נערכות לתרחיש של כישלון המגעים

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: יו"ר חד"ש איימן עודה, יו"ר תע"ל אחמד טיבי ויו"ר רע"מ מנסור עבאס, באפריל בכנסת
ג'קי חורי - צרובה

ועדת הפיוס שפעלה לפתור את המחלוקות בין ארבע המפלגות הערביות הודיעה היום (חמישי) כי היא כשלה בניסיון לגבש הסכמות שיובילו להקמתה מחדש של הרשימה המשותפת.

יו"ר הוועדה, הסופר מוחמד עלי טאהה, ציין היום במסיבת עיתונאים שכונסה בנצרת כי "האגו ניצח את התקווה לאחדות", וטען כי במפלגות לא הצליחו להתרכז בסוגיות המהותיות והתמקדו במקום בסדר השיבוצים ברשימה. לדברי חברי הוועדה במסיבת העיתונאים, שנדחתה מיום שני השבוע להיום, אין בפיהם בשורה עבור החברה הערבית.

בוועדה אישרו את הפרסומים ב"הארץ" בשבועיים האחרונים, לפיהם המוקש העיקרי במגעים בין המפלגות נגע למקום ה-12 ברשימה המשותפת. בל"ד תבעה כי חבר מטעמה ישובץ במקום ה-12, אך הוועדה קבעה כי יש לשבץ בו חבר ממפלגת חד"ש, ואיש בל"ד ישובץ במקום ה-13. בוועדה ציינו כי אם סוגיה זו היתה נפתרת, גם שאר הסוגיות שהיו במחלוקת היו נפתרות. הוויכוח הזה מתקבל בקרב המצביעים בסלידה, והם מאמינים שעל המפלגות להתאחד ולהתמקד בשיקום האמון של החברה הערבית בהן.

על אף כישלון הוועדה, בארבע המפלגות ציינו כי המשא ומתן יימשך בניסיון לגבש רשימה משותפת, אך הוסיפו כי הן החלו להתכונן גם לתרחיש שהמגעים ייכשלו. בין התרחישים שנבדקים - ריצה בשתי רשימות, כפי שהיה בבחירות האחרונות, או הצטרפות תע"ל לרשימה משולשת לצד חד"ש ורע"ם.

בבל"ד דחו את הביקורת של הוועדה, לפיה המפלגה התנערה מייפוי הכוח שהעניקה לחברי הוועדה בגיבוש מתווה לרשימה המשותפת. לדברי בל"ד, סדר חלוקת המקומות ברשימה שקבעה הוועדה שגוי, אך עדיין ניתן להגיע להסכמה בין המפלגות, ללא מעורבות הוועדה. ל"הארץ" נודע שבישיבה של מזכירות בל"ד שהתקיימה אמש הוחלט לא להתפשר על המקום ה-12 ברשימה. עוד נקבע שאם חד"ש לא תוותר על מקום זה, בל"ד תכין עצמה לאפשרויות אחרות, בהן ריצה ברשימה עצמאית ואף ויתור על התמודדות בבחירות הקרובות. 

מחד"ש נמסר שהיא עדיין מאמצת את מתווה הרשימה המשותפת שאליו הגיעה הוועדה, ואף הגישה הצעות לבל"ד ולתע"ל במטרה לקדם את המשא ומתן. "למרות האירועים של הימים אחרונים, התנהלות נכונה מצד כל המפלגות יכולה להוביל להצלחה ולהרכבת הרשימה המשותפת מחדש", אמרו במפלגה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ